SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır ?

Giriş
Güncellenme
SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır ?
SGK

DYS evrak takip sayesinde SGK’dan verilen evraklar taranıp, sanal ortalama aktarılmaktadır. Evraklar taranıp sanal ortama aktarıldığı için de evraklar zarar görmeden güvenli bir şekilde muhafaza edilir. Evraklar yıpransa, yırtılsa veya kaybolsa bile Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi sayesinde evraklar sanal ortamda korunmuş olur. Nitekim, Sosyal Güvenlik Kurumu DYS üzerinden de bu evrakları kullanarak emeklilik başvurusu ve emeklilik durumu haricindeki çoğu bilginin sorgulamasını yapabilirsiniz. 2019 SGK evrak takip etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • SGK evrak takibi yapmak için belirtilen linkteki sizi e-Devlet Kapısı’nda bulunan “Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip” isimli uygulamayı açınız. Uygulama linki: https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip
 • Uygulama sayfası açıldıktan sonra karşınıza çıkan kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayıp, e-Devlet Kapısı giriş sayfasına gidiniz.
 • E-Devlet Kapısı giriş ekranından T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi giriniz.
 • E-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra uygulama sizi Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesindeki “Doküman Yönetim Sistemi” isimli uygulamaya yönlendirecektir. “Uygulamaya Git” Butonuna tıklayarak uygulamaya gidiniz.
 • Karşınıza gelen kimlik doğrulama sayfasından kimlik doğrulamak için “Onayla” butonuna basınız.
 • Kimliğinizi onayladıktan sonra Doküman Yönetim Sistemi’ne girmiş olacaksınız. Karşınıza çıkan sayfadan görüntülemek istediğiniz dokümanın yılını seçiniz.
 • Yılı seçip, “Sorgula” butonuna tıkladığınızda görüntülemek istediğiniz evraklar ekrana gelecektir.

e-Devlet Kapısı’na Girmeden SSK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

e-Devletsiz SGK evrak takibi yapılması için T.C. kimlik numarası ve kayıt yılı girilmelidir. Bu bilgiler ile e-Devlet olmadan SGK evrak takibi yapılabilir. e-Devletsiz SGK evrak aramak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • Sizi “Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası” isimli sayfaya yönlendirecek olan linke tıklayıp bahsi geçen sayfaya gidiniz https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/
 • Karşınıza gelen sayfadan T.C. kimlik numaranızı ve evrakın kayıt edildiği yılı girdikten sonra “Evrak Ara” isimli butona tıklayarak, T.C. kimlik numarası ile SGK evrak takibi yapabilirsiniz. İstediğiniz evraklar karşınıza gelecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi ile Yapılabilecekler Nelerdir?

SGK DYS evrak takibi ile aşağıda belirtilen sorgulamaları yapmanız için ihtiyaç duyduğunuz tek şey e-Devlet şifresidir. E-Devlet şifresi olmadan aşağıdaki sorgulamaları yapmanız mümkün değildir. e-Devlet Kapısı şifresini herhangi bir PTT şubesinden T.C. kimlik numaranızın yazdığı bir belgeyi ibraz ederek alabilirsiniz. İbraz edebileceğiniz belgeler T.C. kimlik kartı haricinde pasaport, nikah cüzdanı, ehliyet de olabilir. Dilediğiniz T.C. kimlik numaranızın bulunduğu belgeyi ibraz ettikten sonra e-Devlet Kapısı şifresi alma ücreti olan 2 TL’yi ödeyip e-Devlet Kapısı şifrenizi alabilirsiniz. Böylelikle de Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi’ne giriş yapabilirsiniz. SGK DYS evrak takibi sorgulamaları aşağıda sıralanmıştır;

 • Emeklilik başvurusunun onay durumu
 • 4/A Emeklilik evrak takibi ve 4/C emeklilik evrak takibi
 • Emekli maaşının bağlanıp bağlanmadığı, maaş bağlanmadı ise ne zaman bağlanacağı, bağlanması için nelerin gerekli olduğu veya hangi aşamada olduğu gibi bilgiler,
 • 4/A Maaş sorgulama,
 • 4/B Maaş sorgulama,
 • Bireysel ödemek için yapılan başvurular,
 • SGK’ye bağlı olarak yaptığınız birçok işlemi Doküman Yönetim Sistemi aracılığı ile yapabilir, yukarıda yazılan konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

SGK DYS Evrak Takibi “Evrak Dosyasına Kaldırılmış” Ne Demektir?

SGK DYS evrak takibi sorgulamasında evrak dosyasına kaldırılmış ibaresi bulunuyorsa o evrakla ilgili işlemler bitmiştir ya da evrak sonlanmıştır. Amma velâkin “Evrak dosyasına kaldırılmış” ibaresi bulunan her evrak için işlemler bitmiştir ya da iptal olmuştur diyemeyiz. Bazı gerekli işlemler olabilir. Bu konuda net bir bilgiye ulaşmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edip, evrakınızın neden kaldırıldığına dair bir bilgi almanızda fayda vardır.

SGK DYS Evrak Takibi “Giden Evrak Kayıtlı” Ne Demektir?

SGK Doküman Yönetim Sistemi giden evrak kayıtlı söz dizisi evrakınızın kayıt edildiğini ve ilgili yere gönderildiğini belirtir.

SGK DYS Evrak Takibi “Gelen Evrak Kayıtlı” Ne Demektir?

SGK Doküman Yönetim Sistemi gelen evrak kayıtlı söz öbeğinin anlamı evrakınızın kaydedilme sürecinin devam ettiğini belirtir.

SGK DYS “Gelen Evrak Dosyaya Kondu” Ne Demektir?

SGK DYS evrak takibi sorgulaması “Gelen Evrak Dosyaya Kondu” ifadesinin anlamı işlemlerinizin devam etmesi ve kayıt altına alınmasıdır.

SGK DYS Evrak Takibi “Zimmetten Çıktı” Ne Demektir?

SGK Doküman Yönetim Sistemi zimmetten çıktı ifadesinin anlamı evrakla ilgili işlemlerin bitmesidir. Evrak takibi sorgulaması yaptığınızda bu söz dizisiyle karşılaşıyorsanız evrakla ilgili işlemler sonlandırılıp ilgili yere gönderilmiştir ya da işlemler bitip dosyaya yerleştirilmiştir.

Varide No ile Evrak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evrak varide no ile evrak takibi yapmak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • Aşağıda belirtilen sizi Sosyal Güvenlik Kurumunun evrak takip hizmetlerinden “Evrak Doğrulama” isimli uygulamaya yönlendirecek bağlantıya tıklayarak evrak sorgulamak için kullanacağınız uygulamaya gidiniz. https://uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakDogrulamaWEB/
 • Bağlantıya tıklayıp uygulamaya gittikten sonra karşınıza gelen ekranda önce resimdeki güvenlik kodunu, ardından evrak varide numarasını ve evrak doğrulama kodunu girdikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak sorgulama işlemini bitirebilirsiniz.

4C Emekli Sandığı Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

4C Memur emeklilik takibi yapılabilmesi için e-Devlet Kapısı kullanılmalıdır. Bunun için de e-Devlet Kapısı şifrenizin bulunması gereklidir. E-Devlet Kapısı şifreniz varsa aşağıdaki adımları izledikten sonra 4C emeklilik evrak takibi yapabilirsiniz.

 • 4C kamu görevlisi emeklilik evrak takibi yapmak için aşağıda belirtilen ve sizi e-Devlet Kapısı kapsamında bulunan “4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi” isimli Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetine yönlendirecek olan bağlantıya tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/4c-emeklilik-islemleri-evrak-takibi
 • Bağlantıya gittikten sonra karşınıza gelen kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak e-Devlet Kapısı giriş ekranını açınız.
 • E-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi’ne T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi yazdıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Butona tıklayıp sisteme giriş yaptıktan sonra 4C emeklilik evraklarınızın durumunu görebilirsiniz.

SGK Emeklilik Başvurusu Ne Kadar Sürer?

SGK Emeklilik başvurusu süresine etki eden faktörlerin başında öncelikle SGK’nin iş yükü gelmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yoğun olduğu dönemde emeklilik başvurusu yaparsanız bu iş yükünün fazlalığına göre başvuru süreniz uzar. Bunun haricinde başvuru yaptığınız hizmet kolları da emeklilik başvurusu süresinin artmasına neden olur. Örnek vermek gerekirse hem 4/a sigorta kolu emekliği hem de 4/b sigorta kolu emekliliği için emekli başvurusunda bulunmuşsanız başvurunuzun cevap süresi uzar. Nitekim SGK emeklilik başvurusu onay süresi ortalama 1-2 aydır. 1-2 Ay içinde emeklilik başvurunuz cevaplanır, eğer olumluysa 1-2 ay içinde emekli maaşınız bağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK prim sorgulama nasıl yapılır?

27 Ekim 2021 15:40, Çarşamba

SGK prim sorgulama nasıl yapılır? Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kendi adına çalışan, başkasının yanında sigortalı olarak çalışan ya da memur olarak çalışanlar gibi 3 aşama vardır. 3 aşama arasında SGK prim sorgusu ya da gün dökümü sorgu sayfası ile yapılır.    4A’lı iseniz SGK’da açılan ilgili sayfaya kimlik bilgilerinizi girerek ilerleyebilir ve hizmet ekranından aradığınız bilgilere […]

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir