SGK Prim Borcu Affı 2018

SGK prim borcu affı 2018 son dakika açıklaması Başbakan tarafından yapıldı. Tüm açıklamalara aşağıda yer verdik. Sorusu son dönemde uzmanlarımıza en fazla yöneltilen soru oldu. Özellikle son dönemde SGK prim borcu olanların borçlarına ilişkin af beklentisi oldukça fazla arttı. Bunun temelinde ise SGK prim borçlarının düzenli bir şekilde ödenememesi, primlerin oldukça yüksek olması gibi nedenler yatıyor.

Giriş
Güncellenme
SGK Prim Borcu Affı 2018
SGK

SGK prim borcu affı 2018 son dakika açıklaması Başbakan tarafından yapıldı. Tüm açıklamalara aşağıda yer verdik.

Sorusu son dönemde uzmanlarımıza en fazla yöneltilen soru oldu. Özellikle son dönemde SGK prim borcu olanların borçlarına ilişkin af beklentisi oldukça fazla arttı. Bunun temelinde ise SGK prim borçlarının düzenli bir şekilde ödenememesi, primlerin oldukça yüksek olması gibi nedenler yatıyor.

SGK prim borçları, sadece tek tür bir borç değildir. İşveren SGK prim borçları, Bağ-Kur borçları, emeklilerin SGDP borçları ve diğer SGK prim borçlarını kapsamaktadır. İşte tüm bu borçların ödenmemesi durumunda ortaya çıkan ekstra borçların affına SGK prim borcu affı denilmektedir.

2017 yılında SGK prim borcu affı getirilmişti. Bu aftan faydalananlar ise SGK prim taksitlendirme ve yapılandırma yaptılar. Sonuç olarak, aylık ödemeleri gereken yük azaldı ve daha rahat bir şekilde SGK prim borçlarını ödediler.

Peki ama SGK prim borcu affı 2018 yılında da açıklanacak mı? Yürürlülük tarihi ne olacak? Dilerseniz, bu sorunun cevabını yazımızda vermeye çalışalım.

SGK prim borcu affından önce özellikle işverenlerin işgücü maliyetlerini bir nevze de olsa azaltabilecekleri SGK prim teşvikleri de ülkemizde mevcuttur. Bu konuyu da ayrıca incelemenizde fayda vardır. Yazımızı okumayı bitirdikten sonra bu konuya da bir göz atmanızda fayda var.

İlginizi Çekebilir: SGK Prim Teşvikleri 2018

SGK prim borcu affı 2018 son dakika açıklaması

Başbakan tarafından 30 Nisan 2018 tarihinde son dakika açıklaması şu şekilde olmuştur. 2018 yılı temmuz ayı sonuna kadar gerekli işlemleri yapmış olmanız gerekiyor.

”Birinci madde esnaflarımızı ve sanayicilerimizi yakından ilgilendiren yeniden yapılanma. Bununla ilgili maliye ile ilgili işi olan gümrükle işi olan vatandaşımız, il özel idareler kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konular. Bunlar nelerden oluşuyor vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırılacak. Trafik cezaları yeniden yapılandırılacak.Köprü, otoyol ve kaçak geçişler kısaca vatandaşın devlet kurumları ile arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturuluyor, vatandaşla el sıkışılıyor.”
Vergi ve prim barışı sağlanmış olacak. Geçmiş 5 yıla ait vergi ile ilgili bir fırsat getiriyoruz. İşletme kayıtlarının düzenlenmesine imkan veriyoruz. Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımız Temmuz ayının sonuna kadar müracaat edecek ve 36 ay içinde borçlarını ödeyecekler. Peşin ödemede de indirimler var. Gecikme faizinin yüzde 90’ını ödemeyecekler, sadece yüzde 10’unu ödemek suretiyle hesabı kapatmış olacaklar. BAĞ-KUR borcu olup da sağlık hizmeti alamayan esnaflar var bunun da önünü açıyoruz.”

Malumunuz 2017 yılı Mart ayı öncesine ait SGK prim borcu olanlar için af getirilmişti. Borcu olanlar, halen taksit taksit ödemelerini gerçekleştirmektedir. Bu oldukça önemli bir gelişmeydi. Peki ama 2018 yılında da SGK prim borcu affı getirilecek mi?

Torba yasa kapsamında şuan için böyle bir düzenleme yok. Ancak, bu 2018 yılında olmayacağı anlamına gelmiyor. Vatandaşlarımız tarafından ne kadar sık dile getirilirse ve bu yönde bir kamuoyu oluşturulursa, inanıyoruz ki 2018 yılında da SGK prim borcu affı tekrar getirilecektir. Ancak bunun da, yani SGK borcu ödememenin de bir alışkanlık haline gelmemesi gerekiyor. Çünkü bu durumda, nasılsa af getirilecek, borcumu ödememeyim! fikri akla geliyor.

SGK prim borcunu ödeyen ile ödemeyen arasında bir fark olması gerektiğini adalet anlayışı olan herkesin düşündüğüne eminim.

Ancak, elinde olmayan sebepler ile bu borcu ödeyemeyenlere de bu affın getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

SGK prim borcu affı 2018 yürürlülük tarihi nedir?

2018 yılında merak edilen konulardan birisi de SGK prim borçlarının ne zaman af kapsamında alınacağı ve affın yürürlülük tarihidir.

Af kapsamında yürürlülük tarihinin 2018 yılı Kasım ya da Aralık ayında olabileceğini tahmin ediyoruz.

Son dönemde, Bakan tarafından yapılan açıklamada da SGK Bağ-Kur borcu olanların 12 aylık kısmının silineceği ve bu döneme ait hizmetlerinin de silinebileceği, ilerleyen dönemlerde ise tekrar prim ödeme ile bu dönemin tekrar devreye sokulabileceğinden bahsedilmişti.

Sadece Bağ-Kur borcu olanların değil, SGK prim borcu olanların da faydalanabileceği bir af ilanının bu yıl içerisinde duyurulacağını tahmin ediyoruz. Çünkü bu yönde çok fazla talep vatandaşlarımız tarafından dile getiriliyor.

Af ile ilgili ilinizde veya ilçenizde bulunan SGK İl Müdürlüklerinden de bilgi alabilirsiniz.

Siz de SGK prim borcu affı 2018 ile ilgili bildirimlerinizi ve görüşlerinizi mutlaka aşağıda paylaşın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama

23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

E-DEVLET TELEFON KAYDI
20 Ağustos 2019 11:30, Salı

Her birey nereden olursa olsun ülkemizden telefon almadığı takdirde telefonunu E-Devlet telefon kaydı yaparak yasallaştırmalıdır. Telefon kaydı yapılmadığı sürede telefon kullanımı olanaksızdır. İnternet üzerinden kayıt yapmak için sizlere birkaç yol sunulmaktadır. Bu yollardan biri de E-Devlet telefon kaydıişlemidir. Yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığına dair bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet telefon kaydı için gerekli olanlar; IMEI numarası, pasaport sahibinin E-Devlet şifresi veya GSM bayilerinin […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir