SGK Teşvikleri Nelerdir? 2019 SGK İşveren ve İstihdam Teşvikleri

Giriş
Güncellenme
SGK Teşvikleri Nelerdir? 2019 SGK İşveren ve İstihdam Teşvikleri

SGK teşvikleri istihdamın artırılmasında etkisi çok büyüktür. Peki 2019 SGK Teşvikleri Nelerdir? İşte o teşvikler…

2019 SGK Teşvikleri Nelerdir?

SGK Teşvikleri, Küçük ve büyük çapta olması farketmeksizin tüm işyerleri SGK tarafından verilen teşviklerden faydalanabilmektedirler. Elbette bu teşviklerden faydalanabilmek için birtakım koşulların sağlanmış olması gerekmektedir. Bu koşullar aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

Kamu kuruluşu değil, özel sektör işvereni olmak gerekmektedir.

Yasal süre kapsamında tahakkuk edilmiş olan sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

Yasal süre içerisinde aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmiş olması gerekmektedir.

Gecikme cezası ve zammı olmaması gerekmektedir.

İdari para cezaları bulunmaması gerekmektedir.

Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmaması gereken şartlar arasında yer almaktadır. SGK tarafından sağlanan teşviklerin dışında kalan kişiler ise aşağıdaki gruplardaki kişilerdir.

Emekliler,

Devlet ile ihale usulü iş yapan kişiler,

Kamu kuruluşları,

Sahte sigortalı bildiriminde bulunmuş kişiler,

Yapılandırılan ve taksitlendirilen borçların zamanında ödenmemesine sebep olan kişiler

Yeni istihdam için ücret desteğinde 2019 senesi için işçinin Şubat, Mart ve Nisan aylarında işe alınmış olması gerekmekte. Ayrıca işe alınmış olan işçinin 9 ay boyunca haklı bir neden olmadan işten çıkarılmışmış olması gerekliliği de bulunmaktadır. İşte teşvik ile alınmış olan işçilere 3 ay boyunca asgari ücret desteğini alır ve bunun yanında prim ve gelir vergisi desteğini de almaktadır. 3 aydan sonra ise 9 ay boyunca prim ve gelir vergisi desteği uygulanmaktadır.

2019 İşveren Teşvikleri

2019 senesinde işveren kişiler arasında asgari ücret desteği verilmeye devam edilmektedir. 2019 senesinde 12 ay süresince asgari ücret desteği verilecektir. Bu bağlamda vatandaşlar özel sektörde sakatlık, yaşlılık ve ölüm gibi sigorta kapsamında bulunan kişileri çalıştıran işverenler yararlanabilecektirler. Asgari ücret desteği işyeri 500 ve üstünde çalışan bulunduruyorsa 101 TL, 500 kişiden az sigortalı çalışan varsa 150 TL olarak verilecektir.

İlave İstihdam Teşviki

İlave istihdam teşviki 2019 ve 2020 senelerinde uygulanacaktır. Bu bağlamda ilk defa işe girecek olan vatandaşların sigorta ve vergi giderleri devlet tarafından ödenmektedir. Destek ise asgari ücret tutarında verilmektedir. Sigortalı olanların işe alındıkları aydan evvelki 3 ay boyunca 10 günden daha fazla sigortalı olmamalıdırlar. Diğer koşullar aşağıdaki gibidir.

İşyerinin bu hizmetten faydalanması için çalışanı yeni işe alması gerekmektedir.

Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süre içinde SGK’ya iletilmesi gerekmektedir.

Sigorta primlerinin yasal süre içinde ödenmesi gerekmektedir.

Herhangi bir idari cezanın olmaması gerekmektedir.

SGK Teşvik Sorgulama

Teşvik sorgulanması gayet basittir ve çok kısa bir süre içinde hiçbir zahmet gerektirmeden yapılabilmektedir. SGK tarafından kullanıma açılan Potansiyel Teşvik Sorgulama Ekranı ile birlikte bireyler teşviklerini sorgulayabilmektedirler. Bu ekrana girebilmek için kullanılan sistemler aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

E-SGK

İşveren

İşveren Sistem

Uygulamaya Giriş

Teşvikler ve tanımlar

Potansiyel Teşvik sorgulama sistemleri

İŞKUR Teşvikleri

İŞKUR tarafından verilen teşviklerden en önemlisi ücret teşvikidir. Ücret teşviki alınabilmesi için yeni işçi 12 ay süre ile aynı iş yerinde çalıştırılmış olması gerekmektedir. Diğer yandan işverenin prim ve belgelerini de vermesi gereken zamanda kuruma vermesi gerekmektedir. Devlet kişi başı 1114 TL tutarında prim ve vergi vermektedir. Bu şekilde işverene çalıştırdığı işçi için ücret, prim ve vergi desteği kapsamında da 3134 TL ödeme yapılmaktadır.

Yürürlükteki SGK Teşvikleri

SGK teşviklerinden yürürlükte olanı 6 puanlık ek prim indirimidir. 21 şehir ve 2 adet ilçede yürürlükte olan 6 puanlık SGK prim indirimi 10 kişi çalıştıran işyerlerinin yanı sıra 1-9 arası sigortalı işçisi olan işyerleri tarafından kullanılmaktadır.

SGK Teşvikleri Tablosu

SGK Teşvik tablosunda özellikle arge çalışanlarına yapılan destekler dikkat çekmektedir.Araştırma Geliştirme ve tasarım çalışmalarına göre uygulanmakta olan teşvikler bünyesinde Ar-ge, tasarım ve destek çalışanlarının ücretleri gelir vergisinden muaf tutularak hesap edilmektedir. Bu bağlamda bu personellerin prim hissesinin yarısı devletçe karşılanmaktadır. Bu teşvikler 2019 senesinde başlamıştır ve 2023 senesine kadar sürecektir.

2019 Senesinde Faydalanılabilecek SGK Teşvikleri

Teşviklerden faydalanmak isteyen vatandaşların aşağıdaki koşulları sağlamaları gerekmektedir. Altı aydır işsiz olunması. İstihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayda ortalama olarak sigortalı çalışan sayısına ek şekilde istihdam edilmesi. Özellikle 18 yaş üzeri ve kadınları istihdam eden işverenlere 24 – 54 ay arası destek verilmektedir. İşverenlerin bu destekten faydalanmaları için aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi ve bununla beraber primlerin de yasal süre içerisinde ödenmiş olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SSK (SGK) Primi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

10 Şubat 2022 16:49, Perşembe

SSK (SGK) Primi Nedir ve Nasıl Hesaplanır? SSK (SGK) Primi Nedir ve Nasıl Hesaplanır? Sosyal devletlerde, vatandaşların sağlık hizmetleri almaları ve emekli olmaları çeşitli sigorta sistemleriyle sağlanır. Bu sigortalarla ve ödenen SSK (SGK) primleriyle hastalık, kaza ve yaşlılık durumlarında yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenir.  SSK primi nedir sorusuna cevap verecek olursak; SSK primi işverenin çalışanların […]

En az 2 bin 800 lira verilecek! İşte yapmanız gerekenler

09 Temmuz 2019 08:54, Salı

Çalışırken doğum yapan annelere 2 bin 280 lira maaş verilecek. 6 aya kadar yarım gün çalışıp tam maaş alma hakkı tanınan anneler, İŞKUR’a başvurup bu imkandan faydalanabilecek. Asgari ücretten fazla kazanan annelerin maaşının yarısını işveren diğer yarısını ise devlet ödeyecek. SSK’lı olarak çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında, birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir