SGK Çölyak Ödemeleri 2018 Ne Kadar? Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çölyak hastaları ve yakınları tarafından SGK çölyak ödemeleri 2018 ne kadar? Kimler başvuru yapabilir? Çölyak parası sorgulama nasıl yapılır? Şartları nelerdir? gibi soruların cevabı oldukça fazla merak edilmektedir. Biz de sizin için bu soruların cevabını olabildiğince araştırdık. Yazımızda çölyak ödemelerine ilişkin tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Yazımızın sonunda yer alan soru bölümünden de bize sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Giriş
Güncellenme
SGK Çölyak Ödemeleri 2018 Ne Kadar? Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çölyak hastaları ve yakınları tarafından SGK çölyak ödemeleri 2018 ne kadar? Kimler başvuru yapabilir? Çölyak parası sorgulama nasıl yapılır? Şartları nelerdir? gibi soruların cevabı oldukça fazla merak edilmektedir. Biz de sizin için bu soruların cevabını olabildiğince araştırdık. Yazımızda çölyak ödemelerine ilişkin tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Yazımızın sonunda yer alan soru bölümünden de bize sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, SGK tarafından verilen çölyak ödemelerinin detaylarına geçelim.

SGK çölyak ödemeleri 2018 nedir?

SGK tarafından çölyak hastalarına yapılan ödemeye SGK çölyak ödemeleri denilmektedir. Bir nevi yardım parasıdır ve süresi bulunmamaktadır. Ancak, bu yardımı alabilmek için şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Peki ama nedir bu şartlar?

Dilerseniz, bu şartlara geçelim.

SGK çölyak parası almak için şartlar nelerdir?

En önemli şart şudur: Çölyak hastasının çölyak hastası olduğunu kanıtlayan devlet veya üniversite hastanelerinden herhangi birisinde rapor alması gerekmektedir. Bu raporun uzman bir gastroenterolog tarafından yazılması önemlidir. Bu raporlar genellikle 2 yıllık yazılsa da SGK bu raporu, 1 yıllık olarak kabul etmektedir. Bu nedenle, rapor süreniz dolmadan 15 gün öncesinden raporunuzu yenilemelisiniz.

Raporunuzu aldıktan sonra başvuru için ilinizdeki SGK İl Müdürlüğüne gitmelisiniz. Eğer hasta, 18 yaşından küçük ise anne veya babanın başvuru yapması gerekecektir. Bu durumda yardım parası, ebeveynlerden hangisi SGK’lı ise onun hesabına yatacaktır. Eğer her ikisi de SGK’lı değilse GSS sisteminden faydalanarak çölyak yardım parasına başvuru yapılabilir. Eğer GSS sisteminden de faydalanamayacak durumda iseniz bu durumda ilinizde bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurmanızda fayda var. Çölyak yardım parasında herhangi bir sosyal güvence aranmaz.

Başvuru esnasında nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurunuz. Ayrıca, yanınıza 2 adet resim almayı da unutmayınız.

Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra SGK İl Müdürlüğünün ilgili biriminden evrak kayıt numaranızı isteyiniz. Çünkü bu numara ile başvurunuzu buradan takip edebilirsiniz.

Başvuru işlemleriniz tamamlandığında her ay ödeme alacaksınız. Peki ama ne zaman ve ne kadar çölyak parası alabiliriz?

Şimdi dilerseniz, bu sorunun cevabına geçelim.

SGK çölyak ödemeleri ne kadar? Ne zaman alınır?

SGK çölyak parasının miktarı, hastanın yaş grubuna göre değişmektedir. Buna göre, 2017 yılı itibariyle aylık SGK çölyak ödemeleri şu miktarlarda yapılmaktadır:

  • 0-5 yaş için: 78,75 TL
  • 5-15 yaş için: 120 TL
  • 15 yaş üstü için: 108,75 TL

Bu miktarlar ise, her ayın 8’i ile 14’ü arasında hastalara ödenmektedir. Şu an için bu parayı şu bankalardan birisine yatmasını talep edebilirsiniz:

  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıfbank

Diğer bankalar ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Eğer bankaya ödeme yapılmasını istemiyorsanız, T.C. Kimlik Numarasına PTT aracılığıyla da ödemeler yapılabilmektedir.

Başvuru esnasında mutlaka ilgili hastanın veya ebeveynin hesap bilgilerini yanınızda bulundurunuz.

SGK çölyak parasının yatıp yatmadığı nasıl sorgulanabilir?

Yardım parasını e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesinden bu şifreyi temin edebilirsiniz. Ayrıca, banka aracılığıyla çölyak parası alacaksanız, internet bankacılığından da sorgulama yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sigortalılık Kapsamı

15 Mart 2022 14:51, Salı

Sigortalılık Kapsamı Bir işverenin emrinde hizmet akdiyle çalışanlar, Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar, Kamu idarelerinde kamu görevlisi olarak çalışanlar Tarımda kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar Tarımda hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler, sigortalılık kapsamındadır. Ayrıca, Sigortalılık kapsamında, 6111 sayılı Kanunla; 10 günden az çalışması olan ticari taksi ve dolmuş şoförlerinin […]

Kısa Vadeli Sigorta Kolları

11 Mart 2022 17:51, Cuma

Kısa Vadeli Sigorta Kolları Kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları ile sigortalının işe veya çalışmaya başlar başlamaz oluşabilecek risklere karşı, sigortalıya veya yakınlarına koruma sağlanması amaçlanmaktadır. Kısa vadeli sigorta kollarını nitelikleri bakımından, “Mesleki Risk” ve “Sosyal Risk” sigorta kolları olmak üzere iki ana grup altında toplamak mümkündür. – Mesleki Riskler: İş Kazaları ile Meslek Hastalıkları, – […]

Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri

10 Mart 2022 17:17, Perşembe

Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri   Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri Kemik içi implantların bedelleri ödenmez. Ancak; a) Maksillofasiyal travma, kist ve tümörlere bağlı olarak gelişen, maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybının olduğu vakalarda, b) Alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında, c) Konjenital diş eksikliği vakalarında, ç) Dudak damak yarığı vb. doğumsal […]

İşyeri Dosyalarında Devir Ve İntikal İşlemleri
03 Mart 2022 17:14, Perşembe

İşyeri dosyalarında devir ve intikal işlemleri   İşyeri dosyalarında devir ve intikal işlemleri İşyeri bildirgesi, sigortalı çalıştırılan bir işin veya işyerinin devri halinde, yeni işveren tarafından, en geç işin veya işyerinin devralındığı tarihi takip eden on gün içinde işyerinin işlem gördüğü Kurumun ilgili ünitesine gönderilecektir. İşyeri bildirgesi, gerçek kişi olan işverenin ölümü halinde ise, mirasçılarınca, […]

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma(SGDP)
02 Mart 2022 15:19, Çarşamba

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma(SGDP) Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) nedir? Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma (SGDP) Belirli yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirip emeklilik ve yaşlılık aylığı bağlanan sigortalıların yaşlılık aylığı kesilmeden hizmet akdine tabi çalışmaları halinde işverenlerinden alınan primdir.   Sigortalıların sosyal güvenlik destek primi uygulamasına tabi olup olmadıkları ve uygulamada […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir