Primini düzenli ödeyene yüzde 14 indirim

Giriş
Güncellenme
Primini düzenli ödeyene yüzde 14 indirim
SGK

Tarihin en büyük borç barışı sürerken primini ödeyenlere de indirim var… Zamanında ödenen her 100 liralık prim borcu 86 lira olarak tahsil ediliyor…

Hükümet tarihin en büyük borç barışını Torba Yasa ile yürürlüğe koydu. Sudan araba vergisine, SSK priminden trafik cezasına kadar vatandaşın devlete olan borçlarının faizleri silindi, anaparalar taksitlere bölünüyor. Bu konudaki başvurular 2 Mayıs’a kadar devam edecek.

DAHA AVANTAJLILAR

Bu kadar kapsamlı borç yapılandırmasının detaylarını gerek yazı dizilerimiz gerekse haberlerimizle anlatıyoruz. İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız ile yaptığımız sohbetleri size aktarmıştık. Dün de SGK İstanbul İl Müdürü Mustafa Kuruca ile bir araya geldik. İl Müdür Yardımcısı Ümran Türk ile diğer yöneticilerin de olduğu toplantıda bu tür ‘af’ yasalarında çokça tartışılan bir konu gündeme geliyor. O da “Borçlar affediliyor, peki düzenli ödeyenlerin suçu ne?” Mustafa Kuruca çok da bilinmeyen bir indirimden söz ediyor. Prim borçlarını düzenli olarak ödeyenlere 5 puan indirim yapılıyor. Bunun da oran olarak karşılığı yüzde 14. Kuruca, borcunu yapılandıran ile düzenli ödeyen arasındaki farkı iki örnekle açıklıyor: İki işverenin 2008 yılından kuruma 100 lira borçları var.

  • Zamanında ödeyen: Bu borcunu zamanında ödeyen işveren için 5 puan yani yüzde 14 indirim uygulanıyor. 100 liralık borç 86 lira olarak ödeniyor.
  • Borcunu yapılandıran: Aynı borcu olan bir başka işveren ise borcunu ödemediyse faiziyle kurumun alacağı olan 100 lira 150 liraya çıkıyor. Yeni yasa ile bu 50 liralık faiz siliniyor ve TÜFE farkı eklenen borç 115 lira oluyor. Bu borç da taksitlendiriliyor.
  • Borcunu yapılandırmayan: Borcunu yapılandırmayan işveren ise 150 lira ve eğer icralık olmuşsa diğer masraflarla yüklü bir para ödüyor. Mustafa Kuruca, düzenli ödeyenlerin her zaman avantajlı olduğunu ve af çıkmasının onlara bir zarar vermediğini belirtip, bu tür söylentilere de nokta koyuyor.

GÜNDELİKÇİYE MÜJDE

Evlere temizliğe gidenler de sigortalı olacak. Bir eve düzenli olarak giden (örneğin haftada 1 gün) gündelikçiler çalıştığı gün sayısında sigortalı yapılacak.

ŞOFÖRLER KAYIT ALTINDA

Mustafa Kuruca, şoför esnafına da müjdeler veriyor: “Bu sektörde yüzde 98 gibi bir kayıt dışılık var. Çok sıkı denetim yapıyoruz. Amacımız tüm şoför esnafının kayıt altına alınması. Yeni yasa ile de 18 gün üzerinden ödenen prim 30 gün sayılacak. 10 gün ve aşağısı için ise primi şoförün kendisi ödeyecek.”

CUMARTESi-PAZAR ÇALIŞACAĞIZ

SGK İstanbul İl Müdürü Mustafa Kuruca yasanın çıktığı günden bu yana yoğun bir taleple karşılaştıklarını belirterek şu bilgileri veriyor: “Bu yoğunluk karşısında cumartesileri de çalışma kararı aldık. İleride gerekirse pazarları da kurumumuz açık olacak. Zaten akşamları mesaiyi uzattık. Yoğunluğa göre gece de çalışma durumumuz var. Son gün olan 2 Mayıs’ta sabaha kadar da çalışabiliriz. Biz tüm borçluların müracaat ederek borçlarından kurtulmalarını bekliyoruz. Bu fırsattan yararlanmalılar, beklemesinler.”

3 HAFTADA 75 BiN BAŞVURU

Mustafa Kuruca, yasanın çıkmasından bu yana yapılan başvurularla ilgili de detaylı bilgi veriyor. Buna göre 3 haftalık sürede İstanbul’da toplam 75 bin 249 kişi başvuruda bulunuyor. Bunlardan 65 bin 289 tanesinin yapılandırması tamamlanıyor. Toplam yapılandırılacak rakam ise 1.1 milyar lirayı geçiyor. Dolayısıyla toplam borcun yüzde 20′sinden fazlası yapılandırılmış durumda. Kuruca, tüm alacakların yüzde 80′inin yapılandırılmasını hedeflediklerini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sigortalılık Kapsamı

15 Mart 2022 14:51, Salı

Sigortalılık Kapsamı Bir işverenin emrinde hizmet akdiyle çalışanlar, Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar, Kamu idarelerinde kamu görevlisi olarak çalışanlar Tarımda kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar Tarımda hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler, sigortalılık kapsamındadır. Ayrıca, Sigortalılık kapsamında, 6111 sayılı Kanunla; 10 günden az çalışması olan ticari taksi ve dolmuş şoförlerinin […]

Kısa Vadeli Sigorta Kolları

11 Mart 2022 17:51, Cuma

Kısa Vadeli Sigorta Kolları Kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları ile sigortalının işe veya çalışmaya başlar başlamaz oluşabilecek risklere karşı, sigortalıya veya yakınlarına koruma sağlanması amaçlanmaktadır. Kısa vadeli sigorta kollarını nitelikleri bakımından, “Mesleki Risk” ve “Sosyal Risk” sigorta kolları olmak üzere iki ana grup altında toplamak mümkündür. – Mesleki Riskler: İş Kazaları ile Meslek Hastalıkları, – […]

Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri

10 Mart 2022 17:17, Perşembe

Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri   Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri Kemik içi implantların bedelleri ödenmez. Ancak; a) Maksillofasiyal travma, kist ve tümörlere bağlı olarak gelişen, maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybının olduğu vakalarda, b) Alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında, c) Konjenital diş eksikliği vakalarında, ç) Dudak damak yarığı vb. doğumsal […]

İşyeri Dosyalarında Devir Ve İntikal İşlemleri
03 Mart 2022 17:14, Perşembe

İşyeri dosyalarında devir ve intikal işlemleri   İşyeri dosyalarında devir ve intikal işlemleri İşyeri bildirgesi, sigortalı çalıştırılan bir işin veya işyerinin devri halinde, yeni işveren tarafından, en geç işin veya işyerinin devralındığı tarihi takip eden on gün içinde işyerinin işlem gördüğü Kurumun ilgili ünitesine gönderilecektir. İşyeri bildirgesi, gerçek kişi olan işverenin ölümü halinde ise, mirasçılarınca, […]

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma(SGDP)
02 Mart 2022 15:19, Çarşamba

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma(SGDP) Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) nedir? Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma (SGDP) Belirli yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirip emeklilik ve yaşlılık aylığı bağlanan sigortalıların yaşlılık aylığı kesilmeden hizmet akdine tabi çalışmaları halinde işverenlerinden alınan primdir.   Sigortalıların sosyal güvenlik destek primi uygulamasına tabi olup olmadıkları ve uygulamada […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir