SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?

Giriş
Güncellenme
SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?
SSK

Uzun yıllar boyu çalışıp yaşa takılma nedeni ile emekli olamayan kişiler olduğu gibi sosyal güvenlikteki reform sebebiyle emekli olmaya hak kazanan ancak prim eksikliği nedeniyle endişelenen birçok sigortalı çalışan bulunmaktadır. Emekli olabilmek için gün sayısı yeterli olmayanlar genel olarak yeni çıkan yasaları beklemektedir ancak yasalar çıkmadan da bu eksik günleri tamamlamanın bazı yolları olmaktadır. SSK primi eksik olan nasıl emekli olabilir? sorusu ise konu hakkında en çok sorulan sorudur.

Askerlik Borçlanması İle İşe Giriş Tarihinin Öne Çekilmesi

SSK primi eksik olan nasıl emekli olabilir? Nasıl emekli olunur? Sorularında en çok tercih edilen yollardan biri askerlik borçlanmasıdır. Emekli olacak kişinin askerlik öncesinde sigortası yoksa bu günler için borçlanılarak sigorta başlangıç tarihinin öne çekilmesi mümkündür. Borçlanma ile sigortanın başlangıç tarihi özellikle 8 Eylül 1999 öncesine çekilirse büyük bir avantaj sağlanarak 1 sene erken emekli olmak mümkün olabilir. Kademeli sistem geçerliliği ile sigortanın 1 gün öne çekilmesi ile 1 sene erken emeklilik durumu mümkündür. Askerlik borçlanmasının maliyeti ise 18 ay yani 540 düşünüldüğünde en az 10 bin 238 TL civarındadır.

Engelli(Malul) Çocuğa Bakmakta Olan Kadınlar

01 Ekim 2008 sonrasındaki prim ödemeleri gün sayılarının dörtte biri SSK primi ödeme gün sayısına eklenmektedir ve bu zaman süresi emeklilik yaş hesabından indirilmektedir. Örnek olarak sigortalı kişi, 1 Ekim 2008 sonrasında 3.000 gün prim ödemesi yapmış ise, 3000/4=750 gün ilave olarak prim gün sayısına eklenir. Böylece 2 yıl ve 8 gün kişinin emeklilik yaşından düşülmektedir. Emekli çocuğa bakım indiriminden yararlanabilmek için sigortalı kadının bunu belgelemesi gerekmektedir. Yani başkasının bakımına kesin olarak muhtaç olan engelli çocuk varlığını belgelemelidir. Bu belgeleme ise sağlık kurul raporu ile gerçekleştirilmektedir.

 Doğum Borçlanması İle SSK Primi Doldurma

Doğum borçlanması yolu ile de SSK primi günü doldurularak emekli olma sağlanabilmektedir. Doğum borçlanması işleminin gerçekleştirilebilmesi için çocuğun doğumunun sigortanın başlama tarihinden sonra olması gerekmektedir. Sigorta başlangıcının çırak ya da stajyerlik olarak geçtiği durumlarda ise sigortalı kadının stajyerlik veya çıraklık giriş tarihi sonrasında doğmuş çocukları için bu haktan yararlanma hakkı bulunmaktadır.

Yaş Haddi İle Eksik Olan SSK Primi Doldurma

Kısmi emeklilik olarak da geçen yaş haddi ile emeklilik, yaşıyüksek ancak primleri emeklilik için gerekli sayıda olmayan kişilerikapsamaktadır. Kısmi emeklilik yani yaş haddi ile emeklilik hizmetinden yararlanıldığındamaaşlar ise biraz daha düşük olmaktadır. Yaş haddi ile emeklilik için 3600 gün, 4500 gün ve 5400 gün ile emekli olunabilmektedir. Eğer kişinin sigortası Mayıs 2008 öncesinde başlamış ise SGK’ya başvurulup ne zaman emekli olunabileceği öğrenilebilir.

Erken Yaşlanma İle SSK Primi Doldurma

Erken yaşlanma ile emekli olma durumundaki kişiler yaş sınırı dışındaki diğer tüm kriterleri sağladıklarında emeklilik durumları sağlanmaktadır. Yani erken yaşlanmadan yararlanmak isteyen kişiler 55 yaş doldurulduğunda, 5400 gün primine sahip ise eksik olan SSK primi ile emekli olma hakkına sahiptir.

Ağır Ve Yıpratıcı İşlerde Çalışanlar

 • Kurşun ve arsenik işlerinde çalışmakta olanlar (60 gün)
 • Cıva üretimi işleri sanayiinde çalışmakta olanlar (90 gün)
 • Kok fabrikaları ile termik santralde çalışanlar (60 gün)
 • Alüminyum fabrikalarında çalışmakta olanlar (60 gün)
 • Cam fabrika ve atölyelerde çalışmakta olanlar (60 gün)
 • Yer altı işlerinde çalışmakta olanlar (180 gün)
 • Su altında ya da su altında basınçlı hava içerisinde çalışmakta olanlar(60 veya 90 gün)
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmakta olanlar (90 gün)
 • Milli İstihbarat Teşkilatı Mensupları (90 gün)
 • Emniyet ve polislik mesleğinde görev yapmakta olanlar(90 gün)
 • Radyoaktif ve radyoiyonizan maddeler ile yapılan işlerde çalışmakta olanlar(90 gün)
 • İtfaiye ya da yangın söndürme işlerinde çalışmakta olanlar(60 gün)

Yukarıdaki sektörlerden herhangi birinde çalışan personellerin fiili hizmet sürelerinin prim günlerine eklenmesi ve yaş haddinden düşüş sağlanmaktadır. Örneğin demir çelik sektöründe çalışan birinin fiili hizmeti 1400 gün ise, 1400×90/360=350 gün

Yaşa Takılanlar

Emeklilik için yaşa takılan kişiler için nasıl emekli olunur? için bir planlama beklenmekte. Olası plan ise genel olarak Prim ve sigorta zamanı şartlarını doldurmuş ve şartları sağlayan ancak yaş haddi nedeniyle emekli olamayan kişilerin emekli olmasının sağlanıp maaşın azaltılması şeklinde düşünülmektedir. Bu tasarı bir beklenti olarak konuşulmaktadır ancak kesinleşmiş bir durum değildir ve henüz kanunlaşması söz konusu değildir.

Torba Yasa

Emeklilik yaşı doldurulmuş ancak prim günü eksik olan vatandaşların emekli olması için beklenen yasa mecliste konuşulmuştu. Belli yalın üzerindeki kişiler, eksik olan SSK primi borçlanıp emekli olma hakkına sahip olabilecek. Geçtiğimiz aylarda yapılandırma kanunu aracılığı ile geçmişe dönük borçlanma yapan BAĞ-KUR’ular yaş, yıl ve prim şartlarını yerine getirerek emekli olma hakkı kazanmıştı. Bu yasa ile SGK’lıların da aynı imkânı kullanabilmesi gündeme gelmiştir.

Eğer düzenlemeler yapılırsa emeklilik yaşı tuttuğu halde bazı sebeplerde işsiz kala ve prim süresini dolduramayan 100 bin kişinin emekli olma yolu açılmış olacak. Birkaç formül üzerinde durulan bu taslak ile ilk olarak eksik primi olan kişilere borçlanma imkanı sağlanması konuşuluyor. Bu imkandan yararlanabilmek için ise belli bir hizmet süresinin arana bileceği konuşulmakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?
23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir