SSK İş Yeri Sicil No Sorgulama

Giriş
Güncellenme
SSK İş Yeri Sicil No Sorgulama
SSK

İş yeri sicil numarasını öğrenmek için farklı yöntemler bulunmakta olup en garanti yöntemlerden biri bağlı bulunan SGK müdürlüklerine gitmek olacaktır. İş yeri sicil no kaç haneli merak ediyorsanız 26 haneden oluşmaktadır. İş yeri sicil numarası farklı kodların birleşmesi sonucunda oluşan, iş yerine özel numaralardır.

Bunun yanı sıra sigortalı sayılan kişileri çalıştıran gerçek ve tüzel kişiler için iş yeri sicil numarasının yanında ayrı olarak işveren numarası da verilmektedir. Bu numara gerçek kişilerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası işveren numarası olarak kullanılabilmektedir. Yabancı uyruklu gerçek kişilerde ise Nüfus Müdürlüğü tarafından verilecek olan numara işveren numarasıdır. Tüzel kişilerde ise işveren numarası vergi kimlik numarasıdır.

İş veren sicil no 26 hane oluşumu sırasıyla M1-İşkolu Kodu- Ünite Kodu- İş yeri Sıra Numarası- İl Kodu- İlçe Kodu- Kontrol Kodu- Alt İşveren kodlarından meydana gelmektedir. SSK sicil numarasındaki rakamlar ve anlamları şu şekildedir;

 • M1 kodu (Mahiyet Kodu) tek bir rakamdan oluşmaktadır. Mahiyet kodunu temsil eden rakamların anlamları şu şekildedir;
  • 1 rakamı kamu sektöründe devamlı iş yerleri için,
  • 2 rakamı özel sektörde devamlı iş yerleri için,
  • 3 rakamı kamu sektöründe geçici iş yerleri için,
  • 4 rakamı özel sektörde geçici iş yerleri için kullanılmaktadır.
 • İş kolu kodu; iş yerinin yaptığı işin ‘Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Tarifesi’ kapsamında hangi iş kolunda faaliyet gösterdiğini belirten 4 haneli koddur.
 • Ünite kodu; iş yerinin işlem gördüğü üniteyi belirtilen ve kendi içerisinde eski ve yeni olarak ayrılan 4 haneli koddur. Eski bölümünde 2, yeni bölümünde 2 adet rakamdan oluşmaktadır.
 • İş yeri sıra numarası; her iş yerine ilgili ünite tarafından illere göre verilen bir koddur. Oluşturulan sırayı takip etmek amacıyla verilen bir numara olan iş yeri sıra numarası, 7 haneden oluşmaktadır.
 • İl kodu; iş yerinin faaliyet gösterdiği ilin trafik kod numarasından oluşan koddur. İl kodu 2 hanelidir.
 • İlçe kodu; iş yerinin hangi ilçeyi ifade eden koddur. İş yerinin faaliyet gösterdiği ilçeyi belirten bu kod 2 hanelidir.
 • Kontrol kodu; iş yeri sicil numarasının doğru kullanılması amacıyla oluşturulan 2 haneli koddur.

SSK İş Yeri Sicil No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SSK iş yeri sicil no sorgulama işlemi iş yeri sahibi tarafından yapılmalıdır. İş yeri sahibi, iş yeri sicil numarası ile SSK ile ilgili farklı işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. SSK ile ilgili yapılması gereken birçok işlemde istenen bilgiler arasında olan iş yeri sicil no sorgulama işlemleri bu noktada önem kazanmaktadır.

Ülkemizde üç farklı sosyal güvenlik hizmeti bulunmakta olup bu kuruluşlar aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Bu üç kuruluş ise; Sosyal Sigortalar Kurumu, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’dır. Bu kuruluşlar ise;

 • Kamu alanında hizmet veren kişiler için sosyal güvenlik, Emekli Sandığı tarafından sağlanmaktadır.
 • Özel sektörde hizmet veren kişiler için sosyal güvenlik, SSK tarafından sağlanmaktadır.
 • Kendi iş yerine sahip olan kişiler için sosyal güvenlik, BAĞ-KUR tarafından sağlanmaktadır.

Her işveren çalıştırmakta olduğu kişilere sosyal güvence sağlaması zorunludur. Çalışmakta olan kişilerin sosyal hakları yasalar aracılığıyla korunmakta olup işverenlerin bu yasalara uymadığı durumlarda ciddi cezai yaptırımlara maruz kalmaktadırlar. Bir iş yeri açıldığı zaman sigorta işlemlerinin yapılabilmesi adına, her iş yerine özel bir sicil numarası verilmektedir. Türkiye’de getirilen yeni sistem kapsamında üç sosyal güvenlik kurumu tek bir çatı altında toplanmıştır. Üç kuruluş Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde hizmet vermektedir.

İş yeri sicil no sorgulama işlemi SGK resmî web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Siteye giriş yapıldığında e-SGK bölümüne işveren girişi yapılacak sicil numarası sorgulanabilmektedir. İş yeri sicil no sorgulama işleminizi https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre adresine giriş yaparak yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra SGK il merkezlerine giderek iş yeri sicil numarasını öğrenmek mümkündür.

Ticaret Odaları Üzerinden İşyeri Sicil No Sorgulama

İş yerinin kayıtlı bulunduğu ticaret odalarının resmî web siteleri üzerinden, iş yeri sicil no sorgulama işlemi yapmak mümkündür. SSK iş yeri no sorgulama işlemi için her ilde yer alan ticaret odasının uygulaması farklılık gösterebilmektedir. Ticaret odalarının resmî web sitesi veya telefon numarasına ulaşarak sorgulama işlemi hakkında bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Ticaret Odası resmî web sitesinden iş yeri sicil no öğrenmek mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra 0312 444 0 775 numarası aranarak da sicil numarası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu sorgulama sadece İstanbul’da faaliyet gösteren firmalar için geçerlidir. Diğer illerde yer alan ticaret odalarının uygulama ve hizmetleri farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple sicil numarası sorgulamadan önce bağlı bulunduğunuz ticaret odası resmî web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

E-SGK Üzerinden Yapılabilen İşveren İşlemleri

E-SGK sistemi üzerinden iş yeri SGK sicil no sorgulama işlemlerinin yanı sıra birçok işlem online olarak yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu online hizmet sayesinde pratik bir şekilde işlemler yapılabilmektedir. E-SGK uygulaması üzerinden işverenler çalışanlarının SGK bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşabilmektedirler. Oldukça kullanıcı dostu bir altyapı ile oluşturulan sistem sayesinde işlemler oldukça hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

İşverenler e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra e-SGK uygulamaları için giriş yapabilmektedirler. Sisteme giriş yaptıktan sonra işverenler 9 adet SGK uygulamasına erişim sağlayarak, işlem yapabilirler. Bu uygulamalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • E-Bildirge Uygulaması: Bu uygulama içerisinde 14 adet alt başlık altında işlem yapılabilmektedir. Bu uygulamalar ise;
  • Aylık prim ve hizmet belgesi işlemleri
  • Sigortalı girişi
  • Engelli ve işsizlik sigortalı girişi
  • Engelli ve işsizlik teşvik yönetimi
  • İşbaşı eğitim teşvik yönetimi
  • Geçici işveren desteği
  • Sigortalı hesap fişi işlemleri
  • Teşviklerden yersiz yararlanılmış dönemler
  • Kullanıcı işlemleri
  • C kimlik no ile sigortalı sorgulama
  • İŞKUR meslek kod görüntüleme ve güncelleme
  • Sigortalı çalıştırmaya ara verme ve güncelleme
  • İşyeri yeni nace kodu talep sistemi
  • E-posta güncelleme
 • E-Borcu Yoktur Uygulaması: İşverenlerin belirli işlemler ve ihalelere girebilmeleri için gereken borcu yoktur belgesi alabilmeleri için kullanabilecekleri uygulamadır.
 • Engeli ve İşsizlik Teşvik Yönetimi: Kanun kapsamında verilen teşviklerden yararlanmak isteyen işverenlerin, sigortalı için şartları kontrol etmesi ve tanımlamasını sağlayan uygulamadır.
 • İş Kazası Meslek Hastalığı E-Bildirim: İş kazası geçiren veya meslek hastalığı geçiren sigortalı çalışanları işverenler tarafında bildirilmesi kanunen zorunludur. Bu bildirim işlemi elektronik olarak bu uygulama sayesinde yapılabilmektedir.
 • İşbaşı Eğitim Teşvik Yönetimi: Kanun kapsamında teşvikten yararlanılabilmesi için kontrol ve şartların kontrol edilebildiği uygulamadır.
 • İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi: Sigortalı işe giriş ve işten ayrılışların bildirilebileceği ve gerekli işlemlerin yapılabileceği bir uygulamadır.
 • İş yeri Nace Değişiklik Talebi: İşverenler iş kollarını değiştirmek istediklerinde, bu uygulama üzerinden talepte bulunabilmektedirler.
 • İş yeri UAVT Adres Giriş: İşverenlerin adres değişiklikleri için güncelleme yapabilmelerine imkân sağlayan uygulamadır.
 • Teşviklerden Yersiz Yararlanılmış Dönemler: İşverenlerce teşviklerden yersiz yararlanılmış dönemlerin kontrol edilebileceği uygulamadır.

Bu uygulamaların online olarak sunduğu hizmetler sayesinde işverenler, işlemlerini uzun sıralar beklemeden ve SGK müdürlüklerine gitmeden yapma imkânı bulmaktadırlar. Bu sayede takip ve kontrol işlemleri daha düzenli bir şekilde yapılabilmektedir. Hizmetlerden faydalanabilmek için e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir