Stajyerlerin hakları, işverenlerin yükümlülükleri

Giriş
Güncellenme
Stajyerlerin hakları, işverenlerin yükümlülükleri
Yaz tatili yaklaşırken öğrenciler için staj hazırlıkları da başladı. Stajyerlerlerin çalıştırılmaz şartları nelerdir? Sigorta ve maaş hakları var mıdır? Sabah yazarı Faruk Erdem, Stajyerlerlere haklarını, işverenlere yükümlülüklerini hatırlattı:
Stajyerler dikkat! Artık ‘getir-götür’ elemanı ya da ‘boş kadro doldurmak’ için istihdam edilen ‘bedava’ personel değilsiniz. Sigorta ve maaş hakkınız var. Maaşınızı da sigortanızı da kimseye bırakmayın!
Okullarda ikinci yarı yılla birlikte staj hazırlıkları da başladı. Konuyla ilgili çok sayıda soru ve şikâyet olunca öğrenci arkadaşlarımıza haklarını, işverenlere de yükümlülüklerini hatırlatmak istedik… Bazı işletmelerde öğrencilerin eğitimlerinin dışında işlerde kullanıldığı, çay-kahve taşıtılıp temizlik yaptırıldıkları, dolayısıyla ‘bedava eleman’ gibi görüldükleri biliniyor. Birincisi artık stajyerler ‘getir-götür’ işi yaptırmak için kullanılan elemanlar değil. Her stajyer belli şartlarda sigortalı olarak ve maaş ödenerek çalıştırılmak zorunda. Üstelik onlara eğitimlerinin dışındaki işler de yaptırılamaz. Üç çeşit staj var.

Zorunlu staj:

Bu kısım meslek lisesi ya da meslek yüksek okulu öğrencilerini kapsıyor. Sigortayı okul ödüyor. Ücreti ise işletmeler veriyor. Stajyer maaşı, 20 ve üzerinde personeli olan işyerlerinde asgari ücretin yüzde 30′undan, 20′den az personeli olanlarda ise yüzde 15′inden aşağı tutulamıyor. Çıraklara da asgari ücretin yüzde 30′undan az maaş verilemiyor.

PRİMLER OKULDAN

Okulun önerdiği staj:
Bu stajyerler ise üniversitelerin diğer bölümlerinde okuyan öğrenciler. Üniversiteleri staj istese de işletmelerin ücret zorunluluğu yok. Ama bir engel de yok. Örneğin işletme bölümü öğrencisi staj yapabilir. Öğrenciye ücret ödenmese de okulun sigorta yapması zorunlu.

Öğrencinin veya işletmenin bulduğu stajyerlik: 

Birçok arkadaşımız becerilerini geliştirmek ve iş deneyimi kazanmak için işletmelerde ‘staj’ adı altında çalışıyor. Bu durum, kanunun tarif ettiği stajyer- işveren ilişkisi sayılmıyor. Çalıştırılan öğrenciler normal çalışan hükmünde ve sigortaları yapılıp, maaşları ödenmek zorunda. Aksi takdirde kayıt dışı işçi çalıştırma durumu ortaya çıkar.

EMEKLİLİĞE SAYILMAZ 

Staj süresince yatırılan sigorta primi, kısa vadeli sigorta kollarından ödendiğinden emeklilik hesabında dikkate alınmıyor. Bu sigortalılık iş kazası, meslek hastalığı gibi sağlık problemleri için kullanılıyor.

DİKKAT!

Bazı öğrenciler stajyer olarak bulundukları işletmelerde staj süresi dolduğu halde aynı statüte çalıştırılıyor. İşverenler burada hata yapıyor. Staj süresi bittikten sonra çalıştırılan öğrenciler artık normal çalışan statüsündedir. Tüm sigorta kollarından sigortalarının yapılması gerekir, asgari ücretten az maaş verilemez.

BİR TAVSİYE

İş hayatına adım atmak için staj çok önemli. Hem mesleki açıdan hem de iş disiplini olarak stajdan çok şey kazanılır. Kurumsal birçok şirket, stajyerleri gelecekte personel olarak istihdam ediyor. CV’nizde staj yapmış olmanız sizin için artı olarak görünüyor. Bu yüzden imkânı olan herkesin staj yapmasını tavsiye ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşe İzinsiz Gelmeme Tutanağı Nasıl Doldurulur?

30 Kasım 2018 12:56, Cuma

4857 sayılı İş Kanunu’nun 25. maddesi, işverenin haklı neden ile derhal fesih hakkını düzenlemiştir. İşveren ile işçi arasındaki sözleşmenin işveren tarafından derhal fesih edilebilmesi için 25. maddede yer alan nedenlerden birinin gerçekleşmiş olması ve gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. İşverenin işçi sözleşmesini derhal fesih edebilmesi için gerçekleşmesi gereken haklı nedenlerden birisi de işçinin mazeretsiz olarak izinsiz […]

Engelli Çalıştırma Zorunluluğu 2018 Cezası – Yüzde Kaç – Engel Oranı

30 Kasım 2018 12:53, Cuma

Engelli çalıştırma zorunluluğu, İş Kanunu’nun 30. maddesinde detaylı bir şekilde düzenlenmiştir. Kanuna göre, işverenler, 50 veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde % 3 engelli işçi çalıştırmalıdır. Peki ama işçinin engel oranı ne olmalıdır? İşçi sayısına göre engelli işçi sayısı nasıl hesaplanmalıdır? Engelli işçi çalıştırılmadığı takdirde cezası nedir? Engelli işçi çalıştırma koşulları nelerdir? Tüm bu soruların […]

SGK İş Kazası Bildirim Süresi 2018 Nedir? Cezası Ne Kadardır?

30 Kasım 2018 12:52, Cuma

Ne yazık ki, ülkemizde iş kazaları oldukça fazla yaşanmaktadır. Bu iş kazalarının bazıları önemli sonuçlara sebebiyet vermese de, bazıları ölüm de dahil çok büyük sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, iş kazalarını önleyebilmek adına azami tedbirlerin alınması ve işveren ve işçilerin bu konuda oldukça dikkatli olmaları büyük önem arz etmektedir. İş kazalarının yaşanması durumunda işveren ne […]

SGK İşyeri Tescil Uygulaması 2018 Nedir? Girişi Ve İstenen Evraklar
24 Kasım 2018 15:35, Cumartesi

SGK işyeri tescil uygulaması 2018 nedir? SGK işyeri tescil girişi nasıl yapılır? SGK tescil kaydı neden yapılmalıdır? SGK işyeri tescil istenen evraklar nelerdir? SGK işyeri tescil cezaları 2018 yılında nelerdir? Yukarıda yer alan tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Sizin için hazırlamış olduğumuz yazıyı inceleyerek bize her zaman soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz. SGK işyeri tescil uygulaması […]

SGK Borç Taksitlendirme 2018 – SGK Borç Yapılandırma 2018
24 Kasım 2018 15:33, Cumartesi

SGK borç taksitlendirme 2018 yılında da merakla beklenen konuların başında geliyor. Yine SGK borç yapılandırma olarak da bilinen SGK borç taksitlendirme ile ilgili 2018 yılında yaşanması muhtemel gelişmeleri an ve an burada paylaşıyor olacağız. Birçok internet sitesinde bu konuda bilgi kirliliği olduğunu görüyoruz. Ancak, biz mevcut ve muhtemel yasal düzenlemeler üzerinden gelişmeleri size aktarmak istiyoruz. Bu […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir