SSK Toptan Ödeme Nedir? Kimler Toptan Ödeme Alabilir?

Giriş
Güncellenme
SSK Toptan Ödeme Nedir? Kimler Toptan Ödeme Alabilir?
SSK

Bir kişinin emekli olabilmesi için bilindiği üzere gerekli prim gün sayısını yatırması ve ilk başlangıç tarihi itibarıyla yaş şartını yerine getirmesi gerekmektedir. Ancak kişi prim gün sayısını doldurmuş fakat yaş şartını yerine getiremiyorsa işte bu durumda SSK toptan ödeme alma hakkına da sahip olur. Bu konu ile ilgili olan kanun 1 Ekim 2008’de hayata geçirilmiştir.

SSK Kimler Toptan Ödeme Alabilir?

Burada ilk ve en önemli şart kişinin emekli olamamasıdır. Eğer birey emekli olmuşsa toptan ödemeden faydalanması mümkün değildir. Az önce SSK toptan ödeme nedir konusundaki bilgi kapsamında kişi gerekli nitelikleri yerine getirebiliyorsa ve 5510 sayılı Kanuna tabi olarak çalışmışsa aslında bu ödemeden yararlanma şansı vardır. Ancak önce 4A, 4B ya da 4C fark etmeksizin herhangi bir sebepten dolayı işten ayrılmış olması gerekir. Bu noktada iş yerini kapatmış olmak da SSK kimler toptan ödeme alabilir konusu içerisine dahildir.

Bir diğer açıdan kişi yaş şartını ve prim gün sayısını “belirli miktarda” yerine getirmiş olsa bile malullük ya da yaşlı aylığı gibi iki tür maaş için de hak kazanamıyorsa bu durumda da SSK toptan ödeme almadan faydalanabilmektedir. Fakat burada yine ödenmiş prim gün sayılarının önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Son olarak da kadınların 20 erkeklerin ise 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu durum çok nadir de olsa bazen toptan ödemelerde sorun yaşanmasına neden olmaktadır.

SSK Toptan Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Bu konudaki yasal delil yine 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin 1. fıkrasında net olarak açıklanmıştır. Yasaya göre, 4A, 4B ve 4C’li bir çalışan eğer SSK toptan ödeme için başvuru yapıyorsa hesaplamalar da şu şekilde şekillenir:

Kişinin her yıl başına malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı için yatırdığı miktar, başlangıç tarihinden bitiş tarihine kadar geçen bütün yıllar için, her yıl güncellenen katsayı ile son kez tekrar güncellenir ve gerçek ödeme miktarı da bu şekilde ortaya çıkar. O halde bir örnek ile durumu daha iyi açıklamaya çalışalım…

Sigortalı olarak çalışan kişi SSK toptan ödemeden faydalanmak istesin ve kendine ait kişisel verileri de şu şekilde sıralansın:

Sigorta başlangıç tarihi: 1 Ocak 1990

Toptan ödeme tarihi: 1 Haziran 2007

İhya talep tarihi: 1 Şubat 2017

Bu durumda aşağıdaki tablo ortaya çıkacaktır:

Yukarıdaki tablo esas alındığında kişinin ne malullük için ne de geçerli bir emeklilik için yeterli prim gün sayısını yatırmadığı rahatlıkla görülebilinmektedir. Bu durumda kişi normal yollardan emekli olamayacağı için toptan ödemeden faydalanma hakkı doğmaktadır. O halde prime esas kazanç tutarı oranıyla hazırlanan MYÖ primine göre hak ettiği toptan ödeme miktarı 3.641,58 TL’dir.

Ancak sigortalının ihya talep tarihi neredeyse 10 yıl sonrası olan 1 Şubat 2017’dir. Bu durumda kişinin alabileceği miktar aşağıdaki gibi değişecektir.

Toptan ödeme yapılması için o tarih ile kanunun yürürlüğe girmesi arasında geçen zaman için yasal faiz oranının %9 olduğu göz önüne alındığında, gün sayısı toptan ödeme için o iki tarih arasındaki süre olarak kabul edilir. Yani faizin uygulanma süresi 1 Haziran 2007 ile 1 Ekim 2008 arasındadır. O halde 480 günlük bir süre elde etmiş oluruz. Burada asıl formülümüz:

Faiz = Anapara x Faiz Oranı x Gün / 36000 olduğuna göre

Faiz = 3.641,58 x %9 x 480 / 36000

= 436,99

O halde kanun tarihine göre faiz tutarı ve anapara

4.641,58 + 436,99 = 4.087,57 TL’dir.

Ayrıca kanunun 2008 yılında yürürlüğe girmesi ve ihya talebinin de 2017 yılında gelmesi sonucu burada 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarına dair TÜFE %4, GH %5 ve güncellemeler için 1,0550 katsayısı kullanılacaktır. Bundan sonra da ortaya çıkan 1,534686514996 çarpanı ile yola devam edilecektir ve sonuç olarak:

4.087,57 x 1,534686514996 = 6.273,14 TL miktarı bulunacaktır.

Vefat Durumunda Toptan Ödeme Alınabilinir mi?

Kişi eğer çalıştığı esnada herhangi bir sebepten dolayı vefat etmişse yakınları da yine bu toptan ödemeden faydalanabilmektedirler. Fakat burada en önemli kıstas geride kalan kişilerin dul ya da yetim maaşı almıyor olmalarıdır. Ayrıca vefat öncesi doğum ya da askerlik gibi konularda borçlanma yapılmışsa bunlar da iade edilmemektedir.

Toptan Ödeme Talep Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Yaşlılık Toptan Ödeme Talep Formu

……….. SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

…………………………….

Kurumunuzun …………………………………… no’lu sigortalısıyım. Kurumunuza tabi mecburi / isteğe bağlı sigortalılığıma son vermiş bulunmaktayım. Sosyal Sigortalar Kurumu’na, T.C. Emekli Sandığı’na, kanunla yazılan diğer emekli sandıklarına ve 1479/2926 sayılı Kanun’a tabi sigortalı olarak çalışmalarım bulunmamaktadır.
Kurumunuzdan ve ya bir başka kuruluşlardan, yaşlılık/ malullük aylığı haklarından yararlanamadığımdan dolayı 1479 sayılı Kanun’un 39/2926 sayılı Kanun’un 21. maddesine göre kurumunuza yatırmış olduğum sigorta primlerimin tarafıma yaşlılık toptan ödemesi olarak verilmesini arz ederim.
Toptan ödeme tutarımı ……………………………………….. şubesinden almak istiyorum.

ADRES :
…………………………………………………….
……………………………………………………..
…………………./…………………..

Telefon No:

EK :
Ek-1: Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (… Adet, …. Sayfa)
Ek-2: Sigortalılık Belgesi (… Adet, …. Sayfa)

……./……./………..
Adı Soyadı:
T.C. Kimlik No:
(İmza):

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?
23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir