SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

Giriş
Güncellenme
SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

Ülkemizde bulunan emeklilik sisteminde belli şartlar yer almakta ve bunların tamamının yerine getirilmesi gerekmektedir. Söz konusu şartlardan bir tanesinde ufak bir eksiklik olması durumunda dahi kişiler emekli olamamaktadır. Emeklilik şartları arasında ilk sırada sigorta primi bulunmaktadır. Kişiler emekli olabilmek için çalıştıkları süre boyunca prim ödemesi yapmakta ve bunun neticesinde de şartlardan bir tanesini sağlamış olmaktadırlar.

Bir başka şart ise yaş olup kişilerin sigorta giriş zamanlarına bağlı olarak belli yaşa gelmeleri durumunda emekli olabilmektedir. SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusu bu şartlarla ilgilidir. Emekli olmak amacıyla prim ödemesi yapan kişilerden yaş şartını tamamlayamayanlar emekli olamamakta ve bundan dolayı söz konusu kişiler istemleri halinde yatırdıkları primleri toplu olarak çekebilmektedir.

SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum ve Alabilme Şartları

SSK birikmiş paramı almak istiyorum diyen kişilerden bazı şartlar istenmektedir. Öncelikle söz konusu kişiler yatırmış oldukları paraları çekince primlerinin sıfırlanacağını bilmeleri gerekmektedir. Bundan dolayı da emekli olmamış kişilerin paraları toplu olarak çekmek hakkı bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu kişilerin emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamaları da aranan farklı bir şart olarak dikkat çekmektedir. Bu şartları sağlayan kişilerin yatırmış oldukları primleri toplu olarak çekebilmektedir. Burada bahsedilen durum 5510 sayılı kanun ile düzenlenmiştir. Bu kanun kapsamında ödemeler yapılmaktadır. Ülkemizde bulunan memurlar emekli sandığına, işçiler SSK’ya ve esnaf, çiftçi, avukat gibi meslek grupları ise BAĞKUR sistemine bağlıdır. Dolayısıyla bu kişilerin sigorta primleri buralara yatırılmaktadır.

 SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusunda kişilerin toplu ödeme alması için gereken durum genel olarak özetlenmiştir. Yukarıda belirtilen sigorta birimlerine bağlı olan kişilerden yeterinde prim ödemesi yapmadığı için emekli olma hakkı elde edemeyen kişilere söz konusu primlerin geri alınma hakkı tanınmaktadır. Tanınan bu hak kapsamında kişilerin prim ödemelerini geri alması sağlanmaktadır. Toplu olarak alındığından ciddi bir miktar oluştuğundan insanların farklı ihtiyaçlarının bu şekilde giderilmesi de sağlanmaktadır. Emekli olabilmek için gereken prim şatının sağlanmaması söz konusu primlerin herhangi bir işe yaramamasına neden olmaktadır. Böylece kişiler boşa gidecek olan parayı toplu olarak çekerek ciddi bir gelir elde edebilmektedir.

SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusunda kişilerin toplu ödemeyi alabilmeleri için yapmaları gereken yazılı başvuru da bulunmaktadır. İnsanlar prim ödemelerini almaya karar verdiklerinde istenilen yaş şartının sağlanmış olması çok önemlidir. Bu şartın sağlanmaması durumunda başvuru yapılsa dahi ilgili birimler tarafından reddedilmektedir. Bundan dolayı kişilerin söz konusu şartları tam olarak sağladığından emin olduktan sonra başvuru yapmaları gerekmektedir. Kişiler tarafından alınacak olan toplu prim ödemesi ile söz konusu ödemelerin sıfırlanacağının bilinmesi çok önemlidir. Yani kişiler hiç sigorta primi yatırmamış gibi gözükeceklerdir. Bu da emekli olabilmelerini imkansız hale getirmekte olup dikkatli bir şekilde düşünülüp karar verilmesi gereken bir durum olarak dikkat çekmektedir.

SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum ve Hizmet Sıfırlanması

SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusundaki bir başka husus ise toplu olarak alınan prim ödemelerinin tekrardan borçlanılması ile ilgilidir. Yukarıda da bahsedildiği gibi prim ödemelerinin toplu olarak alınması durumunda hizmetler tamamen silinmiş olmakta ve insanların emekli olması imkansız hale gelebilmektedir. Böyle durumlarda alınan paraların tekrar borçlanılarak hizmetlerin tekrar sayılması sağlanmak istenmektedir. Bunun için belli şartlar bulunmaktadır. Öncelikle borçlanılacak olan bölüm için güncel sigorta primi talep edilmektedir. Söz konusu miktar alınan paraya göre fazla olabilmektedir. Yapılan başvuru sonucunda yapılacak olan çalışmanın ardından kişilerin ödemesi gereken miktar belirlenmekte ve insanlara tebliği edilmektedir. Tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde söz konusu ücretin ödenmesi gerekmektedir.

SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusundaki bir başka husus ise emekli olan kişilere verilen ikramiyedir. Özellikle 4B’li olan kişiler ikramiye alıp alamayacaklarını merak etmektedir. BAĞKUR sistemine bağlı olan kişiler emekli olduklarında herhangi bir ikramiye alamamaktadır. Bundan dolayı da kişilerin planlamalarını buna göre yapması gerekmektedir. Aksi halde yapılan planlar boşa gidebileceği gibi insanların mağdur olmasına da sebep olabilmektedir. BAĞKUR sisteminden emekli olacak olan kişiler emekli olamasa dahi kişilerin maaşlarının bağlandığı tarih ile ilk maaşlarını çekme tarihleri arasında bulunan maaşlar toplu olarak ödenmektedir. Böylece de insanlar ikramiye kadar olmasa da belli bir miktar parayı toplu olarak alabilmektedir.

SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusundaki başka bir husus ise yine ikramiye ile ilgilidir. İkramiye sadece devlet memurlarına ve devlette kadrolu olarak görev yapan kişilere verilmektedir. Bunun haricinde herhangi bir kişiye ikramiye ödemesi yapılmamaktadır. Özellikle devlet memurlarının tamamı söz konusu ikramiyeyi almaktadır. Ayrıca devlette kadrolu olarak görev yapan SSK’lı işçilere de söz konusu toplu ödeme yapılmaktadır. Bunlar dışında herhangi bir ikramiye ödemesi yapılmamakta olup sadece yukarı belirtilen şekillerde toplu ödeme alınabilmektedir.

SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. İnsanlar gereke şartların sağlanması durumunda daha önce yatırmış oldukları sigorta primlerini toplu olarak alabilmekte ve böylece de hizmetleri sıfırlanmış yani hiç hizmet yapmamış gibi görünmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için ise kişilerin mutlaka emeklilik için istenen yaş şartını sağlamaları gerekmektedir. Aksi durumda yapılacak olan başvuruların tamamı reddedilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir