SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvurusu Şartları Nelerdir?

Giriş
Güncellenme
SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvurusu Şartları Nelerdir?
SGK

SGK hizmet birleştirmesi yapmak farklı üç sosyal güvenlik kurumu bir çatı altında toplayarak ülkemizde bir reform gerçekleştirmiştir. 2008 senesine kadar üç farklı kurum olarak hizmet veren Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı SGK kurumu olarak bir başlık altında toplanmıştır. SGK hizmet birleştirme sosyal güvenlik reformundan önce sigortalı olan kişiler için geçerli olmaktadır.

SGK kurumu kurulmadan önce farklı kurumlara bağlı olarak çalışma hayatını sürdüren kişiler emeklilik zamanları gelmeden evvel hizmet birleştirme işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Hizmet birleştirme yapılan geçerli kurumlar;

 • Sosyal Sigortalar Kurumu
 • Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı
 • Sosyal Sigortalar Kanunu 506 sayılı geçici 20. maddesine göre kurulmuş olan emekli sandıkları
 • Sanatkârlar, esnaflar ve diğer bağımsız çalışanlar Sosyal Sigorta Kurumu

SGK hizmet birleştirme yapılan kurumlardır. Bu kurumlarda çalışmış olan vatandaşlar birleştirme yaptırmak için başvuru yapabilirler.

SGK öncesinde farklı kurumlarda çalışmış olan vatandaşların emekliliklerine 1 sene veya en az 6 ay süre kaldığında SGK hizmet birleştirmesi için başvurmaları gerekir. Birleştirme işlemini yapmayan vatandaşların emeklik işlemleri uzar ve bu durum sıkıntı yaşamalarına neden olur.

Hizmet birleştirmesi yapmadan emeklilik başvurusu yapanların işlemleri uzamaktadır. Birleştirme işlemlerini evvelden yapmamış olan vatandaşların işlemleri başvurularından sonra yapılır ve hizmet birleştirme işlemleri oldukça uzun süreceği için başvuru sahiplerinin emeklilik tahsis işlemleri uzamış olur.

SGK Hizmet Birleştirmesi İçin Yapılması İzlenecek Adımlar

SGK hizmete başlamadan önce farklı kurumlarda senelerce çalışmış olan vatandaşlar emeklilik vakitleri yaklaştığında hizmet birleştirme faydalarından yararlanmak için başvuru yapmaları gerekir. SGK hizmet birleştirme şartlarında başvuru yapan vatandaşlar için sınırlama bulunmaz. Başvuru sahipleri evraklarını kendileri bizzat bağlı bulundukları kuruma teslim edebilir veya posta yolu ile ulaştırabilirler.

Birleştirme işlemini yapmak için ilk olarak hizmet birleştirme dilekçesinin eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Vatandaşlar tam ve eksiksiz olarak doldurdukları ve hizmet numarası bulunan dilekçeyi son çalıştıkları kuruma teslim ederler. Hizmet numarası mutlaka dilekçe içerisinde bulunmalıdır. Hizmet numarası olmadan teslim edilen dilekçeler kabul edilmez.

Hizmet Birleştirme işlemleri ilgili kurumun birimleri tarafından dilekçe ile başvuru sonucu başlatılır ve başvuru sonrasında kişilerin hizmet süreleri ve nerede hizmet verdikleri bilgileri incelenerek SGK kurumu ile yapılan yazışmalar sonrasında hizmetler birleştirilir. Yapılan uygulama bu şekilde ilerler ve başvuru sahiplerinden istenen hizmet birleştirme için gerekli belgeler bulunmaz. İstenen tek belge ilgili dilekçedir.

Hizmet Birleştirme Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirmesi için teslim edilen dilekçelerin sonuçlanması için belli bir süre geçmesi gerekir. Başvuru sahiplerinin geçmiş kayıtlarına ulaşmak belirli bir süreç ister ve en geç 1 ay içersinde sonuçlanır. İşleme alınan dilekçenin hangi aşamada olduğunu öğrenmek için internet üzerinden sorgulama yapılabilir. https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine giriş yaparak dilekçenizin durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. SGK müdürlüklerine gitmenize gerek kalmadan SGK’nın sunduğu hizmet ayrıcalığından faydalanarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca E-devlet sistemine şifreniz ile giriş yaparak hizmet birleştirme sorgulamasını online olarak yapabilirsiniz.

Hizmet Birleştirme İşlemi Ne Zaman Yapılır

Hizmet birleştirme işlemi emeklilik öncesinde yapılmalıdır. Birleştirme işlemi emeklilik durumu emekli olunacak kurum tarafından yapılan hesaplamalar sonucunda ortaya çıkar. Çalışan kişinin diğer sigorta hizmetlerinden sağladığı prim gün sayısı mevcut olan primlerine ilave edilerek emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı elde edilir. Bu işlem sonucuna göre yapılan birleştirme emekli maaşında artış avantajı sağlar. Hizmet birleştirme işlemi Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile yapılır. Hizmet birleştirme işlemi emeklilik döneminden önce gerçekleştirilir ise çalışma dönemlerine artış yaşamalarına sebep olmaktadır.

Memurların Hizmet Birleştirmesi İşlemleri Ne Zaman Yapılır

Memur hizmet birleştirme işlemleri diğer çalışanlara göre daha farklı olarak yapılmaktadır.  Memurlar birleştirme başvurularını çalıştıkları kurumlara teslim ederek birleştirme talebinde bulunurlar. Memurun çalıştığı kurum SGK ile yazışmaları gerçekleştirir ve başka işlem yapmaya gerek kalmadan memurların birleştirme işlemler, çalışılan kurum ile SGK arasında gerçekleşir. Zaman geçirmeden başvurularını yapan memurlar maaşlarında düşme tehlikesi yaşamadan işlemlerini tamamlamış olurlar.  Memurların hizmet birleştirme işlemlerini zamanında gerçekleştirmeleri emeklilik kıdem ve derecelerini yükselterek avantaj sağlar.

Hizmet Birleştirme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hizmet birleştirme için SGK hesaplamaları bazı kriterler baz alınarak yapılmaktadır. Farklı sigorta kollarına bağlı olarak çalışan kişiler için hizmet birleştirme başvurusu alındıktan sonra, SGK tarafından hesaplama yapılmaktadır. Bu hesaplamalarda dikkat edilen hususlar şu şekildedir;

 • 01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olan kişilerin hizmet birleştirme hesaplaması, son 7 yıldaki sigorta primleri baz alınarak yapılmaktadır. Başvuruda bulunan kişinin son 7 yıl içerisinde prim gün sayısı 1261 gün olarak hesaplanan sigorta kolu hangisi ise birleştirme bu kol üzerinden yapılmaktadır.
 • 01.10.2008 tarihinden sonra sigortalı olan kişilerin hizmet birleştirme işlemi yapılırken, hangi sigorta koluna daha fazla ödeme yaptıkları dikkate alınmaktadır. Sigorta primi hangi sigorta koluna daha fazla ödenmiş ise o sigorta kolu üzerinden hizmet birleştirme yapılmaktadır.
 • 01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olan kişilerin son 7 yıldaki farklı sigorta kollarında prim günleri eşit ise son çalışılan sosyal güvenlik kurumu üzerinden hizmet birleştirme yapılmaktadır.

Hizmet birleştirmenin yapıldığı sigorta kolu üzerinden emeklilik işlemleri yapılabilmektedir. Sigortalı kişi hizmet birleştirme işlemi sonucu SKK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı üzerinden emekli olabilmekte ve toplam prim gün sayısını tek çatı altında toplayabilmektedir.

Hizmet birleştirme başvuruları geçmiş yıllarda 6 aya kadar uzayabilen sürelerde sonuçlanmaktaydı. Günümüzde teknolojinin gelişimi sayesinde işlemlerin süresi bir hayli kısaldı. Hizmet birleştirme başvurunuz minimum 10, maksimum 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuruların sonuçlanması için geçebilecek maksimum 30 günlük süreçte, sigortalının emekli maaşı hakkı kaybolmamaktadır. Geçen süreçte emekli maaşı hakkı içeride birikmektedir. Sigortalının emekli maaşı bağlandıktan sonra içeride biriken emekli maaşını çekebilmektedir. Hizmet birleştirme başvurusu vatandaşlara erken emeklilik fırsatları sunabilmektedir. Çünkü gereken emeklilik şartlarının yerine getirilebilmesi için uygun koşulların oluşabilmesini sağlamaktadır.

Hizmet Birleştirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

4A ve 4B hizmet birleştirme işlemlerinde bilinmesi gereken bilgiler şunlardır:

 • Birleştirme uygulaması isteğe bağlı yapılır ve vatandaşlar uygulamayı yapmaları için hiçbir şekilde zorlanamazlar.
 • Hizmet birleştirme işleminde yapılan hesaplamalarda 1 ay 30 gün olarak ve 1 sene 360 gün olarak dikkate alınmaktadır.
 • Hizmet birleştirme işlemlerinde prim gün sayıları hesaplanmasına askerlik borçlanmaları da eklenmektedir.
 • İki farklı hizmeti bulunan kişilerin çalışmalarının çakışması durumunda bir tanesi seçilerek hizmet birleştirmesinde kullanılmaktadır.
 • Hizmet birleştirmenin emekliliğe etkisi emeklilik maaşının artması yönünde olmaktadır.
 • 7 yıl 1261 prim gününü SGK dan doldurarak geçiren kişiler yüksek emekli maaşı almaktadır.
 • Kamu çalışanlarının hizmet birleştirme işlemlerini gerçekleştirmek için geçirdikleri her süre emekli maaşlarının düşük olmasına neden olmaktadır.
 • Kamu çalışanları kendi kurumlarına başvuru yaparken tüm çalışanlar SGK il müdürlüğüne dilekçe ile hizmet başvurusunda bulunabilirler.

SGK’ya yapılan hizmet birleştirme başvurularında başvuru sahiplerinin dilekçe ve kimlik belgeleri yeterli olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama

23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

E-DEVLET TELEFON KAYDI
20 Ağustos 2019 11:30, Salı

Her birey nereden olursa olsun ülkemizden telefon almadığı takdirde telefonunu E-Devlet telefon kaydı yaparak yasallaştırmalıdır. Telefon kaydı yapılmadığı sürede telefon kullanımı olanaksızdır. İnternet üzerinden kayıt yapmak için sizlere birkaç yol sunulmaktadır. Bu yollardan biri de E-Devlet telefon kaydıişlemidir. Yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığına dair bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet telefon kaydı için gerekli olanlar; IMEI numarası, pasaport sahibinin E-Devlet şifresi veya GSM bayilerinin […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir