SGK İş Kazası Bildirim Süresi 2018 Nedir? Cezası Ne Kadardır?

Ne yazık ki, ülkemizde iş kazaları oldukça fazla yaşanmaktadır. Bu iş kazalarının bazıları önemli sonuçlara sebebiyet vermese de, bazıları ölüm de dahil çok büyük sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, iş kazalarını önleyebilmek adına azami tedbirlerin alınması ve işveren ve işçilerin bu konuda oldukça dikkatli olmaları büyük önem arz etmektedir.

Giriş
Güncellenme
SGK İş Kazası Bildirim Süresi 2018 Nedir? Cezası Ne Kadardır?

Ne yazık ki, ülkemizde iş kazaları oldukça fazla yaşanmaktadır. Bu iş kazalarının bazıları önemli sonuçlara sebebiyet vermese de, bazıları ölüm de dahil çok büyük sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, iş kazalarını önleyebilmek adına azami tedbirlerin alınması ve işveren ve işçilerin bu konuda oldukça dikkatli olmaları büyük önem arz etmektedir.

İş kazalarının yaşanması durumunda işveren ne yapmalıdır? İş kazası bildirimini nereye ve ne zaman yapmalıdır? SGK iş kazası bildirim süresi 2018 nedir? Yapılmaması durumunda ne tür cezalar ile karşılaşılmaktadır?

Tüm bu önemli soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İş kazası ne anlama gelmektedir?

İşçiyi bedenen veya ruhen olumsuz olarak etkileyen ve onu engelli hale getiren olaylara iş kazası denilmektedir. Bir olayın iş kazası olarak sayılabilmesi için şu durumlardan en az birisi söz konusu olmalıdır:

 • İşçi, kazayı iş yerinde geçirmelidir.
 • İşçi, iş yerinde olmasa bile işveren tarafından verilen bir işi yaparken iş kazası geçirmelidir.
 • İşveren tarafından tedarik edilen bir araç ile işe gidiyor veya geliyorken iş kazası geçirmelidir.

Yukarıdaki durumlardan herhangi birisi söz konusu olmuş ise olay, iş kazası olarak nitelendirilir.

SGK iş kazası bildirim süresi 2018 nedir? İş kazası durumunda ne yapılması gerekmektedir?

Kazanın niteliği ve yeri, SGK iş kazası bildirim süresini belirlemektedir.

 • Eğer işçi kaza geçirmiş ise hemen kolluk kuvvetlerine haber vermelisiniz. Kaza sonrası 3 iş günü içerisinde ise SGK’ya bildirimde bulunmalısınız.
 • Eğer kaza iş yerinin dışında olmuş ise işverenin kazayı öğrenmesinden itibaren 3 iş günü içerisinde SGK’ya bildirimde bulunmalısınız.
 • Eğer kaza kara, hava veya deniz araçlarında olmuş ise araç ülkeye döndüğü tarihi izleyen ilk iş gününden itibaren 3 iş günü içinde SGK’ya bildirilmelidir.

SGK iş kazası bildirimi nasıl yapılmalıdır?

Eğer zamanında iş kazasını bildirmemişseniz, bu durumda mücbir sebeplerinizi SGK’ya bildirebilirsiniz. Mücbir sebeplerinizi belgelendirebiliyorsanız, bu sebebin ortadan kalktığı tarihten sonraki 3 iş gününde durumu SGK’ya bildirmelisiniz.

İşverenler, iş kazası bildirimini internetten yapabilirler. Dilerlerse durumu, posta yoluyla da iletebilirler. Yine, doğrudan SGK İl Müdürlüğü’ne gidilerek de durum bildirilebilir. Posta yoluyla bildirim yapılacaksa bildirimin iadeli taahhütlü olmasına dikkat ediniz.

SGK iş kazası bildirim süresi cezası 2018 ne kadardır?

2018 yılı için SGK iş kazası bildirim süresi cezası  en az 2.702 TL’dir. Eğer, işveren iş kazasını zamanında SGK’ya bildirmez ise bu ceza işverene verilecektir.

Ayrıca, süresi içerisinde bildirimde bulunulmadığı durumda, işçi raporlu olacak ise SGK’nın ödemesi gereken rapor ücretini de işveren işçiye ödeyecektir.

İstihdam edilen kişi sayısı ve faaliyet alanına göre aşağıdaki cezalardan birisi ödenir:

10’dan az çalışanı olan işyerleri için;

 • Az tehlikeli ise 3092,00 TL
 • Tehlikeli sınıfta ise %25 arttırılır. Yani 3865 TL
 • Çok tehlikeli sınıfta ise %50 arttırılır yani 4638,00 TL

10 ile 49 çalışanı olan işyerleri için;

 • Az tehlikeli ise aynı miktarda yani 3092,00 TL
 • Tehlikeli sınıfta ise %50 arttırılır yani 4638,00 TL
 • Çok tehlikeli sınıfta ise %100 arttırılır yani 6184,00 TL

50’den Fazla Çalışanı olan işyerleri için;

 • Az tehlikeli sınıfta ise %50 arttırılır yani 4638,00 TL
 • Tehlikeli sınıfta ise %100 arttırılır yani 6184,00 TL
 • Çok tehlikeli sınıfta ise %200 arttırılır yani 9276,00 TL

SGK iş kazası bildirim dilekçesi için tıklayınız.

İşgücü maliyetleriniz çok mu fazla? SGK prim teşvikleri isimli yazımızda işgücü maliyetlerinizi nasıl azaltabileceğinizi anlatıyoruz! Ayrıca, SGK evlilik izni kaç günisimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir