SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi

Giriş
Güncellenme
SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi
SGK

SGK bilgilendirmelerinden haberdar olmak için kullanılan SGK SMS bilgilendirme kayıt sistemi ile eczaneye ödenmesi gereken katılım payları veya banka transferleri gibi birçok bilgiye SMS aracılığı ile ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca SMS bilgilendirme sistemine kayıt olunarak Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin durumunu da mesaj olarak öğrenilebilir.

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi Kaydı Nasıl Yapılır?

SGK SMS Bilgilendirme kayıt sistemi kayıt işlemleri kolaylıkla e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aşağıdaki aşamalar takip edilerek SGK SMS bilgilendirme sistemine kayıt yaptırılmaktadır:

 • gov.tr adresine girilerek TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
 • Sırası ile E Hizmetler > Sosyal Güvenlik Kurumu > Diğer Hizmetler > SGK Cep Telefon Bilgisi Beyanı seçimleri yapılır.
 • SGK Cep Telefon Bilgisi Beyanı seçildikten sonra yeni kayıt tercihine tıklanır ve SGK SMS bilgilendirme kayıt sistemi girişi yapılır.

Tüm adımlar gerçekleştirildiğinde SGK SMS bilgilendirme kayıt sistemi kaydı gerçekleştirilmiş olur. Aynı zamanda aynı aşamalar takip edilerek SGK SMS bilgilerini güncelleme işlemleri de yapılabilir. Sistem kaydı yapıldıktan sonra ise Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili kişinin adına gerçekleşen tüm işlemleri ücretsiz bir şekilde mesaj olarak alınabilir. Ayrıca bu hizmet ile SGK katılım payları, e-reçete bilgileri, SGK rapor ücretleri gibi bilgilendirme mesajlarına da ücretsiz olarak ulaşılabilmektedir.

 SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi İptali Nasıl Yapılır?

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi içerisinde kayıtlı olan numaraların silinmesi ya da iptal edilmesi için de e-Devlet hizmetinden yararlanılmaktadır. Yukarıda belirtilen adımlar aynı şekilde takip edildikten sonra, ilgili menüde görülen “Bilgilendirme metnini okudum ve onaylıyorum.” Seçeneği işaretlenerek ve daha sonra sil seçeneği seçilerek kayıtlı numaranın iptali gerçekleştirilebilir.

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi Numara Nasıl Güncellenir?

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi için kayıtlı olan numaranın değiştirilmesi işlemi yine yukarıda belirtilen şekilde e-Devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra E Hizmetler > Sosyal Güvenlik Kurumu > Diğer Hizmetler > SGK Cep Telefon Bilgisi Beyanı seçimi yapılarak menüde yer alan “Güncelle” seçeneği aracılığı ile gerçekleştirilir.

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi Ücretli Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişilere gönderilmekte olan SMS’ler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi tamamen ücretsiz bir sistemdir. Kullanıcılar e-Devlet şifresine sahip oldukları ve sistem üzerinden SMS bilgilendirmeyi aktifleştirdikleri sürece hiçbir ücret ödemeden SMS ile bilgilendirilecektir.

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi Dışında SGK’ya SMS Gönderilerek Öğrenilebilecek Bilgiler

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi ile gerçekleşen birçok işleme SMS alımıyla ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca öğrenilmek istenen bazı SGK bilgilerine de SGK’ya SMS gönderilerek ulaşılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu 5502 numaralı SMS bilgilendirme hattı kullanılarak SGK ile ilgili bazı bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu bilgiler:

 • Kişinin adına en son ne kadar prim yatırıldığını öğrenmek için: P yazıp boşluk bırakılır, ardından TC kimlik nosu yazılıp tekrar boşluk bırakılır ve aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin işe ilk giriş tarihi ve toplam hizmet günü sayısını öğrenmek için: PT yazılıp boşluk bırakılır ve TC kimlik numarası yazılır tekrar boşluk bırakılıp aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin emekli maaşın yatıp yatmadığını öğrenmek için: E yazılıp boşluk bırakılır TC kimlik numarası yazılır ve tekrar boşluk bırakılıp aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin en son ne kadar emekli maaşı aldığını ve bu maaşın hangi bankaya gönderildiğini öğrenmek için: A yazılıp boşluk bırakılır, TC kimlik no yazılır ve boşluk bırakılıp aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin sağlık güvencesinin açık olup olmadığını öğrenmek için: S yazılıp boşluk bırakılıp TC kimlik no yazılır ve tekrar boşluk bırakılarak aile sıra numarası yazılır. 5502’ye mesaj gönderilir.
 • Muayene katılım payının borç miktarını öğrenmek için: MPAY yazılıp boşluk bırakılıp TC kimlik numarası yazılır ve tekrar boşluk bırakılıp aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin ne zaman optik cam alabileceğini öğrenmesi için: CAM yazıp boşluk bırakılır ve TC kimlik numarası yazılır, tekrar boşluk bırakılıp aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin ne zaman optik çerçeve alabileceğini öğrenmesi için: CERCEVE yazılıp boşluk bırakılır ve TC kimlik numarası yazılır, tekrar boşluk bırakılarak aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin fizik tedavi hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacağını öğrenmesi için: FTR yazılıp boşluk bırakılıp TC kimlik no girilir, tekrar boşluk bırakılır ve aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin diş protezi alma hakkı olup olmadığını öğrenmesi için: DIS yazılıp boşluk bırakılır ve TC kimlik no yazılır, tekrar boşluk bırakılarak aile sıra numarası yazılır. 5502’ye SMS gönderilir.
 • Kişinin emekli olacağı tarihi öğrenebilmesi için: N yazılıp boşluk bırakılır ve TC kimlik no yazılır, tekrar boşluk bırakılarak işe giriş tarihi yazılır(GG. AA. YYYY şeklinde). Tekrar boşluk bırakılıp hangi kapsama bağlı çalışıldığı yazılır ve 5502’ye SMS gönderilir. (Hangi kapsamda çalışıldığı eski adları ile SSK için 4a, BAĞ-KUR için 4b, Emekli Sandığı için 4c olarak yazılmalıdır.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir