SSK Bağ-Kur Saç Ekimini Karşılar mı?

Giriş
Güncellenme
SSK Bağ-Kur Saç Ekimini Karşılar mı?

Normal yürürlüklere göre saç ekimi gibi estetik herhangi bir operasyon hiç bir sigorta kapsamında karşılanmamaktadır. Son dönemlerde yeni SGK yasaların yürürlüğe girmesiyle bu durumda bazı değişiklikler olmuştur. Değişiklikler sayesinde artık estetik plastik cerrahi merkezleri; Sosyal Güvenlik Kurumu, Emekli Sandığı, Bağkur ile anlaşma yapabilmektedir.

Artık SGK, Emekli Sandığı, Bağkur dışında hiçbir özel sigorta estetik cerrahi operasyonlarını karşılamamaktadır.

Fakat özel sağlık sigortalı merkezler, yapılan anlaşmalara göre son eklenen yasalar ile kendi farklarını alarak estetik plastik operasyonlarını yapabilmektedir. Bu fiyat farkı plastik cerrahi merkezleri arasında farklılık gösterecektir. Özel sağlık sigortasına sahip olan kişiler çok az fark ödeyerek güvenli ellerde operasyonu gerçekleştirebilmektedir. Özel estetik merkezlerinin gerçekleştirdiği operasyonlar kuşkusuz son derece güvenli ve profesyonel estetik cerrahları tarafından yapılmaktadır. Dünya standartlarında hizmet sunan özel plastik cerrahi merkezleri başarılarını kanıtlamış bulunmakta dünya çapında ün kazanmalarından ötürü tercih edilmektedirler.  Son teknolojilerle yıllardır uyguladıkları yöntemler aracılığıyla özel plastik cerrahi merkezleri başarı üstüne başarı kazanmaktadır. Dolayısıyla devlet hastanelerinde yeni başlamış estetik operasyonları başarısı tartışmalı bir konu olmaktadır.

Devlet Hastanesinde Saç Ekimi Yapılır mı?

Saç ekimi kişinin psikolojsinde bozulmaları önlemek amacıyla ve sosyal çevresinde güvende hissetmesi açısında önem teşkil etmekte ve günümüzde sıklıkla uygulanan estetik cerrahi uygulamaları arasındadır.

Saç ekiminde en iyi sonuca ulaşmak için her estetik operasyon gibi profesyonel eller ve son teknoloji araçlar ile yapılması uygulanması gerekmektedir. Özel estetik merkezleri bu alanda başarılarını kanıtlamış ve tecrübeli uzman kadrolarıyla yıllardır saç ekimini en iyi sonuçlara ulaşarak tamamlamaktadır.

Devlet hastaneleri saç ekimi alanında daha çok yeni uygulamaya geçmiş bulunmaktadır. Henüz 2015 yılında devlet hastanelerinde uygulamaya geçmiş saç ekimi operasyonu sonucu başarısı tartışılmaktadır. Randevu sistemi fazlasıyla uzun sürmekte ve zorlayıcı adımlar izlemektedir. Ayrıca devlet hastanelerinde sadece 2 hastanede gerçekleşmeye başlamış bulunmakta saç ekimi operasyonu isteyen herkese yapılmamaktadır.

Saç Ekimi Nedir?

Bir çok kişi sağlıklı, gür ve sık saçlara sahip olmak istemektedir. Fakat genetik faktörler, hormonal bozukluklar, fizyolojik rahatsızlıklar, yaşın ilerlemesi, yanıklar gibi bir çok sebeplerden ötürü saç seyrekliği ve kellik görülmektir. Burada devreye profesyonel plastik cerrahlar eşliğinde uygulanan saç ekimi operasyonu çözüm olmaktadır. Saç aşılama günümüzde özel plastik cerrahi merkezlerinde devrim yapmış bulunmaktadır. Saç derisine yapılan kıl ekimi gerçeğinden ayırt edilmemekte ve ekilen saç operasyon oturduktan sonra dökülmemektedir.

Bkz:  Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nasıl Yapılmaktadır?

Saç ekimi saçsız kafa derisinde vücudun belli bölgelerinden alınan göğüs, bacak, kol, ense ve özellikle alınabilecekse kulak arkasından dökülmeye dirençli alanlardaki kıl köklerinin kellik görülen saç köklerine yerleştirilmesidir. Tarihleri 19. Yüzyıla dayanan ve 20. Yüzyılda gelişmeye başlayan saç ekimi teknikleri popülerliğini ve tercih edilme oranını arttırmıştır. Gelişen teknoloji teknikleri ile uygulanan saç ekimi operasyonu ile olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Saç ekimi operasyonu günümüzde son derece tercih edilmekte olan ve yeni tekniklerle uygulanması oldukça kolay hale gelmiştir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekiminde FUT Tekniği, (Follicular Unit Transplantation – Foliküler Ünite Transplantasyonu) :

Gelişen teknolojiyle tercih edilmemeye başlanan ensedeki donör bölgeden şerit halinde saç köklerinin alınıp kanallar yardımıyla açılan, ihtiyaç duyulan saç derisine nakledilmesiyle gerçekleşen yöntemdir. Tercih edilmemesindeki başlıca sebeplerden biri enseden alından donör bölgede iz kalabilmekte, his kaybı olabilmektedir. Yeterli sayıda greft miktarı olan ve belirli yaştaki kişişlere uygulanabilmekte olan FUT tekniği Neredeyse rafa kaldırılmıştır.  FUT saç ekimi tekniğinde lokal anestezi uygulanmakta, Enseden alınacak donör bölgedeki saç miktarı az ise yeterli gret sayıda elde etmek için daha geniş deri parçası alınması gerekmektedir. Enseden alından deri parçasındaki saç kökleri deriden tek tek ayrılarak petri adı verilen kaplara yerleştirilmektedir. Yeterli sayıda greft elde edildikten sonra kesim işlemi gören ense bölgesine dikiş atılarak kapatılır ve kulak arkasında da yeterli miktarda saç varsa saç kökü alınıp dikiş atılır. Dikişi izi kalma olasılığı oldukça yüksek olan FUT tekniği Dolaysıyla plastik cerrahların tercih etmediği teknik haline gelmiştir. Son teknolojiler ile geliştirilen FUE tekniğini uygulamaktadır.

Saç ekiminde tekniği FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) :
Son teknoloji ile gerçekleşen FUE tekniği günümüzde en çok tercih edilen saç ekim tekniğidir. Lokal anestezi ile yapılan ve cerrahi girişim olmadan uygulanan FUE tekniği hastaların saç ekimine tereddüt etmeden yönelmesini sağlamıştır. İşlem özel uçlu mikro motorlar yardımıyla yapılmaktadır. Saç kökleri tek tek ilgili bölgelerden alınarak saç derisindeki saçsız alanlara saçın doğal çıkış açısı ve yönü belirlenerek aktarılmaktadır. FUE yöntemiyle yapılan saç ekiminde ilgili donör bölgeden saç kökleri alınarak 1er mmlik uzunluklara getirilmektedir. Mikro motor ucu ile saç kılı ortalanır ve saçın çıkış açısına göre deriye batırılır ardınca çekilir. Böylelikle kıl ve ekim yapılmakta olan mikroskobik dokudan silindirik bir şekilde kesi oluşur. Bu alan mikro motor ucu ile yavaşça çekilir. Bu sayede saç ekimi operasyonunda greftlerin hasar görmesi minimize edilmiş olur sayı da arttırılmış olmaktadır. Operasyon süresi de azaltılmış olur. Toplanan saçsız alandaki küçük deliklere eklenerek yerleştirirlir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir