SSK Kademeli Emeklilik 2018

Giriş
Güncellenme
SSK Kademeli Emeklilik 2018
SSK

1992 yılında 3774 sayılı yasa ile kaldırılan emeklilikte yaş şartı, 1999’da 4447 sayılı yasa ile geri getirildi. Emeklilik için kademe verileri bu tarihlerde Anayasa Mahkemesi’nce reddedilse de, TBMM tarafından yeni bir düzenleme yapıldı. 2002 yılı resmi gazetelerinde yayınlanan 4759 sayılı yasa gereğince SSK Kademeli Emeklilik tekrar yürürlüğe girdi. Daha sonralarında ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası ile de 1 Mayıs 2008 tarihi itibariyle işe giren kadın ve erkekler için SSK Kademeli Emeklilik, son kez revizeye uğrayıp kabul edildi.

Buna göre emeklilik yaş ve şartları 8 Eylül 1999 öncesi, 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arası ve 1 Mayıs 2008 sonrası olarak üç gruba ayrıldı.

Yıllara göre SSK Kademeli Emeklilik

SSK SİGORTALILARI İÇİN EMEKLİLİK KADEMELİ GEÇİŞ

 Erkek Sigortalı için SSK Kademeli Emeklilik

Kadın Sigortalı için SSK Kademeli Emeklilik

SSK SİGORTALILARI İÇİN YENİ SİSTEME GÖRE EMEKLİLİK ŞARTLARI

5510 – 01/05/2008 tarihinden itibaren sigortalı olanlar için – 4/a

Ek bilgi olarak:

  • Emeklilik konusunda düşünmek için son birkaç yılı beklemeyin. Daha genç iken planlamalarınızı yapın. Çünkü emekli maaşının hayatınız boyunca kazandığınız en yüksek birimlerden değil, tüm kazancınız ortalaması üzerinden yapılacaktır.
  • Maaşınızı aldığınız miktar ne ise, sigortanızın da aynı miktar üzerinden olmasına özen gösterin.
  • Fazladan çalışarak elde ettiğiniz prim günleri emeklilik maaşını tabi ki etkileyecektir ama gün sayısı sizden az, primleri sizden yüksek biri sizden daha çok maaş alabilecektir.
  • Primde esas alınan brüt ücrettir. O yüzden brüt ücreti 3.000,00 TL’nin üzerinde olan kişiler yıllık fazladan 60,00 TL ile 70,00 TL arası para kazanır.
  • Birden fazla yerde sigortalı olarak her ay 30 tam günü tamamlamanız emekli maaşınızı artıracaktır.

Kadınlar İçin Altın Bilgiler

SSK Kademeli Emeklilik konusunda kadınlar erkeklere göre çok daha avantajlı durumdadır. Çünkü devletin sağladığı birtakım haklar sayesinde kadınlar, çok daha erken emekliliğe geçiş yapabilmektedirler. Tabi bunun için bilmeleri gereken hususlar bulunmaktadır.

  • Başkasının bakımına muhtaç engelli çocuğu olan ve çalışan anneler için devlet 1 Ekim 2008 tarihini sınır koyarak, bu zamandan sonraki prim ödeme gün sayısının dörtte birini emeklilik yaş günlerinden düşüyor. Yani 1 gün için çalışma, 1,25 gün üzerinden hesaplanmaya başlanıyor. Bu haklardan yararlanmak isteyenlerin SSK, Bağkur, Tarım Bağkur, Tarım SSK ve Emekli Sandığı üzerinden çalışmış olmaları gerekiyor.
  • Kadınların staj yapma durumları var ise bu da emeklilik gün sayısından düşülebiliyor. Bu da ancak staj başlama tarihinden sonra doğum yapılması ile mümkün.
  • Doğum borçlanması SSK Kademeli Emeklilik sistemi üzerinden sadece SSK’lı annelere sağlanırken, artık esnaf ve memur olan kadınlara da sağlanmaya başladı. Üstelik 2 olan çocuk sayısı 3’e yükseltildi. Böylece sigortalı olduktan sonra doğum yapan her kadın, çocuk başı 720 gün, toplamda 2,160 gün yani neredeyse 6 yıllık bir borçlanma yapabiliyor.
  • Yukarıdaki hak sadece biyolojik annelere değil, evlat edinme yolu ile anne olanlara da tanınıyor. Burada kıstas, 2 yaşından küçük çocukları evlat edinmektir. Borçlanma, evlat edinme günü itibariyle başlıyor ve bu günden sonrası baz alınıyor. Bu hak ayrıca çocuğunu başka bir aileye evlatlık veren annelere de tanınıyor.
  • 23 Mayıs 2002 tarihi ile en az 20 yıl sigortalılık durumu, 5000 günlük prim sayısı ve 40 yaşını tamamlamış olması bir kadının SSK Kademeli Emeklilik şartlarından faydalanmasına yetiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir