SGK, SSK Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Giriş
Güncellenme
SGK, SSK Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır ?
SGK

SGK prim günü öğrenmek ve sorgulamak için e-Devlet Kapısı’na giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet Kapısı’na giriş yapmanız için de e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet Kapısı şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. PTT şubesine gittiğinizde görevli kişiye e-Devlet şifresi almak istediğinizi belirttikten sonra, T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bir belgeyi gösterip, e-Devlet şifresi alma ücretini de verdikten sonra e-Devlet Kapısı şifresini alabilirsiniz. Bu e-Devlet Kapısı şifresi size zarf içinde verilecektir. Eğer e-Devlet Kapısı şifresini unutursanız yine PTT şubelerinden alabilirsiniz. Fakat e-Devlet Kapısı şifresini aldıktan sonra 2.kez alımlarda şifre alma ücreti artmakta ve 4 TL olmaktadır. Bu yüzden e-Devlet Kapısı şifrenizi önemle saklamanız tavsiye edilir. E-Devlet Kapısı şifresi aldıktan sonra SGK prim sorgulaması yapmanız için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Aşağıdaki belirtilen ve sizi e-Devlet Kapısı bünyesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” adlı uygulamaya yönlendirecek olan bağlantıya tıklayıp SGK prim sorgulaması uygulamasını açınız. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu
 • Bağlantıya tıklayıp uygulamaya gittikten sonra karşınıza gelen kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” isimli butona tıklayınız.
 • Kimliğinizi doğrulamak için ekranda belirtilen yerlere T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet Kapısı şifrenizi girip, “Sisteme Giriş Yap” isimli butona tıklayınız.
 • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra karşınıza “4A Tescil Bilgileri”, “4B Tescil Bilgileri”, “4C Tescil Bilgileri”, “Banka Sandığı Tescil Bilgileri” isimlerinde 4 adet bölüm gelecektir. SGK prim günü sayınızı, uzun vade gün sayılarını ve daha birçok bilgiyi görmek istediğiniz sigorta koluna tıklayarak sorgulamasını yapabilirsiniz.

SSK 4/A Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK 4/A (SSK) hizmet dökümü öğrenmek için e-Devlet Kapısı şifrenizin olması gerekmektedir. e-Devlet Kapısı şifreniz varsa aşağıdaki adımları izleyerek 4/A SSK hizmet dökümünüzü öğrenebilirsiniz.

 • Yazının devamında bağlantısı verilmiş olan ve sizi e-Devlet Kapısı üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumunun sunduğu hizmetlerden “4A Hizmet Dökümü” uygulamasına yönlendirecek olan bağlantıyı kullanıp uygulamaya gidiniz. https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu
 • Uygulama linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfadan kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Kimliğinizi doğrulamak için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • Kimliğinizi doğrulamak için gelen doğrulama ekranından T.C. kimlik numaranızı ve PTT şubesinden aldığınız e-Devlet Kapısı şifrenizi girip, “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Başarılı bir şekilde sisteme giriş yaptığınızda 4A özet hizmet dökümünüz ve 4A detaylı hizmet dökümünüz ekrana gelecektir.

SGK 4/B Hizmet Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Bağ-kur hizmet bilgisi sorgulamak için e-Devlet Kapısı şifresini almanız gerekmektedir. Eğer e-Devlet Kapısı şifresini aldıysanız SGK esnaf Bağ-kur hizmet bilgisi sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler aşağıda sıralanmıştır;

 • Aşağıda bağlantı adresi verilmiş olan e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra kullanılabilen “4B Hizmet Bilgisi” isimli uygulama linkine tıklayarak uygulamaya gidiniz https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi
 • Uygulama linkine tıkladıktan sonra kimliğinizi doğrulamanız güvenlik açısından gereklidir. Bunun için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • Karşınıza gelen kimlik doğrulama sisteminden T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girip, “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Doğru ve güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra 4B hizmet dökümünüz ekrana gelecektir.

SGK 4/C Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet kollarından kamu görevlilerinin ya da geçici görevde olan çalışanların bağlı olduğu hizmet kolu 4C hizmet koludur.  SGK 4C kamu görevlisi hizmet dökümü sorgulamasıyapılması için izlenilmesi gereken adımlar aşağıda açık bir şekilde ifade edilmiştir.

 • SGK 4/C memur hizmet dökümü sorgulaması yapılabilmesi için e-Devlet Kapısına girilmelidir. E-Devlet Kapısı olmadan 4/C hizmet dökümü sorgulaması yapılabilmesi mümkün değildir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak 4/C hizmet dökümü sorgulamasını yapacağınız uygulamaya gitmeniz gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu
 • Uygulama sayfasına gittikten sonra istediğiniz bir yöntemi kullanarak güvenli bir şekilde girişin sağlanması için kimliğinizi doğrulayınız. Eğer e-Devlet Kapısı şifrenizi unuttuysanız da endişeye mahal vermeden şifre ile giriş haricinde diğer yöntemleri kullanarak giriş yapabilirsiniz.
 • İstediğiniz bir yöntem ile kimliğinizi doğrulayıp sisteme giriş yaptıktan sonra SGK 4/C kamu memuru hizmet dökümünüzü ve sigortanıza dair birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK primi sorgulamak için yapmanız gerekenleri e-Devlet Kapısı ile yapabilirsiniz. Bunun haricinde e-Devletsiz SGK prim borcunu sorgulamanız mümkün değildir. e-Devlet Kapısı şifreniz yoksa SGK prim borcu sorgulama işlemini yapabilmeniz için mutlaka e-Devlet Kapısı şifresini bir PTT şubesinden almalısınız. E-Devlet Kapısı şifreniz varsa SGK prim borcunuzu öğrenmek için yapmanız gerekenler aşağıda adım adım anlatılmıştır.

 • Hemen aşağıda bağlantı adresi verilmiş olan uygulamayı açarak e-Devlet Kapısı içinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumunun bize sağladığı hizmetlerden “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” isimli uygulamaya gidiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu
 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza kimlik doğrulama ekranı gelecektir. Bu sayfadan kimliğinizi doğrulamak üzere kimlik doğrulama sistemine gitmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • Açılan kimlik doğrulama sayfasında ilgili yerlere T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet Kapısı şifrenizi yazıp “Sisteme Giriş Yap” isimli butona tıklayınız.
 • Sisteme başarılı ve güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra SGK prim borcu bilgileriniz ekrana gelecektir.

SGK 4/A (SSK) Hizmet Dökümü Şifresiz Sorgulama

SGK 4/A SSK hizmet dökümünü e-Devlet şifresiz sorgulamak için yapmanız gerekenler aşağıda izah edilmiştir.

 • 4/A (SSK) hizmet dökümünü şifresiz sorgulamanız için internet bankacılığı aracılığı ile e-Devlet Kapısı’na giriş yapmalısınız. Bunun için gitmeniz gereken bağlantı aşağıdadır. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra herhangi bir bankanın internet şubesine girdikten sonra SGK 4/A hizmet dökümünüzü görüntüleyebilirsiniz.

SGK 4/A (SSK) e-Devlet Olmadan Sorgulama

SSK hizmet dökümü e-Devlet’e girmeden sorgulamak mümkün değildir. Eskiden Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesinden şifresiz bir şekilde sadece sigortalı kişinin bilgileri girilerek hizmet dökümü sorgulaması, prim borcu sorgulaması ya da emeklilik ile ilgili birçok sorgulama yapılabiliyordu. Fakat e-Devlet Kapısı’nın hayatımıza girmesi ile birlikte güvenliğin sağlanması açısından tüm bu sorgulamalar şifreli bir şekilde e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulamalarını ve aklınıza gelebilecek birçok konu ile ilgili sorgulamaları yapabilmeniz için herhangi bir PTT şubesinden e-Devlet Kapısı şifresi almanız gerekmektedir.

SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik tarihi öğrenmek için 2 yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden biri e-Devlet Kapısı üzerinde bulunan ve aşağıda bağlantı adresi verilmiş olan “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim? İsimli uygulamayı kullanmak ya da Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesinden sigorta bilgilerinizi girerek emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz. Bahsi geçen bağlantı adresleri;

 • E-Devlet’ten emeklilik öğrenmek için bu adrese; https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim
 • SGK’nin resmî sitesinden sigorta bilgilerini girerek emeklilik tarihi öğrenmek için ise bu adrese https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ giderek ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

SGK Prim Borcu Nasıl Yapılır?

SGK prim ödemesi yapmak için bu adrese gidip sigorta bilgilerinizi ve ödemek istediğiniz primi seçip, ödeme bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. SGK prim ödemek için gitmeniz gereken adres http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/isveren/Ilgili+Diger+Uygulamalar/Kart+Ile+Prim+Odeme budur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir