SGK Prim Borcu Affı 2018

SGK prim borcu affı 2018 son dakika açıklaması Başbakan tarafından yapıldı. Tüm açıklamalara aşağıda yer verdik. Sorusu son dönemde uzmanlarımıza en fazla yöneltilen soru oldu. Özellikle son dönemde SGK prim borcu olanların borçlarına ilişkin af beklentisi oldukça fazla arttı. Bunun temelinde ise SGK prim borçlarının düzenli bir şekilde ödenememesi, primlerin oldukça yüksek olması gibi nedenler yatıyor.

Giriş
Güncellenme
SGK Prim Borcu Affı 2018
SGK

SGK prim borcu affı 2018 son dakika açıklaması Başbakan tarafından yapıldı. Tüm açıklamalara aşağıda yer verdik.

Sorusu son dönemde uzmanlarımıza en fazla yöneltilen soru oldu. Özellikle son dönemde SGK prim borcu olanların borçlarına ilişkin af beklentisi oldukça fazla arttı. Bunun temelinde ise SGK prim borçlarının düzenli bir şekilde ödenememesi, primlerin oldukça yüksek olması gibi nedenler yatıyor.

SGK prim borçları, sadece tek tür bir borç değildir. İşveren SGK prim borçları, Bağ-Kur borçları, emeklilerin SGDP borçları ve diğer SGK prim borçlarını kapsamaktadır. İşte tüm bu borçların ödenmemesi durumunda ortaya çıkan ekstra borçların affına SGK prim borcu affı denilmektedir.

2017 yılında SGK prim borcu affı getirilmişti. Bu aftan faydalananlar ise SGK prim taksitlendirme ve yapılandırma yaptılar. Sonuç olarak, aylık ödemeleri gereken yük azaldı ve daha rahat bir şekilde SGK prim borçlarını ödediler.

Peki ama SGK prim borcu affı 2018 yılında da açıklanacak mı? Yürürlülük tarihi ne olacak? Dilerseniz, bu sorunun cevabını yazımızda vermeye çalışalım.

SGK prim borcu affından önce özellikle işverenlerin işgücü maliyetlerini bir nevze de olsa azaltabilecekleri SGK prim teşvikleri de ülkemizde mevcuttur. Bu konuyu da ayrıca incelemenizde fayda vardır. Yazımızı okumayı bitirdikten sonra bu konuya da bir göz atmanızda fayda var.

İlginizi Çekebilir: SGK Prim Teşvikleri 2018

SGK prim borcu affı 2018 son dakika açıklaması

Başbakan tarafından 30 Nisan 2018 tarihinde son dakika açıklaması şu şekilde olmuştur. 2018 yılı temmuz ayı sonuna kadar gerekli işlemleri yapmış olmanız gerekiyor.

”Birinci madde esnaflarımızı ve sanayicilerimizi yakından ilgilendiren yeniden yapılanma. Bununla ilgili maliye ile ilgili işi olan gümrükle işi olan vatandaşımız, il özel idareler kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konular. Bunlar nelerden oluşuyor vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırılacak. Trafik cezaları yeniden yapılandırılacak.Köprü, otoyol ve kaçak geçişler kısaca vatandaşın devlet kurumları ile arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturuluyor, vatandaşla el sıkışılıyor.”
Vergi ve prim barışı sağlanmış olacak. Geçmiş 5 yıla ait vergi ile ilgili bir fırsat getiriyoruz. İşletme kayıtlarının düzenlenmesine imkan veriyoruz. Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımız Temmuz ayının sonuna kadar müracaat edecek ve 36 ay içinde borçlarını ödeyecekler. Peşin ödemede de indirimler var. Gecikme faizinin yüzde 90’ını ödemeyecekler, sadece yüzde 10’unu ödemek suretiyle hesabı kapatmış olacaklar. BAĞ-KUR borcu olup da sağlık hizmeti alamayan esnaflar var bunun da önünü açıyoruz.”

Malumunuz 2017 yılı Mart ayı öncesine ait SGK prim borcu olanlar için af getirilmişti. Borcu olanlar, halen taksit taksit ödemelerini gerçekleştirmektedir. Bu oldukça önemli bir gelişmeydi. Peki ama 2018 yılında da SGK prim borcu affı getirilecek mi?

Torba yasa kapsamında şuan için böyle bir düzenleme yok. Ancak, bu 2018 yılında olmayacağı anlamına gelmiyor. Vatandaşlarımız tarafından ne kadar sık dile getirilirse ve bu yönde bir kamuoyu oluşturulursa, inanıyoruz ki 2018 yılında da SGK prim borcu affı tekrar getirilecektir. Ancak bunun da, yani SGK borcu ödememenin de bir alışkanlık haline gelmemesi gerekiyor. Çünkü bu durumda, nasılsa af getirilecek, borcumu ödememeyim! fikri akla geliyor.

SGK prim borcunu ödeyen ile ödemeyen arasında bir fark olması gerektiğini adalet anlayışı olan herkesin düşündüğüne eminim.

Ancak, elinde olmayan sebepler ile bu borcu ödeyemeyenlere de bu affın getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

SGK prim borcu affı 2018 yürürlülük tarihi nedir?

2018 yılında merak edilen konulardan birisi de SGK prim borçlarının ne zaman af kapsamında alınacağı ve affın yürürlülük tarihidir.

Af kapsamında yürürlülük tarihinin 2018 yılı Kasım ya da Aralık ayında olabileceğini tahmin ediyoruz.

Son dönemde, Bakan tarafından yapılan açıklamada da SGK Bağ-Kur borcu olanların 12 aylık kısmının silineceği ve bu döneme ait hizmetlerinin de silinebileceği, ilerleyen dönemlerde ise tekrar prim ödeme ile bu dönemin tekrar devreye sokulabileceğinden bahsedilmişti.

Sadece Bağ-Kur borcu olanların değil, SGK prim borcu olanların da faydalanabileceği bir af ilanının bu yıl içerisinde duyurulacağını tahmin ediyoruz. Çünkü bu yönde çok fazla talep vatandaşlarımız tarafından dile getiriliyor.

Af ile ilgili ilinizde veya ilçenizde bulunan SGK İl Müdürlüklerinden de bilgi alabilirsiniz.

Siz de SGK prim borcu affı 2018 ile ilgili bildirimlerinizi ve görüşlerinizi mutlaka aşağıda paylaşın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sigortalılık Kapsamı

15 Mart 2022 14:51, Salı

Sigortalılık Kapsamı Bir işverenin emrinde hizmet akdiyle çalışanlar, Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar, Kamu idarelerinde kamu görevlisi olarak çalışanlar Tarımda kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar Tarımda hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler, sigortalılık kapsamındadır. Ayrıca, Sigortalılık kapsamında, 6111 sayılı Kanunla; 10 günden az çalışması olan ticari taksi ve dolmuş şoförlerinin […]

Kısa Vadeli Sigorta Kolları

11 Mart 2022 17:51, Cuma

Kısa Vadeli Sigorta Kolları Kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları ile sigortalının işe veya çalışmaya başlar başlamaz oluşabilecek risklere karşı, sigortalıya veya yakınlarına koruma sağlanması amaçlanmaktadır. Kısa vadeli sigorta kollarını nitelikleri bakımından, “Mesleki Risk” ve “Sosyal Risk” sigorta kolları olmak üzere iki ana grup altında toplamak mümkündür. – Mesleki Riskler: İş Kazaları ile Meslek Hastalıkları, – […]

Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri

10 Mart 2022 17:17, Perşembe

Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri   Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri Kemik içi implantların bedelleri ödenmez. Ancak; a) Maksillofasiyal travma, kist ve tümörlere bağlı olarak gelişen, maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybının olduğu vakalarda, b) Alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında, c) Konjenital diş eksikliği vakalarında, ç) Dudak damak yarığı vb. doğumsal […]

İşyeri Dosyalarında Devir Ve İntikal İşlemleri
03 Mart 2022 17:14, Perşembe

İşyeri dosyalarında devir ve intikal işlemleri   İşyeri dosyalarında devir ve intikal işlemleri İşyeri bildirgesi, sigortalı çalıştırılan bir işin veya işyerinin devri halinde, yeni işveren tarafından, en geç işin veya işyerinin devralındığı tarihi takip eden on gün içinde işyerinin işlem gördüğü Kurumun ilgili ünitesine gönderilecektir. İşyeri bildirgesi, gerçek kişi olan işverenin ölümü halinde ise, mirasçılarınca, […]

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma(SGDP)
02 Mart 2022 15:19, Çarşamba

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma(SGDP) Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) nedir? Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma (SGDP) Belirli yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirip emeklilik ve yaşlılık aylığı bağlanan sigortalıların yaşlılık aylığı kesilmeden hizmet akdine tabi çalışmaları halinde işverenlerinden alınan primdir.   Sigortalıların sosyal güvenlik destek primi uygulamasına tabi olup olmadıkları ve uygulamada […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir