Tc No İle Ssk Gün Sorgulama

Son dönemlerde çalışan kesimin geçim sıkıntılarının yanında bir de sigortalılık hakları ile ilgili çeşitli sorunlar eklenmektedir. Her işçinin en doğal hakkı olan sigortalılık durumu, kişinin ilk işe giriş tarihi itibari ile kontrol edilmelidir. Çoğu işverenin sigorta girişi konusu ile ilgili çalışanlarının hak kaybına neden olabilecek şekilde hareket etmesi eskiden takip edilemezken, internet kullanımının yaygınlaşması ile daha kolay kontrol edilebilmektedir. Bu anlamda TC no ile SSK sorgulama konusunda çoğu internet sitesinden araştırma yapılabilmektedir.

Giriş
Güncellenme
SSK

Son dönemlerde çalışan kesimin geçim sıkıntılarının yanında bir de sigortalılık hakları ile ilgili çeşitli sorunlar eklenmektedir. Her işçinin en doğal hakkı olan sigortalılık durumu, kişinin ilk işe giriş tarihi itibari ile kontrol edilmelidir. Çoğu işverenin sigorta girişi konusu ile ilgili çalışanlarının hak kaybına neden olabilecek şekilde hareket etmesi eskiden takip edilemezken, internet kullanımının yaygınlaşması ile daha kolay kontrol edilebilmektedir. Bu anlamda TC no ile SSK sorgulama konusunda çoğu internet sitesinden araştırma yapılabilmektedir.

SSK – SGK Ne Demektir ?

SSK, eskiden tek başına bir kurum iken artık SGK çatısı altında toplanmış olan Sosyal Güvenlik Kurumu demektir. Sosyal Güvenlik Kurumu SSK, Bağ – kur ve Emekli Sandığı kurumlarının bünyesi altında sigortası yapılmış olan çalışanlar ile işverenlerin sigortalılık durumunu takip etmektedir.

İşçi ile işverenlerin güvencelerini sağlamakta olan SGK, iş hayatlarının bitmesinden sonra da gelir elde etmelerini sağlamaktadır. Devletin en bilinen kurumu olan SGK, sigortasız işçi çalıştırmaların da önüne geçmektedir.

 Bireyler çalışmaya hayatına atıldıkları ilk andan itibaren ne zaman emekli olacaklarını merak etmektedirler. Yeteri kadar çalışarak sonrasında emekliliğin tadını çıkarmak için işverenlerin sigorta primlerini her ay düzenli olarak yatırmaları gerekmektedir. Bu konuda çoğu kişi herhangi bir sorun yaşamıyorken, bazen beklenmedik durumlar nedeni ile emekliliği hayal olan insanlar olmaktadır. Çalışılan süre boyunca primin ödenip ödenmediği artık çok kolay bir şekilde takip edilebilir hale gelmiştir. Bu nedenle, herhangi bir olumsuz durumda anında müdahale edebilme hakkınızı kullanabilirsiniz.

Her çalışanın adına, düzenli olarak çalışılan ve bağlı olunan kuruma prim ücreti ödenmesi yalnızca emekli olmayı sağlamaz. Yetkili kurumlara yapılan bu ödemeler karşılığında hem çalışanın kendisi hem de evli ise eşi ve çocukları sağlık alanındaki olanaklardan indirimli olarak yararlanabilmektedir. Hastaneye gidildiği zaman veya eczaneden ilaç alındığı zaman, SGK kaydı olan kişiler daha düşük ücret ödemektedirler.

Tc No İle Nasıl Gün Sorgulaması Yapabilirim ?

Bu işlemi yapabilmeniz için ilk önce www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yapmalı ve ardından sağ üst köşede bulunan “SİSTEME GİRİŞ” butonuna tıklamanız gerekiyor. Eğer sisteme Tc No ile giriş yapmak istiyorsanız açılan pencereden TC Kimlik Kartı sekmesini seçip TC Numaranızı girmeniz gerekiyor.

Tc Kimlik No bilgilerinizi girdikten sonra Devam butonuna tıklıyoruz. Bir sonra ki pencerede sizi karşılayacak bir doğrulama kodu yer alacaktır ve doğrulama kodunu onaylamanız için uygulamayı indirmeniz ve bilgisayarınıza takılı bir Tc Kimlik Kartı okuyucusu olmalıdır.

Eğer sizde bir kart okuyucu yok ise diğer seçenekleri denemeniz gerekiyor.

İnternet Bankacılığı İle Gün Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Eğer sizde bir akıllı telefon var ise işleminizi yapabilirsiniz. Akıllı telefonunuz da çalıştığınız bir bankanın mobil uygulamasının yüklü olması gerekiyor. Telefonunuz da her hangi bir bankanın mobil uygulaması var ise ekrandan “İnternet Bankacılığı” sekmesini seçmelisiniz.

Son ekrandan ilk yapmanız gereken hangi banka ile çalışıyorsanız o bankayı seçmeniz ve ardından banka giriş bilgilerinizi ekrana girmeniz olacaktır. Giriş bilgilerinizi yaptıktan sonra telefonunuza bir doğrulama gelecektir ve doğrulama adımını geçtikten sonra sisteme giriş yapmış olabilirsiniz.

SGK Sistemi Üzerinden Hangi Bilgiler Öğrenilir ?

SGK sistemine kaydı olan kişilerin işe ilk giriş tarihi yer almaktadır. Ayrıca bu işte çalışmadan önce ne kadar sigortalı olarak çalışmış ise bu bilgiler de ayrıntılı olarak yer almaktadır. Bu bilgilerde hangi iş yerinde ne kadar süre çalışıldığı, hangi günler arasında ne kadar prim yatırıldığı gibi bilgiler yer almaktadır.

Teknolojinin gelişmediği eski zamanlarda, SGK üzerinde yer alan bu bilgilerin öğrenilebilmesi için SGK önünde uzun kuyruklar oluşuyordu. Ancak internet kullanımının yaygınlaşması ile internetin faydalarından en çok yararlanan kurum SGK olmuştur ve çalışanlar ile ilgili bütün bilgileri sisteme yüklemiştir. Bu sayede, çalışanlar TC kimlik numaraları ile istedikleri anda internetten SGK prim sorgulaması yapılabilmektedir.

Geliştirilen sistemler sayesinde çalışanlar, çalıştıkları kurum tarafından prim ödemelerinin yapılmadığı durumları anında fark ederek duruma müdahale edebilmektedirler. İnternet bilgi ve ekran sistemi üzerinde bulunan Online Kamu Hizmeti sayesinde çalışan kişiler kolay bir şekilde bu bilgilere ulaşabilmektedir.

Ayrıca E – Devlet SGK sorgulaması hizmeti ile çalışanlar ilk işe giriş tarihleri ve o işten çıkış tarihlerini, dönemlik olarak oluşturulan prim ödemelerini, prim ödenen gün sayısını, toplam olan kazancını ve toplam hizmet süresini öğrenebilmektedir. Bu sistem sayesinde, vatandaşlara daha kaliteli ve daha hızlı hizmet verilebilmektedir.

SGK Gün Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır ?

TC Kimlik numarası ile SSK gün sayısını öğrenmek isteyen kişilerin ilk yapmaları gereken işlem bir E – Devlet şifresi edinmektir. Bütün işlemlerin yapılabildiği E – Devlet kapısı, çalışanların SGK işlemlerini de kolay bir şekilde yapabilmelerini sağlamaktadır. SGK gün sorgulama işlemlerine hem cep telefonlarından hem de mobil uygulamalardan öğrenilebilmektedir. Bu bilgiler için internetten E – Devlet sistemine giriş yapılması yeterlidir. Bunun için turkiye.gov.tr adresinde sisteme giriş yap linkine tıklanarak TC kimlik numarası ve E – Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra, en sık kullanılanlar sekmesine gidilerek 4A Hizmet dökümü bölümüne tıklanır. E – Devlet sistemi, her kişinin kendi özel sayfası olduğu için başka herhangi bir sayı ya da bilgi girmeden ekrana hizmet dökümü listesi gelmektedir. Bu listede SSK ile ilgili her türlü bilgi yer almaktadır. SSK gün sorgulama işlemi şifresiz olarak E – SGM sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Bu şekilde SSK gün sorgulama yapabilmek için öncelikle E – SGM sistemine giriş yapılır. Bu sistemde ekrana gelen bilgi doldurma kısmına TC kimlik numarası ile vatandaşlık uyruğu girildikten sonra kimlikte yer alan aile cilt numarası, doğum yılı, doğum ili girilir ve sistemde yer alan giriş seçeneğine tıklanır. Yapılan işlemlerden sonra SSK sorgulama ekranı açılır ve gerekli bilgiler açılır.

E – Devlet sistemi üzerinden şifre ile SSK gün sorgulama yapabilmek için gerekli olan şifre, PTT işyerlerinden alınabilmektedir. Ayrıca yine internetten belirli bilgiler girildikten sonra E – Devlet şifresi alınabilir. Geliştirilen sistemler sayesinde, çalışanlar sigorta günlerini artık düzenli olarak takip edebilmektedirler. Böylece emekli gün sayıları da kolaylıkla hesaplanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir