SGK Fazla Mesai-Fazla Çalışma Ücreti 2018 Hesaplama Nasıl Yapılır?

SGK fazla mesai, iş kanununa tabi olarak çalışan işçi kardeşlerimizin merak ettiği önemli konulardan birisidir. Biz de bu nedenle, hem fazla mesai konusunu hem de fazla mesai ile oldukça sık karıştırılan fazla sürelerle çalışma hususunu yönetmelik kapsamında açıklamak istedik.

Giriş
Güncellenme
SGK Fazla Mesai-Fazla Çalışma Ücreti 2018 Hesaplama Nasıl Yapılır?

SGK fazla mesai, iş kanununa tabi olarak çalışan işçi kardeşlerimizin merak ettiği önemli konulardan birisidir. Biz de bu nedenle, hem fazla mesai konusunu hem de fazla mesai ile oldukça sık karıştırılan fazla sürelerle çalışma hususunu yönetmelik kapsamında açıklamak istedik.

Ayrıca, SGK fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır, fazla mesai karşılığı olarak ne kadar ücret ödenmelidir? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık.

SGK fazla mesai (Fazla çalışma) nedir?

İlgili yönetmeliğe göre fazla mesai, İş Kanununda yazılı koşullar çerçevesinde haftalık 45 saati aşan çalışmaları ifade etmektedir. Eğer haftalık 50 saat çalışmış iseniz, 5 saat fazla mesai yapmışsınızdır, demektir.

Fazla sürelerle çalışma nedir?

Yine aynı yönetmeliğe göre fazla sürelerle çalışma, haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle 45 saatin altında belirlendiği durumlarda bu çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmaları ifade etmektedir.

Örneğin, işvereninizle haftalık çalışma süresini 30 saat olarak belirlediniz. Ancak, 50 saat çalıştınız. Buna göre,

15 saat fazla sürelerle çalışma, 5 saat ise fazla mesaidir.

SGK fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır 2017-2018?

Fazla mesainin her saati için ödenecek ücret, normal çalışma ücreti için saat başına düşen tutarının % 50 yükseltilmesi ile ödenmelidir.

Örneğin;

normal çalışma saati ücreti 10 TL olsun. 1 saat fazla mesai karşılığında 15 TL ödenmelidir.

Fazla süreler ile çalışma ücreti nasıl hesaplanır?

Fazla sürelerle çalışmalarda her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının % 25 yükseltilmesiyle ödenir.

Örneğin,

normal çalışma saati ücreti 10 TL olsun. 1 saat fazla süreler ile çalışma karşılığında 12,5 TL ödenmelidir.

Üst sınır nedir?

Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda 275 saatten fazla olamaz. Bu süre sınırı, iş yerlerine veya yürütülen işlere değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir.

Önemli uyarı: Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sürelerinin hesabında yarım saatten az olan süreler yarım saat, yarım saati aşan süreler ise bir saat sayılır.

Ücret, serbest zamana dönüştürülebilir mi?

Evet, dönüştürülebilir. İşçiler, fazla mesai veya fazla sürelerle çalışma karşılığında ücret yerine serbest zaman talep edebilmektedir.

Fazla mesaide çalışılan her saat için 1 saat 30 dakika, fazla sürelerle çalışılan her saat için 1 saat 15 dakika serbest zaman kullanılabilir.

Bu durumda, işvereninize başvuruyu yazılı yapmanız gerekmektedir.

Serbest zaman hakkınızı 6 ay içerisinde önceden işvereninizi bilgilendirerek kullanabilirsiniz.

Hangi işlerde fazla fazla mesai yapılamaz?

 • İş Kanununun 63 üncü maddesinin son fıkrası uyarınca sağlık kuralları bakımından günde ancak 7,5 saat ve daha az çalışılması gereken işlerde fazla mesai yapılmaz.
 • Aynı Kanunun 69 uncu maddesinin l inci fıkrasındaki tanıma göre gece sayılan gün döneminde yürütülen işlerde fazla mesai yapılmaz. (şu kadar ki, gündüz işi sayılan çalışmalara ek olarak bu Yönetmelikte öngörülen fazla çalışmalar gece döneminde yapılabilir)
 • Maden ocakları, kablo döşemesi, kanalizasyon, tünel inşaatı gibi işlerin yer ve su altında yapılanlarında fazla mesai yapılmaz.

Kimler fazla mesai yapamaz?

 • 18 yaşını doldurmamış işçiler
 • İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile önceden veya sonradan fazla çalışmayı kabul etmiş olsalar bile sağlıklarının elvermediği iş yeri hekiminin veya Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı hekiminin, bunların bulunmadığı yerlerde herhangi bir hekimin raporu ile belgelenen işçiler
 • İş Kanununun 88 inci maddesinde öngörülen Yönetmelikte belirtilen gebe, yeni doğum yapmış ve çocuk emziren işçiler
 • Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçiler
 • 4857 sayılı Kanunun 42 nci maddesi uyarınca zorunlu nedenler ve 43 üncü maddesi uyarınca olağanüstü haller dışında yer altında maden işlerinde çalışan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.
 • Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilere fazla sürelerle çalışma da yaptırılamaz.

Önemli Uyarılar

 • Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırmak için işçiden mutlaka yazılı onay alınması gerekmektedir. Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz.
 • Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay iş sözleşmesinin yapılması esnasında ya da bu ihtiyaç ortaya çıktığında alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır.
 • Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi verdiği onayı 30 gün önceden işverene yazılı olarak bildirimde bulunmak kaydıyla geri alabilir.
 • Her ne şart altında olursa olsun günde 11 saatten fazla çalışılamaz. İşçinin rızası olsa bile 11 saatten fazla çalışmaya izin verilmez.

SGK fazla mesai ile ilgili sorularınızı bize sorabilirsiniz.

İşyerinden tazminat almak için kaç yıl çalışmak gerekir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili içerik: Ücretli öğretmen maaşı ne kadar 2018?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir