SSK Emeklisi Dul Maaşı Alabilir mi ?

Giriş
Güncellenme
SSK Emeklisi Dul Maaşı Alabilir mi ?
SSK

SSK emeklilerinin dul maaşı alması mümkündür. Ancak bunun için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hayatta kalan eş SSK emeklisi ise ve emekli maaşı almaya devam ediyorsa, bu durumda çift maaş alabilmektedir. Dul maaşı alabilmek için bazı işlemleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak SGK emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığa giderek, başvuruların tamamlanması gerekmektedir.

Dul Maaşı Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dul maaşı için gerekli evraklar SGK emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığı tarafından belirlenmiştir. Buna göre gerekli evraklar ise:

 • 3 adet son altı ayda çekilmiş fotoğraf,
 • Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği,
 • Kimlik araştırma belgesi,
 • Talep dilekçesi

Bu belgelerin teslim edilmesinin ardından, dul maaşı talebi kabul edilmektedir.

Emekli Çift Maaş Alabilir mi?

Emeklilerin çift maaş alması bazı şartların yerine getirilmesi durumunda mümkün olmaktadır. Özellikle sağ kalan dul ve SSK emeklisi olan kadınlar hem emekli maaşı hem de dul maaşı alabilmektedir. Buna göre gerekli şartlar ise:

 • Dul maaşı ve emekli maaşı almak isteyen kadınların SSK’dan emekli olması gerekmektedir. Bu noktadan sonra dul maaşı için başvuru yapabilir.
 • SSK emeklisi, eşi vefat etmiş Bağkur emeklisi kişiler iki maaş alabilmektedir. Ancak Emekli Sandığı emeklileri ise maaşların yüzde 75’ini almaya hak kazanmaktadır.

Birden Fazla Emekli Aylığı Hangi Durumlarda Bağlanır?

Birden fazla emekli maaşı almak için yasalarca düzenlenmiş bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Buna göre:

 • Eğer anne ve baba Emekli Sandığı’ndan emekli ise, ölüm tarihleri dikkate alınmadan hem eşten hem de anne ve babadan iki emekli maaşı alması mümkündür.
 • Koca Emekli Sandığı’ndan emekli ise, anne ya da babası Bağkur’da tabi ise, anne ve babanın ölüm tarihi dikkate alınmadan iki aylık bağlanmaktadır.
 • SSK ve Bağkur’lu olan kişiler, hem koca hem de anne ve baba aynı sigortaya tabi ise ölüm tarihi dikkate alınmadan, iki aylıktan birini tercih etmek durumundadır.

Reddi Miras Dul ve Yetim Aylığını Engeller mi?

Reddi mirasta dul ve yetim aylığı hakkı devam etmektedir. Mirasın reddedilmesi durumunda, hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmemektedir. Ancak sigortalı kişi çalışırken vefat etmiş ise; eş ve çocuklara dul ya da yetim maaşı bağlanabilmesi için belirli bir prim süresinin doldurulmuş olması gerekmektedir. Ölüm aylığının bağlanabilmesi için SSK kapsamında çalışan sigortalı kişinin en az 5 sene boyunca sigortalı olması ve 900 gün priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda reddi miras söz konusu olsa bile dul ya da yetim aylığı bağlanmaktadır. Ölüm aylığının bağlanabilmesi için 1800 gün prim bildiriminin yapılmış olması da gerekmektedir.

Ölüm Aylığı Şartları Nelerdir?

Ölüm aylığı koşulları ve kriterlerinin yerine getirilmesi, bu maaşı alabilmek için belirlenmiş kuralları kapsamaktadır. İlk olarak vefat etmiş olan sigortalı kişinin belirli süre boyunca prim ödemesi gerekmektedir. Buna göre ölüm aylığı koşulları ise:

 • Emekli Sandığı ya da Bağkur’lu olan sigortalının Ekim 2008 tarihinden sonra vefat etmiş olması durumunda en az 1800 gün primin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Ekim 2008 tarihinden sonra vefat eden sigortalı kişinin SSK’lı olması durumunda 5 seneden beri sigortalı olması ve en az 900 gün primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan Bağkur’lu kişinin genel sağlık sigortası primi de dahil olmak üzere tüm prim borçlarının ödenmiş olması da gerekmektedir.

Anne Babadan Çift Maaş Nasıl Alınır?

Anne ve babadan çift maaş alabilmek için eşin ve anne-babanın vefat etmiş olması gerekmektedir. Vefat etmiş olan sigortalı anne ve baba ya da eşin aynı sigorta statüsünde olması durumunda, en yüksek emekli maaşı bağlanmakta ve kişi yalnızca tek bir maaş alabilmektedir. Ancak vefat eden kişi Emekli Sandığı’na tabi ise, vefat etmiş olan baba ya da anne Bağkur ya da SSK’lı ise iki maaş alabilmektedir. Bu noktada önemli olan nokta ise Ekim 2008 öncesi vefatın gerçekleşmiş olmasıdır. Bunun dışında Ekim 2008 tarihinden önce anne-baba ya da eşten yalnızca biri vefat etmiş ise bu durumda da çift maaş alabilmektedir.

Hangi Şartlarda Çift Emekli Maaşı Alınmaktadır?

Çift emekli maaşı almak için bazı şartların sigorta statüsüne göre değişmektedir. Buna göre:

 • Eş Bağkur’lu ise, anne ya da baba SSK’lı ise çift emekli maaşı alınmaktadır.
 • Eş SSK’lı ise, anne ya da baba Bağkur’lu ise çift maaş almak mümkündür.
 • Eş Emekli Sandığı üyesi ise anne ve baba SSK’lı ise çift maaş alınmaktadır.
 • Eş Emekli Sandığı üyesi ise anne-baba Bağkur’lu ise çift emekli maaş bağlanmaktadır.
 • Eş SSK’lı ise anne ve baba Emekli Sandığı üyesi ise çift emekli maaşı alınmaktadır.
 • Eş Bağkur’lu ise, anne ve baba Emekli Sandığı üyesi ise çift maaş bağlanmaktadır.

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar?

Dul ve yetim maaşı hak sahibi ve çocuk sayısına göre belirlenmektedir. Buna göre:

 • Maaş hak sahibi eş ve çocuk ise; emekli maaşının yüzde 50’si eşe ve yüzde 25’i çocuğa yatmaktadır.
 • Hak sahibi eş ve 2 çocuk ise; eşe maaşın yüzde 50’si ve çocuklara da maaşın yüzde 25’i bağlanmaktadır.
 • Hak sahibi eş ve 3 çocuk ise; maaşın yüzde 40’ı eşe bağlanmaktadır. Çocuklara ise maaşın yüzde 20’si bağlanmaktadır.

Yetim ve dul maaşlarına her sene enflasyon oranlarına göre zam yapılmaktadır.

Dul Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Dul maaşı sorgulaması online olarak e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. E-devlet sisteminden dul maaşı sorgulamak için:

 • E-devlet sisteminde TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığından satın alınabilir.
 • Şifre ve TC kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘’dul maaşı’’ yazarak çıkan sayfa üzerinden, maaşınızın ne zaman yatacağına ve ne kadar yatacağına dair tüm bilgilerinizi görebilirsiniz.

Kimler Dul Maaşı Alabilir?

Dul maaşı alabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar:

 • Dul maaşı alınabilmesi için eşin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Eş ile resmi nikah şartı aranmaktadır. İmam nikahı kıyan eşlerin bu maaşı alabilmesi mümkün değildir.
 • Yeniden evlenmek, dul maaşının kesilmesine yol açmaktadır. Maaşın yattığı süre boyunca dul halinin devam etmesi gerekmektedir.
 • Dul maaşı almak için başvuru yapan kişinin yaklaşık olarak gelirlerinin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayan tüm dul eşler, maaş başvurusu için başvuruda bulunabilir. Dul maaşı için erkekler de kadınlar da başvuru yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?
23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir