SGK, SSK Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Giriş
Güncellenme
SGK, SSK Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır ?
SGK

SGK prim günü öğrenmek ve sorgulamak için e-Devlet Kapısı’na giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet Kapısı’na giriş yapmanız için de e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet Kapısı şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. PTT şubesine gittiğinizde görevli kişiye e-Devlet şifresi almak istediğinizi belirttikten sonra, T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bir belgeyi gösterip, e-Devlet şifresi alma ücretini de verdikten sonra e-Devlet Kapısı şifresini alabilirsiniz. Bu e-Devlet Kapısı şifresi size zarf içinde verilecektir. Eğer e-Devlet Kapısı şifresini unutursanız yine PTT şubelerinden alabilirsiniz. Fakat e-Devlet Kapısı şifresini aldıktan sonra 2.kez alımlarda şifre alma ücreti artmakta ve 4 TL olmaktadır. Bu yüzden e-Devlet Kapısı şifrenizi önemle saklamanız tavsiye edilir. E-Devlet Kapısı şifresi aldıktan sonra SGK prim sorgulaması yapmanız için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Aşağıdaki belirtilen ve sizi e-Devlet Kapısı bünyesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” adlı uygulamaya yönlendirecek olan bağlantıya tıklayıp SGK prim sorgulaması uygulamasını açınız. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu
 • Bağlantıya tıklayıp uygulamaya gittikten sonra karşınıza gelen kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” isimli butona tıklayınız.
 • Kimliğinizi doğrulamak için ekranda belirtilen yerlere T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet Kapısı şifrenizi girip, “Sisteme Giriş Yap” isimli butona tıklayınız.
 • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra karşınıza “4A Tescil Bilgileri”, “4B Tescil Bilgileri”, “4C Tescil Bilgileri”, “Banka Sandığı Tescil Bilgileri” isimlerinde 4 adet bölüm gelecektir. SGK prim günü sayınızı, uzun vade gün sayılarını ve daha birçok bilgiyi görmek istediğiniz sigorta koluna tıklayarak sorgulamasını yapabilirsiniz.

SSK 4/A Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK 4/A (SSK) hizmet dökümü öğrenmek için e-Devlet Kapısı şifrenizin olması gerekmektedir. e-Devlet Kapısı şifreniz varsa aşağıdaki adımları izleyerek 4/A SSK hizmet dökümünüzü öğrenebilirsiniz.

 • Yazının devamında bağlantısı verilmiş olan ve sizi e-Devlet Kapısı üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumunun sunduğu hizmetlerden “4A Hizmet Dökümü” uygulamasına yönlendirecek olan bağlantıyı kullanıp uygulamaya gidiniz. https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu
 • Uygulama linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfadan kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Kimliğinizi doğrulamak için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • Kimliğinizi doğrulamak için gelen doğrulama ekranından T.C. kimlik numaranızı ve PTT şubesinden aldığınız e-Devlet Kapısı şifrenizi girip, “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Başarılı bir şekilde sisteme giriş yaptığınızda 4A özet hizmet dökümünüz ve 4A detaylı hizmet dökümünüz ekrana gelecektir.

SGK 4/B Hizmet Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Bağ-kur hizmet bilgisi sorgulamak için e-Devlet Kapısı şifresini almanız gerekmektedir. Eğer e-Devlet Kapısı şifresini aldıysanız SGK esnaf Bağ-kur hizmet bilgisi sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler aşağıda sıralanmıştır;

 • Aşağıda bağlantı adresi verilmiş olan e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra kullanılabilen “4B Hizmet Bilgisi” isimli uygulama linkine tıklayarak uygulamaya gidiniz https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi
 • Uygulama linkine tıkladıktan sonra kimliğinizi doğrulamanız güvenlik açısından gereklidir. Bunun için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • Karşınıza gelen kimlik doğrulama sisteminden T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girip, “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Doğru ve güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra 4B hizmet dökümünüz ekrana gelecektir.

SGK 4/C Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet kollarından kamu görevlilerinin ya da geçici görevde olan çalışanların bağlı olduğu hizmet kolu 4C hizmet koludur.  SGK 4C kamu görevlisi hizmet dökümü sorgulamasıyapılması için izlenilmesi gereken adımlar aşağıda açık bir şekilde ifade edilmiştir.

 • SGK 4/C memur hizmet dökümü sorgulaması yapılabilmesi için e-Devlet Kapısına girilmelidir. E-Devlet Kapısı olmadan 4/C hizmet dökümü sorgulaması yapılabilmesi mümkün değildir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak 4/C hizmet dökümü sorgulamasını yapacağınız uygulamaya gitmeniz gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu
 • Uygulama sayfasına gittikten sonra istediğiniz bir yöntemi kullanarak güvenli bir şekilde girişin sağlanması için kimliğinizi doğrulayınız. Eğer e-Devlet Kapısı şifrenizi unuttuysanız da endişeye mahal vermeden şifre ile giriş haricinde diğer yöntemleri kullanarak giriş yapabilirsiniz.
 • İstediğiniz bir yöntem ile kimliğinizi doğrulayıp sisteme giriş yaptıktan sonra SGK 4/C kamu memuru hizmet dökümünüzü ve sigortanıza dair birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK primi sorgulamak için yapmanız gerekenleri e-Devlet Kapısı ile yapabilirsiniz. Bunun haricinde e-Devletsiz SGK prim borcunu sorgulamanız mümkün değildir. e-Devlet Kapısı şifreniz yoksa SGK prim borcu sorgulama işlemini yapabilmeniz için mutlaka e-Devlet Kapısı şifresini bir PTT şubesinden almalısınız. E-Devlet Kapısı şifreniz varsa SGK prim borcunuzu öğrenmek için yapmanız gerekenler aşağıda adım adım anlatılmıştır.

 • Hemen aşağıda bağlantı adresi verilmiş olan uygulamayı açarak e-Devlet Kapısı içinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumunun bize sağladığı hizmetlerden “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” isimli uygulamaya gidiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu
 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza kimlik doğrulama ekranı gelecektir. Bu sayfadan kimliğinizi doğrulamak üzere kimlik doğrulama sistemine gitmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • Açılan kimlik doğrulama sayfasında ilgili yerlere T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet Kapısı şifrenizi yazıp “Sisteme Giriş Yap” isimli butona tıklayınız.
 • Sisteme başarılı ve güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra SGK prim borcu bilgileriniz ekrana gelecektir.

SGK 4/A (SSK) Hizmet Dökümü Şifresiz Sorgulama

SGK 4/A SSK hizmet dökümünü e-Devlet şifresiz sorgulamak için yapmanız gerekenler aşağıda izah edilmiştir.

 • 4/A (SSK) hizmet dökümünü şifresiz sorgulamanız için internet bankacılığı aracılığı ile e-Devlet Kapısı’na giriş yapmalısınız. Bunun için gitmeniz gereken bağlantı aşağıdadır. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra herhangi bir bankanın internet şubesine girdikten sonra SGK 4/A hizmet dökümünüzü görüntüleyebilirsiniz.

SGK 4/A (SSK) e-Devlet Olmadan Sorgulama

SSK hizmet dökümü e-Devlet’e girmeden sorgulamak mümkün değildir. Eskiden Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesinden şifresiz bir şekilde sadece sigortalı kişinin bilgileri girilerek hizmet dökümü sorgulaması, prim borcu sorgulaması ya da emeklilik ile ilgili birçok sorgulama yapılabiliyordu. Fakat e-Devlet Kapısı’nın hayatımıza girmesi ile birlikte güvenliğin sağlanması açısından tüm bu sorgulamalar şifreli bir şekilde e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulamalarını ve aklınıza gelebilecek birçok konu ile ilgili sorgulamaları yapabilmeniz için herhangi bir PTT şubesinden e-Devlet Kapısı şifresi almanız gerekmektedir.

SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik tarihi öğrenmek için 2 yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden biri e-Devlet Kapısı üzerinde bulunan ve aşağıda bağlantı adresi verilmiş olan “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim? İsimli uygulamayı kullanmak ya da Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesinden sigorta bilgilerinizi girerek emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz. Bahsi geçen bağlantı adresleri;

 • E-Devlet’ten emeklilik öğrenmek için bu adrese; https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim
 • SGK’nin resmî sitesinden sigorta bilgilerini girerek emeklilik tarihi öğrenmek için ise bu adrese https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ giderek ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

SGK Prim Borcu Nasıl Yapılır?

SGK prim ödemesi yapmak için bu adrese gidip sigorta bilgilerinizi ve ödemek istediğiniz primi seçip, ödeme bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. SGK prim ödemek için gitmeniz gereken adres http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/isveren/Ilgili+Diger+Uygulamalar/Kart+Ile+Prim+Odeme budur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur?

08 Aralık 2021 18:10, Çarşamba

SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur?   SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur? Gelir testi, herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşların gelirlerinin tespit edilmesi sonucunda sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak sağlayan bir testtir.   SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur? Genel sağlık sigortası kapsamına dahil olmayan vatandaşlar ve aile bireylerinin, prim ödeyip […]

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır?

07 Aralık 2021 16:50, Salı

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? İşe yeni alınan her çalışan için, SGK işe giriş bildirgesi düzenlenmesi zorunluluğu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenmiştir. Günümüzün e-devlet altyapısı sayesinde, bu bildirgeler SGK’ya internet ortamında e-Sigorta üzerinden iletilebilir halde. SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? Sigortalı […]

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir?

06 Aralık 2021 15:47, Pazartesi

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir?   Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. maddesi uyarınca 1.01.2012 tarihinde yürürlüğe girmiş olan genel sağlık sigortası yerleşim yeri Türkiye olan Türk vatandaşlarına zorunlu, yabancı ülke vatandaşlarına ise talepleri doğrultusunda uygulanır. Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir? Kısa adı GSS olan sistem […]

GSS borcuna itiraz edilebilir mi?
03 Aralık 2021 15:07, Cuma

GSS borcuna itiraz edilebilir mi? GSS borcuna itiraz edilebilir mi? Ülkemizdeki bütün vatandaşların sosyal güvenlik kapsamına girmesi, sosyal güvence içinde yaşamalarını sağlamak için Genel Sağlık Sigortası yürürlüğe girmiştir. Ancak GSS kimi zaman istenmeyen borçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.    GSS borcuna itiraz edilebilir mi? Bunun nedenleri arasında gerekli olan işlemlerin yapılmaması ile birlikte kişilerin işlemlerinde […]

Apartman ve Site Yönetimleri İçin Vergi Borcu Yapılandırması
02 Aralık 2021 16:30, Perşembe

Apartman ve Site Yönetimleri İçin Vergi Borcu Yapılandırması   Apartman ve Site Yönetimlerinin Hangi Borcu Yapılandırmadan Yararlanabilir?  Kanun kapsamında 31 Ağustos 2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere ait olup kanunun yürürlük tarihi itibariyle kesinleşmiş vergi, harç ve vergi cezaları ile ecrimisil gibi borçlara, site yönetimleri tarafından araç kiralaması yapılmış ise kiralamayı yapan firmaların ve […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir