SGK Çölyak Ödemeleri 2018 Ne Kadar? Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çölyak hastaları ve yakınları tarafından SGK çölyak ödemeleri 2018 ne kadar? Kimler başvuru yapabilir? Çölyak parası sorgulama nasıl yapılır? Şartları nelerdir? gibi soruların cevabı oldukça fazla merak edilmektedir. Biz de sizin için bu soruların cevabını olabildiğince araştırdık. Yazımızda çölyak ödemelerine ilişkin tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Yazımızın sonunda yer alan soru bölümünden de bize sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Giriş
Güncellenme
SGK Çölyak Ödemeleri 2018 Ne Kadar? Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çölyak hastaları ve yakınları tarafından SGK çölyak ödemeleri 2018 ne kadar? Kimler başvuru yapabilir? Çölyak parası sorgulama nasıl yapılır? Şartları nelerdir? gibi soruların cevabı oldukça fazla merak edilmektedir. Biz de sizin için bu soruların cevabını olabildiğince araştırdık. Yazımızda çölyak ödemelerine ilişkin tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Yazımızın sonunda yer alan soru bölümünden de bize sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, SGK tarafından verilen çölyak ödemelerinin detaylarına geçelim.

SGK çölyak ödemeleri 2018 nedir?

SGK tarafından çölyak hastalarına yapılan ödemeye SGK çölyak ödemeleri denilmektedir. Bir nevi yardım parasıdır ve süresi bulunmamaktadır. Ancak, bu yardımı alabilmek için şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Peki ama nedir bu şartlar?

Dilerseniz, bu şartlara geçelim.

SGK çölyak parası almak için şartlar nelerdir?

En önemli şart şudur: Çölyak hastasının çölyak hastası olduğunu kanıtlayan devlet veya üniversite hastanelerinden herhangi birisinde rapor alması gerekmektedir. Bu raporun uzman bir gastroenterolog tarafından yazılması önemlidir. Bu raporlar genellikle 2 yıllık yazılsa da SGK bu raporu, 1 yıllık olarak kabul etmektedir. Bu nedenle, rapor süreniz dolmadan 15 gün öncesinden raporunuzu yenilemelisiniz.

Raporunuzu aldıktan sonra başvuru için ilinizdeki SGK İl Müdürlüğüne gitmelisiniz. Eğer hasta, 18 yaşından küçük ise anne veya babanın başvuru yapması gerekecektir. Bu durumda yardım parası, ebeveynlerden hangisi SGK’lı ise onun hesabına yatacaktır. Eğer her ikisi de SGK’lı değilse GSS sisteminden faydalanarak çölyak yardım parasına başvuru yapılabilir. Eğer GSS sisteminden de faydalanamayacak durumda iseniz bu durumda ilinizde bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurmanızda fayda var. Çölyak yardım parasında herhangi bir sosyal güvence aranmaz.

Başvuru esnasında nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurunuz. Ayrıca, yanınıza 2 adet resim almayı da unutmayınız.

Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra SGK İl Müdürlüğünün ilgili biriminden evrak kayıt numaranızı isteyiniz. Çünkü bu numara ile başvurunuzu buradan takip edebilirsiniz.

Başvuru işlemleriniz tamamlandığında her ay ödeme alacaksınız. Peki ama ne zaman ve ne kadar çölyak parası alabiliriz?

Şimdi dilerseniz, bu sorunun cevabına geçelim.

SGK çölyak ödemeleri ne kadar? Ne zaman alınır?

SGK çölyak parasının miktarı, hastanın yaş grubuna göre değişmektedir. Buna göre, 2017 yılı itibariyle aylık SGK çölyak ödemeleri şu miktarlarda yapılmaktadır:

  • 0-5 yaş için: 78,75 TL
  • 5-15 yaş için: 120 TL
  • 15 yaş üstü için: 108,75 TL

Bu miktarlar ise, her ayın 8’i ile 14’ü arasında hastalara ödenmektedir. Şu an için bu parayı şu bankalardan birisine yatmasını talep edebilirsiniz:

  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıfbank

Diğer bankalar ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Eğer bankaya ödeme yapılmasını istemiyorsanız, T.C. Kimlik Numarasına PTT aracılığıyla da ödemeler yapılabilmektedir.

Başvuru esnasında mutlaka ilgili hastanın veya ebeveynin hesap bilgilerini yanınızda bulundurunuz.

SGK çölyak parasının yatıp yatmadığı nasıl sorgulanabilir?

Yardım parasını e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesinden bu şifreyi temin edebilirsiniz. Ayrıca, banka aracılığıyla çölyak parası alacaksanız, internet bankacılığından da sorgulama yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama

23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

E-DEVLET TELEFON KAYDI
20 Ağustos 2019 11:30, Salı

Her birey nereden olursa olsun ülkemizden telefon almadığı takdirde telefonunu E-Devlet telefon kaydı yaparak yasallaştırmalıdır. Telefon kaydı yapılmadığı sürede telefon kullanımı olanaksızdır. İnternet üzerinden kayıt yapmak için sizlere birkaç yol sunulmaktadır. Bu yollardan biri de E-Devlet telefon kaydıişlemidir. Yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığına dair bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet telefon kaydı için gerekli olanlar; IMEI numarası, pasaport sahibinin E-Devlet şifresi veya GSM bayilerinin […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir