SGK İşten Çıkış Kodları

Giriş
Güncellenme
SGK İşten Çıkış Kodları
SGK

İşveren kişiler, çalışanların işten çıkış işlemini gerçekleştirmek için SGK İşten Ayrılma Bildirgesi ekranında bulunan SGK işten çıkışı kodları birini seçmek mecburiyetindedir. 4857 sayılı İŞ Kanunu madde 19’da belirtildiği üzere işverenler fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve de feshin sebebini de açıkça ve kesin şekilde iletmek zorunda olduğundan, işverenin işçinin işine son vermesi ya da işçinin farklı bir sebeple işten ayrılması gibi durumlarda mutlaka işten çıkış kodlarından biri seçilerek neden kesin olarak bildirilmelidir.

İşçilerin hangi nedenle SGK işten çıkış yaptığı işçiye yazılı bir şekilde oldukça detaylı şekilde bildirilmeli ve daha sonra gerekli kurumlara da bu belge iletilmelidir. Bu bildiri elektronik ortamda SGK internet sayfası üzerinden yapılmaktadır. İşten çıkış nedeninin bildirilmesi içinse SGK tarafından belirlenen SGK işten çıkışkodları kullanılması gereklidir. Ayrıca çıkış kodu seçimi ile çalışana yapılmış olan çıkış ödemesi miktarının da uyumlu olması gereklidir. Personelin işten çıkış sebebine göre ise işsizlik ödeneği alabileceği ya da alamayacağını işten çıkış koduna göre ilgili kurum belirleyecektir.

SGK işten çıkış kodları aracılığı ile işçinin haklarını gösteren listede hangi işten çıkış kodu ile kıdem tazminatı kazanılmaktadır hangi çıkış kodu ile ihbar süresi bulunmaktadır, hangi çıkış kodunda personel ödeneğine hak kazanılabilir gibi konularda çalışanların ve işverenlerin bilgi alabilmesi mümkündür.

 SGK İşten Çıkış Kodları
 1. Deneme süresi olan iş sözleşmesinin işverence feshi durumu
 2. Deneme süresi olan iş sözleşmesinin çalışan tarafından feshi durumu
 3. Belirsiz süresi olan iş sözleşmesinin çalışan tarafından feshedilmesi (istifa)
 4. Belirsiz süresi olan iş sözleşmesinin işveren tarafından geçerli sebep bildirilmeden feshedilmesi
 5. Belirli süresi olan iş sözleşmesinin sonlanması
 6. Emeklilik (yaşlılık) veya toplu ödeme nedeni
 7. Malulen emeklilik nedeniyle
 8. Ölüm nedeniyle
 9. İş kazası sonucu ölüm nedeniyle
 10. Askerlik nedeniyle
 11. Kadın çalışanın evliliği nedeniyle
 12. Emekli olma için yaş dışındaki tüm şartların tamamlanması
 13. Toplu olarak çalışan çıkarma nedeniyle
 14. Sözleşme geçerliliği devam ederken sigortalı işçinin aynı işverene ait farklı işyerine nakil edilmesi
 15. İşyerinin kapatılması nedeniyle
 16. İşin bitmesi
 17. Mevsim sonu (İş akdinin askıya alınırsa kullanılmaktadır. Tekrar başlanmaycaksa “4” numaralı kod kullanılmakta)
 18. Kampanya bitmesi nedeniyle (İş akdi askıya alınırsa kullanılmakta. Başlatılmayacaksa “4” numaralı kod kullanılır)
 19. Statü değişimi nedeniyle
 20. Diğer nedenlerden dolayı
 21. Çalışan tarafından zorunlu nedenle fesih
 22. Çalışan tarafından sağlık nedeniyle fesih
 23. Çalışan tarafından işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış nedeni ile fesih
 24. Disiplin Kurulunun kararıyla
 25. İşverenin çalışanın işini zorunlu nedenlerle ve tutukluluğu nedeniyle feshi
 26. İşveren tarafından sağlık nedeniyle fesih
 27. İşveren tarafından çalışanın ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışları nedeniyle fesih
 28. Vize geçerliliği bitmesi( İş akdi askıya alındığı takdirde kullan. Tekrar başlatılmayacak ise “4” numaralı kod kullanılır)
 29. Borçlar Kanunu, Sendikalar Kanunu içerisinde kendi isteği ve kusuru dışında feshi
 30. 4046 sayılı Kanun 21. maddeye göre özelleştirme nedeniyle
 31. Gazeteci tarafından sözleşme feshi
 32. İşyeri devir, işin veya işyerinin niteliğinin değişimi nedeni ile fesih
 33. KHK ile işyeri kapanması
 34. KHK ile kamu görevinden çıkarma
 35. 696 KHK ile kamu işçiliğine geçilmesi
 36. 696 KHK kamu işçiliğine geçilememesi sebebiyle çıkış

SGK İşten Çıkış Kodları Önemi Nedir?

SGK işten çıkış kodları, aslında basit bir gereklilik değildir. Hem işveren hem de çalışan için oldukça önemli ve gerekli bir işlemdir. İsçilerin hakları, fesih sonrasında takip edilmesi gereken yol, işsizlik ödeneği gibi konularda doğrudan bilgi alınmasını sağlamaktadır. Yanlış kod seçimi ise hem işçiyi hem de işvereni zor durumda bırakacak ve haklarından tam olarak yararlanılamamasına neden olacaktır.

Hatalı SGK İşten Çıkış Kodları Seçimi Değiştirebilir Mi?

SGK işten çıkış kodları tabloda yer alan kodlara göre, SGK işten çıkış durumuna göre uygun olarak seçilmesi gereklidir. Ancak bazı durumlarda hatalı kod seçimi tercih edilebilmektedir. Böyle durumlarda ise iş sözleşmesinden sonraki 1 günlük süre içinde internet aracılığı ile elektronik olarak düzeltme yapılma şansı bulunmaktadır. Ancak bu ilk 10 günlük süreç geçtikten sonra SGK müdürlüğüne dilekçe verilebilir ve bu şekilde düzeltme talebi gerçekleştirilir. Düzeltme yapıldıktan sonra ise çalışan işsizlik sigortası yardımı hakkı elde edebilecekse, SGK ve İŞKUR tarafından kişilere kıdem tazminatı ödendiğini gösteren banka dekontları ve fatura da talep edilebilmektedir.

Teşvik Analizi Nedir?

Teşvik Analizi, Türkiye’de genel olarak yürürlükte bulunan ve 16 ayrı istihdam imkânından yararlanılmasını sağlayan bir hizmet olmaktadır. İş ve Sosyal Güvenlik Atölyesi aracılığı ile verilen bu hizmet, işveren kişilerin SGK prim ödeme miktarlarını büyük oranda düşürmeye ve de hak kazanılan teşviklerde yararlanılmasına neden olmaktadır. Teşvik Analizi, çalışanlar işten çıkarıldığında da işverenlere yardımcı olmaktadır.

Ayrıca SGK işten çıkış kodları önemi işsizlik maaşı almada da oldukça etkilidir. Kişilerin işsizlik maaşından yararlanabilmeleri için kendi istekleri dışından işten ayrılmaları gerekmektedir. İşsizlik maaşı, genel olarak bazı özel durumlar ya da kişinin kendi isteği dışında işten ayrıldığı durumlarda ödenmektedir. Bu nedenle de sigortalı çalışanların işten ayrılış bildirgelerinde bulunan ve işten ayrılışın nedenini gösteren kod büyük önem taşımaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama

23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

E-DEVLET TELEFON KAYDI
20 Ağustos 2019 11:30, Salı

Her birey nereden olursa olsun ülkemizden telefon almadığı takdirde telefonunu E-Devlet telefon kaydı yaparak yasallaştırmalıdır. Telefon kaydı yapılmadığı sürede telefon kullanımı olanaksızdır. İnternet üzerinden kayıt yapmak için sizlere birkaç yol sunulmaktadır. Bu yollardan biri de E-Devlet telefon kaydıişlemidir. Yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığına dair bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet telefon kaydı için gerekli olanlar; IMEI numarası, pasaport sahibinin E-Devlet şifresi veya GSM bayilerinin […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir