Tarihi affın getirdikleri

Giriş
Güncellenme
Tarihi affın getirdikleri
SGK

SGK‘dan 4 milyona yakın borçluya tarihi fırsat. Bağ-Kur prim borcunu kapatan 310 bin kişiye emeklilik yolu açılıyor. Ziraat Bankası ise borçlulara düşük faizle kredi kullandıracak.

Tarihi barışın önemli ayaklarından birini de “sosyal güvenlik” oluşturuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 50 milyar TL’ye ulaşan alacağını tahsil etmek için 4 milyona yakın borçluya önemli fırsatlar sunuyor. Bağ-Kur prim borcunu kapatan 312 bin kişiye emeklilik yolu açılırken, devlet alacakların üçte birinden vazgeçiyor. Ziraat Bankası da, prim borçlarını bir defada kapatmak isteyenlere düşük faizle kredi kullandıracak. SGK, “sigorta primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları, eksik işçilik tutarı” borçlarına barış fırsatını duyurmak için kolları sıvadı. Toplam 2 milyonu aşkın vatandaşa mektup gönderecek olan kurum, cep telefonlarına mesaj yollayarak, müracaat için kalan süreyi bildirilecek. Kurum 50 liranın altında 10 milyon liralık alacağını da bir kalemde sildi.

HEDEF 30 MİLYAR LİRA

SGK Başkanı Emin Zararsız, yasa kapsamında yüzde 52′den fazla yapılandırma beklediklerini ifade ederek, 3 milyon 790 bin borçlu için “geç kalmayın” çağrısı yaptı. SGK’nın toplam alacağı 50 milyar liraya ulaşırken bu durumda kurum, ortalama 25-30 milyar liralık tahsilat hedefliyor. Başkan Zararsız, yapılandırmanın çok eski yıllardan borcu bulunanlara büyük kolaylıklar sağladığını belirtirken, yeni borçlular için ise aynı oranda avantaj sunmadığını söyledi. Yasanın geç onaylanması nedeniyle doğan emekli maaş farkları da hesaplara bu ay yansıtılacak.

Kiracı borcu yapılandırılacak

Toplam 272 bin kişi prim borcunu yatırmadığı için sigortalılığı durdurulmuş durumda. (5 yıl boyunca prim yatırılmadığında sigorta durduruluyor) Bunların sigortası aktif hale geldiğinde yaşları da dolduğu için emekli olabilecek. Ayrıca sigortalılığı devam edip de prim borcu bulunan 40 bin kişi ile beraber 312 bin kişi borçlarını yapılandırarak emekli olabilecek. Ölen anne ya da babasından haksız yere maaş aldığı tespit edilenler de yasadan yararlanabilecek. SGK’nın sahip olduğu Anafartalar Çarşısı, Ulus gökdeleni gibi iş hanlarındaki kiracılarının borçları da yapılandırılacak.

Borcun yüzde 40′ı silinecek

Alacak aslının tamamen ödenmesi durumunda, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önceki gün olan 24 Şubat 2011′e kadarki tutarın yüzde 40′ı yapılandırma kapsamında ödenecek tutar olacak. Aslı kısmen ödenen alacaklar da, fer’i alacağın yüzde 40′ı, mevcut borç aslı ve TEFE/ ÜFE tutarı üzerinden hesaplanacak. ÖRNEK: 1995 yılına ilişkin sigorta primi alacağının alacak aslının 17 Mart 1998′de tamamen ödenmiş ve 24 Şubat 2011 itibariyle 684 lira borç kalmış. Yeniden yapılandırma kapsamındaki borcun yüzde 40′ı silinecek. Yapılandırılacak tutar 273.96 lira olacak.

Taksitlendirme seçeneği var

Yasanın yayınlandığı tarihi izleyen dördüncü aydan itibaren ikişer aylık dönemler halinde 18 taksit seçeneği bulunuyor. Borcun tamamı kapatılırsa gecikme faizi, zammı tamamen silinecek. Müracaat sırasında, 6,9,12 ya da 18 taksit seçenekleri bulunuyor. 6 eşit taksit için yüzde 1.05, 9 taksit için 1.07, 12 taksit için 1.10, 18 taksit için 1.15 katsayı ile çarpılacak. Bir takvim yılında 2 veya daha fazla taksitin ödenmemesi halinde gecikme zammı ödeyecek. 31 Aralık 2010′dan önce işlenen fiillerle ilgili tahakkuk eden, dava açılan ya da dava açma süresi sona ermeyen idari para cezalarının asıllarının yüzde 25′i silinecek.

Ziraat Bankası’ndan borçluya kredi jesti

Bağ-Kur’lulara Ziraat Bankası’ndan kredi kolaylığı geliyor. Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmanın detayları, uygulanacak faiz oranı bir-iki gün içinde açıklanacak. Kredi direkt SGK hesaplarına aktarılacak. Prim borcunu tamamen kapatan Bağ-Kur’lular emekli maaşına bağlanacak. 2008 yılında yapılan yapılandırmada Bağ-Kur’a borcu olan 144 bin 643 kişi, Halk Bankası’ndan kredi çekerek ya da kendi cebinden ödeme yaparak emekli olmuştu. Kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek. Kart komisyonları ise bankalar tarafından belirlenecek.

Borcumu hemen mi ödeyeceğim?

Prim borçlularının yasadan yararlanabilmek için 2 Mayıs 2011′e kadar başvurması gerekiyor. Başvuru yapılır yapılmaz ödeme başlamayacak. İlk taksit ödemeleri için son tarih 30 Haziran olacak. Yasadan yararlanmak için başvurup ilk taksiti yatırdıktan sonra sağlık hizmetinden yararlanılacak.

BORCUN YÜZDE 37′Sİ SİLİNİYOR

Ocak 2010 itibariyle 100 liralık prim borcu bulunan Bağ-Kurlunun 16.84 TL gecikme cezasıyla 116.84 lira ödemesi gerekiyor. Yapılandırmadan yararlananların 16.84 liralık borcu tamamen silinecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir