SGK Borç Taksitlendirme 2018 – SGK Borç Yapılandırma 2018

SGK borç taksitlendirme 2018 yılında da merakla beklenen konuların başında geliyor. Yine SGK borç yapılandırma olarak da bilinen SGK borç taksitlendirme ile ilgili 2018 yılında yaşanması muhtemel gelişmeleri an ve an burada paylaşıyor olacağız.

Giriş
Güncellenme
SGK Borç Taksitlendirme 2018 – SGK Borç Yapılandırma 2018

SGK borç taksitlendirme 2018 yılında da merakla beklenen konuların başında geliyor. Yine SGK borç yapılandırma olarak da bilinen SGK borç taksitlendirme ile ilgili 2018 yılında yaşanması muhtemel gelişmeleri an ve an burada paylaşıyor olacağız.

Birçok internet sitesinde bu konuda bilgi kirliliği olduğunu görüyoruz. Ancak, biz mevcut ve muhtemel yasal düzenlemeler üzerinden gelişmeleri size aktarmak istiyoruz.

Bu nedenle, sayfamızı periyotlar halinde takip etmenizde fayda olacaktır çünkü taksitlendirme için son başvuru süreleri olmaktadır. Bazılarımız taksitlendirmeden faydalanırken bazılarımız ise başvuru süresini kaçırmaktadır. Bu duruma düşmemek adına duyuracağımız gelişmeleri yakından takip etmenizi öneririz.

Son dakika gelişmesi – 30 Nisan 2018

30 Nisan 2018 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan reform paketinde SGK ve Bağ-Kur prim borçları ile ilgili sevindirici çok önemli gelişmeler açıklandı.

Yapılan açıklama şu şekildedir:

”Birinci madde esnaflarımızı ve sanayicilerimizi yakından ilgilendiren yeniden yapılanma. Bununla ilgili maliye ile ilgili işi olan gümrükle işi olan vatandaşımız, il özel idareler kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konular. Bunlar nelerden oluşuyor vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırılacak. Trafik cezaları yeniden yapılandırılacak.Köprü, otoyol ve kaçak geçişler kısaca vatandaşın devlet kurumları ile arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturuluyor, vatandaşla el sıkışılıyor.”
“Vergi prim barışı sağlanmış olacak. Geçmiş 5 yıla ait vergi ile ilgili bir fırsat getiriyoruz. İşletme kayıtlarının düzenlenmesine imkan veriyoruz. Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımız Temmuz ayının sonuna kadar müracaat edecek ve 36 ay içinde borçlarını ödeyecekler. Peşin ödemede de indirimler var. Gecikme faizinin yüzde 90’ını ödemeyecekler, sadece yüzde 10’unu ödemek suretiyle hesabı kapatmış olacaklar. BAĞ-KUR borcu olup da sağlık hizmeti alamayan esnaflar var bunun da önünü açıyoruz.”

SGK Borç Taksitlendirme ve Yapılandırma 2018 Yılında Olacak mı?

Biliyorum ki her torba yasadan sonra birçok vatandaşımızın beklentisi, SGK borç taksitlendirme veya yapılandırma ile ilgili oluyor. Bunda da gayet haklıdırlar. Çünkü birçok vatandaşımız bu sayede daha doğrusu kolay ödeme sayesinde bu borçlarından kurtulabilmektedir.

SGK primlerinin yükselmesi, işlerin yolunda gitmemesi birçok esnafın ve işverenin belini bükmektedir adeta. Hal böyle olunca, SGK borç yapılandırma beklentisi de kendiliğinden oluşuyor kamuoyunda.

Hiç kuşkusuz, SGK borç taksitlendirme ve yapılandırma bu borçların kolay bir şekilde ödenmesine olanak sağlıyor. Bu fırsattan yararlanabilmek 2018 yılında da sanıyorum ki mümkün hale gelecektir.

En son SGK borç yapılandırma ve taksitlendirme süreci, 2017 yılının Mart ayında gerçekleşmişti. Bu süreçten faydalanan oldukça fazla vatandaşımız oldu ve bir nebze olsun rahatladılar. Bu yapılandırma kapsamında taksitlendirme yapıp borçlarını ödeyenler için süreç devam ediyor.

Ancak, bu yapılandırma sürecini kaçıran ve böyle bir ihtiyacı sonradan ortaya çıkan birçok vatandaşımız da yeni süreci merak etmektedir.

Hiç merak etmeyin, 2018 yılında da almış olduğumuz duyumlara göre taksitlendirme ve yapılandırma gelecektir.

Çok yakında ne zaman yapılandırmanın ilan edileceğini duyurmuş olacağız, demiştik. Bu süreçte daha doğru ve güncel bilgi için bizi takip edebilirsiniz.

2018 Yılında Bağ-Kur Borcu Affı Gelecek mi?

Yukarıda açıkladığımız üzere seçimler öncesi 2018 yılında Bağ-Kur borcu affı geldi.

Kısa bir süre önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama kapsamında bir müjde verdi. Buna göre, Bağ-Kur prim borcu 12 aydan fazla olan vatandaşların borçlarının silinebileceği ve silinen bu dönemlere ait hizmetlerin ise dondurulacağını ifade etmişti. Ayrıca, Bağ-Kur ihya için ödenecek borç tutarının en az yüzde kırkı oranında düşeceğini dile getiren Bakan, prim borcu 60 günden fazla olan ve sağlık hizmetlerinden bu kapsamda yararlanamayanlar için de bir düzenleme getirileceğini beyan etmişti.

Şunu ifade edelim, bağ-kur borcu affı konusunda herkes bir düzenleme olmayacağını ifade etse de bizim almış olduğumuz duyumlar 2018 yılının sonuna doğru torba yasa kapsamında bu borçların affına yönelik bir düzenleme getirileceği yönündedir.

SGK Prim Borcu Affı 2018 isimli yazımızda da son gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz Yıllarda SGK Borç Taksitlendirme ile İlgili Neler Oldu?

Geçtiğimiz yıllarda taksitlendirme ve yapılandırma tüm sigorta primlerini kapsamı aslında. 4A, 4B ve 4C sigorta yapılandırılması gerçekleşti. Bu sayede, işverenler yapılandırma sayesinde mevcut SGK teşviklerinden de faydalanma şansı yakaladı. Çünkü borcu olanın borcu sistemde gözükmemeye başladı.

Ayrıca, Bağ-Kur’lular da yapılandırma kapsamına alındı. Borçları olan işverenler de SGK borç taksitlendirme ile sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başladı.

Yapılandırma ayrıca, gecikme zammı ve ceza gibi borçların da silinmesini sağladı. Bu sayede işverenlerin SGK borcu daha da azaldı. Ana borçları sadece yapılandırıldı.

36 ay taksitlendirme imkanı verildi. Peşin ödemelerde farklı indirimler uygulandı.

Geçtiğimiz yıllara ait SGK borç taksitlendirme ve yapılandırma ile ilgili bazı haberleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Son Durum: 30 Nisan 2018

SGK borç taksitlendirme ve yapılandırma 2018 yılında gerçekleşecek. Yapılan açıklamalar, bunu gösterdi zaten. Son tarih 2018 yılı Temmuz ayının son günü.

Aşağıda ifade ettiklerimiz de bu sayede gerçekliğe kavuştu. Bizi takip edin, gelişmeleri anında öğrenin.

SGK borç yapılandırma ile ilgili torba yasanın düzenlenmesi yönünde duyumlar alsak da % 100 kesin konuşmak yanlış olacaktır.

Ancak, son durum bu konuda olumlu. Çünkü vatandaşlarımız tarafından çok fazla talep söz konusu bu konuda.

Siz de bu konudaki talebinizi aşağıdaki yorum bölümünde dile getirebilirsiniz. Görüştüğümüz bürokratlara bu yorumlarınızı sunmayı görev biliriz.

Biraz olsun, bu konuda kamuoyu oluşturabilir ve bu yönde düzenleme çıkmasına katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize diyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir