İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir?

Giriş
Güncellenme
İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir?
SGK

Sigortalı kişinin sağlık hizmetinden faydalanması için işe başladığı tarih itibarı ile birtakım şartları sağlaması gerekmektedir. Sigaralı olarak işe başlayan kişiler sigortalarından yararlanmaya başlamadan önce belirtilen şartlar sağlamalı ve işe girişlerinin ardından belirli bir zaman geçmelidir.

İşe girdikten ne kadar sonra sağlıktan yararlanılabilir sorusunda temel şartın çalışılan sigorta kapsamlarına göre işe başlama tarihinden önce ödenen prim gün sayısı olmaktadır. Gerek bağ-kur, gerek Sosyal sigortalar kurumu ve gerekse isteğe bağlı sigorta kolları kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanmak için belirtilen süre şartının tamamlanması gerekmektedir.

SSK Kapsamında Sağlıktan Yararlanma Süresi

SSK kapsamındaki bir sigortalı için işe girdikten sonraki süreçte sağlık hizmetlerinden faydalanma süresi olarak 30 günlük zaman gerekmektedir. 4A kapsamında işe başlayan bir kişinin 30 gün sonra sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şunlardır;

 • İşçinin sigorta hizmetlerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna işveren tarafından bildirilmesi gerekmektedir.
 • SSK hizmetlerini takip eden her ayın 23. gününe kadar işverenlerin bildirme süreleri bulunmaktadır. Acil durumlarda işveren tarafından elektronik ortamda işçi adına hesap fişi girmesi sonucunda sigortalı sağlık hizmetinden yararlanmaktadır.

İşçinin işe başlangıç tarihi öncesindeki 1 yıllık süre içerisinde başka bir işyeri tarafından 30 günlük sigortalılık süresi bulunuyorsa işe başladığı tarih itibarı ile sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

SSK kapsamında çalışmaya başlayan bir kişinin sağlıktan yararlanma süresi örneği şu şekildedir;

 • 20 Mart 2018 tarihinde işe başlayan bir işçinin işe başladığı tarih öncesinde ekim 2017 de başlayarak kasım 2017 de biten ve toplamda 0 gün olan sigortalılık süreci olması durumunda bu işçi yeni bir işe başladığı andan itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlamaktadır. Belirtilen durumda sigortalının hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu anne, baba, eş ve çocukları da sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.
 • 01 Şubat 2019 tarihinde işe başlayan bir işçinin 01 Şubat 2018 tarihine kadarki dönemi kapsayan 1 yıllık sürede hiçbir sigorta ödemesi yoksa sağlık hizmetlerinden yararlanmak için 30 gün beklemesi gerekmektedir. Ay ortasında işe başlayan bir işçi için işverenin hizmet bildirimi yapması gerekmektedir. Aksi takdirde sağlık hizmetinden yararlanma süresi 2 ayı bulmaktadır.
 • Babasının sigortasından yararlandığı esnada işe başlayan bir kadın işçi aktif sigortalı olmakta ve işe giriş tarihi itibarı ile sağlık hizmetinden yararlanmaya başlamaktadır.

Sigortadan Yararlanma Gün Sayısı

Sigortadan yararlanmak için kaç gün gerekir ve işe başladıktan sonra ne kadar beklenir gibi soruların yanıtı bakmakla yükümlü olarak devam edilen sigorta güvencelerinde hemen başlamaktadır. Sigortalı işe girişinden sonra sigorta süresinin hemen başlaması son bir yıl içerisinde ödenmiş olan 30 gün prim ödemesi ile mümkün olmaktadır. Aksi halde ise belirtildiği üzere 30 gün olmaktadır. 30 günlük sürede sağlık hizmetlerinden yararlanmak için işveren tarafından SGK bildirim yapılması gerekmektedir.

Sigortalı Eş ve Çocukları İçin Sağlıktan Yararlanma

Sigorta kapsamında sağlıktan yararlanan kişilerin eş ve çocuklarının sağlık hizmetlerinden yararlanması için gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyum sağlanması durumunda sigortalı eş ve çocukları sigortalı kişinin sigortasından faydalanarak sağlık hizmeti almaktadır. Eş ve çocuklar için sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları şunlardır;

 • Eşlerin sigortadan yararlanması için kendi adlarına sigortalarının bulunmaması gerekir. Kendi adına aktif sigortalılık durumu olan eşler çalışan eşlerinin sigortasından faydalanamazlar.
 • Eşlerin sigorta güvencesinden faydalanması resmi nikah ile mümkün olmaktadır.
 • 18 yaşın altında bulunan bütün çocuklar koşulsuz olarak anne ya da babalarının sigortalarından faydalanmaktadır.
 • 18 yaşından sonraki yaş döneminde lise eğitimine devam eden çocuklar 2o yalına kadar, üniversitede eğitimlerine devam eden çocuklar 25 yaşına kadar anne ya da babalarının sigortasından faydalanmaktadır.
 • lise ve üniversite eğitimlerini daha erken yaşta tamamlayan öğrenciler 20 ve 25 yaş sınırını geçmemek şartı ile anne ya da babalarının sigortalarından faydalanarak sağlık hizmeti almaya devem etmektedir.
 • Belirtilen durumdaki çocuklar aktif güvencesi olmayan ya da prim borcu bulunan anne ya da babalarının sigortasından yararlanmaya devam etmektedir.

İşten Ayrılanların Sağlıktan Yararlanma Süresi

İşten ayrılan bir sigortalının hem kendisi, hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler için belirli bir süre sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunur. işten ayrılan bir sigortalının işten ayrıldıktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi şu şekildedir;

 • İşten çıkış tarihi öncesindeki 1 yıllık süre içerisinde 90 gün prim ödemesi bulunan sigortalılar işten ayrıldıktan sonra geçen 99 gün süresince sigortadan yararlanarak sağlık hizmeti almaktadır.
 • İşten çıkış tarihi öncesindeki 1 yıllık süre içerisinde 90 günden daha az süre prim ödemesi bulunan sigortalılar işten ayrıldıktan sonra geçen 9 gün süresince sigortadan yararlanarak sağlık hizmeti almaktadır.
 • Belirtilen sürelerin bitimi ile işsiz kalan sigortalının sağlık hizmetinden yararlanma hakkı sona ermektedir. Bu durumda bir kişi sağlık hizmeti alabilmek için sigortalı olarak işe başlamalı ya da grnrl sağlık sigortası kapsamına geçmelidir.

Bağ kur Sigortasından Faydalanma Şartları

4B bağ kur kapsamındaki bir kişi ilk defa işe başlamışsa sağlık hizmetinden faydalanması için en az 30 gün süre geçmesi gerekmektedir. Bağ kur kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları şunlardır;

 • Bağ kur kapsamında çalışan sigortalılar için tek başına 30 günlük süre yeterli olmamaktadır.
 • 30 günlük süreden yararlanmak için daha önceden 1 yıllık prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir.
 • Bağ kurluların sağlık hizmetinden yararlanmaları için vadeleri geçmiş olan prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.
 • Belirtilen bu şartlar diğer isteğe bağlı sigorta kolları içinde geçerli olmaktadır.
 • Önceden gelen 60 günlük sigorta prim borcu bulunan kişiler düzenli ödemelerine devam etseler bile sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar.

İsteğe Bağlı Sigorta Kolları

Bağ kur isteğe bağlı sigorta prim borçları sağlık hizmetlerinden yararlanmada engel teşkil etmektedir. Öncesinde isteğe bağlı sigorta kollarına ait prim borçları sağlık hizmetlerinden yararlanma adına engel teşkil etmemekteydi.

Ancak 09 – 2017 yılında çıkan genelge ile Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuyu yeniden düzenlemiştir.  Buna göre İsteğe bağlı sigorta kollarında geçmiş dönemlere ait prim borcu bulunan sigortalılar sağlık hizmetinden yararlanamamaktadır. İsteğe bağlı sigorta kolları şunlardır;

 • Genel Sağlık Sigortası
 • Ek5 tarım isteğe bağlı SSK
 • Ev hanımları isteğe bağlı bağ kur
 • İsteğe bağlı bağ kur kapsamı olmaktadır.

Prim Borçları Hangi Durumda Engel Teşkil Etmez

Bağ-kur ya da isteğe bağlı sigorta borcu olan kişilerin sahip oldukları prim borçları SSK kapsamında sigortadan yararlanmak için engel teşkil etmemektedir. Bağ-kur, Ek5 tarım sigortası, GSS ve isteğe bağlı sigorta prim borçları olan kişiler SSK kapsamında işe başlamışlarsa bu işçilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına engel olmamaktadır. Belirtilen kapsamlardaki prim borçluları SSK kapsamında işe giriş yaparak 30 gün çalıştıktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Sigortadan Yararlanma Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigortadan yararlanma sorgulama işlemini gerçekleştirmek ve aktif sigortalılık durumunu öğrenmek için e-devlet sisteminden yararlanmak mümkün olmaktadır. internet üzerinden yapılacak online sorgulama ile sağlık hizmetlerinden yararlanma durumlarını kolayca öğrenmek isteyen kişilerin kimlik doğrulaması yaparak e-devlet sistemine giriş sağlamaları gerekmektedir. Sisteme giriş için gerekli olan şifreye sahip olmayan kişiler PTT şubelerinden temin edecekleri şifre ile www.turkiye.gov.tr adresinden kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur?

08 Aralık 2021 18:10, Çarşamba

SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur?   SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur? Gelir testi, herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşların gelirlerinin tespit edilmesi sonucunda sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak sağlayan bir testtir.   SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur? Genel sağlık sigortası kapsamına dahil olmayan vatandaşlar ve aile bireylerinin, prim ödeyip […]

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır?

07 Aralık 2021 16:50, Salı

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? İşe yeni alınan her çalışan için, SGK işe giriş bildirgesi düzenlenmesi zorunluluğu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenmiştir. Günümüzün e-devlet altyapısı sayesinde, bu bildirgeler SGK’ya internet ortamında e-Sigorta üzerinden iletilebilir halde. SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? Sigortalı […]

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir?

06 Aralık 2021 15:47, Pazartesi

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir?   Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. maddesi uyarınca 1.01.2012 tarihinde yürürlüğe girmiş olan genel sağlık sigortası yerleşim yeri Türkiye olan Türk vatandaşlarına zorunlu, yabancı ülke vatandaşlarına ise talepleri doğrultusunda uygulanır. Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir? Kısa adı GSS olan sistem […]

GSS borcuna itiraz edilebilir mi?
03 Aralık 2021 15:07, Cuma

GSS borcuna itiraz edilebilir mi? GSS borcuna itiraz edilebilir mi? Ülkemizdeki bütün vatandaşların sosyal güvenlik kapsamına girmesi, sosyal güvence içinde yaşamalarını sağlamak için Genel Sağlık Sigortası yürürlüğe girmiştir. Ancak GSS kimi zaman istenmeyen borçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.    GSS borcuna itiraz edilebilir mi? Bunun nedenleri arasında gerekli olan işlemlerin yapılmaması ile birlikte kişilerin işlemlerinde […]

Apartman ve Site Yönetimleri İçin Vergi Borcu Yapılandırması
02 Aralık 2021 16:30, Perşembe

Apartman ve Site Yönetimleri İçin Vergi Borcu Yapılandırması   Apartman ve Site Yönetimlerinin Hangi Borcu Yapılandırmadan Yararlanabilir?  Kanun kapsamında 31 Ağustos 2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere ait olup kanunun yürürlük tarihi itibariyle kesinleşmiş vergi, harç ve vergi cezaları ile ecrimisil gibi borçlara, site yönetimleri tarafından araç kiralaması yapılmış ise kiralamayı yapan firmaların ve […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir