İş güvenliğinde köklü değişiklik geliyor

Giriş
Güncellenme
İş güvenliğinde köklü değişiklik geliyor
İş güvenliği Kanunu yürürlüğe girdikten sonra kademeli olarak çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmaları zorunlu kılınmıştır. Bu kapsamda kasaptan berbere, bakkaldan büfeye hatta apartmanlara kadar bir kişi dahi işçi çalıştırılması durumunda iş güvenliği hizmeti alınacaktı.
Tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri hali hazırda bu kapsamda iş güvenliği hizmeti alırlarken, az tehlikeli işler için 01.07.2016 tarihinden itibaren bu hizmetin alınma yükümlülüğü başlayacaktı.
Tabii bu durum işverenler tarafından tepkiyle karşılandı. Çünkü bu hizmetin alınmasının zorunlu kılınması işverenlere ek bir maliyet yükleyecekti. Bir apartman görevlisi çalıştırılan binanın bile iş güvenliği hizmeti alacak olması tabiri caizse herkesi tedirgin etti. Hatta 10 işçiye kadar çalışanı olan yerlere devlet desteğinin verileceğine ilişkin yürürlüğe konulan yönetmelikteki parasal tutarların düşük olması da bardağı taşıran son damla olmuştu.
Bu eksende Çalışma Bakanlığı çok doğru bir düzenleme yapmak için kolları sıvadı. Yapılması düşünülen yönetmelik değişikliği ile 10 kişiden az çalışanı bulunun az tehlikeli iş yerlerinin iş güvenliği kapsamında uzman, hekim ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmaları zorunlu olmaktan çıkarılıyor. Böylelikle küçük kapasitede iş yapan işverenler (apartman, bakkal, kırtasiyeci gibi), bu düzenleme ile müjdeli bir haber alacaklar.
SGK’lılar hafta sonu ve akşamları özel hastaneye gitmesin
SGK kapsamında olanlar özel hastanelerden diledikleri gibi istifade etmekteydiler. Ancak 1 Nisanda yapılan düzenleme ile, SGK’lı olup akşamları ve hafta sonları özel hastanelere giden hastaların normal muayene olması durumunda SGK sistemi provizyon vermeyecek. Yani, akşamları (mesai saatleri dışında) ve hafta sonları özel hastaneye gidenlerin sağlık giderlerini SGK değil de, hastalar kendi ceplerinden ödeyecekler.
Bir diğer hususta hep sıkıntı yaşanılan acil durum halidir. Acil hallerde eskiden olduğu gibi hastanın akşam veya hafta sonu özel hastaneye başvurup başvurmadığına bakılmaksızın, özel hastane tarafından sağlık hizmeti verilecektir.
Bu düzenlemenin olumlu veya olumsuz olmasını iki yönden değerlendirmek gerekmektedir. Öncelikle özel hastanelerde çalışan doktorların çalışma koşulları düşünüldüğünde, en azından onları yükünü alma bakımından olumludur. Keza SGK bütçesine de bu düzenlemenin olumlu yansıyacağı kuşkusuzdur.
Buna karşın özel hastanelere gidemeyen vatandaşların kamu hastanelerine yönelmesi durumunda, oluşacak yoğunluğun ve bu çerçevede sunulacak sağlık hizmetinin niteliği yönünden durum değerlendirildiğinde pek iç açıcı bir durumun olmayacağı söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İş kazası geçiren taşeron işçi ne yapmalı?

04 Aralık 2021 19:02, Cumartesi

İş kazası geçiren taşeron işçi ne yapmalı? İş kazası geçiren taşeron işçi ne yapmalı? işin yapıldığı bölümde özlük hakları bakımından taşeron firmanın işçisidir. Orada kaza geçirdiği an itibariyle amirleri tarafından en yakın hastaneye götürülmelidir.    İş kazası geçiren taşeron işçi ne yapmalı? Taşeron işçinin hastaneye ulaştıramadığı durumlarda bulunduğu mekanda ilk yardımın yapılması zorunludur. Burada dikkat […]

SGK İş Kazası Bildirim Süresi 2018 Nedir? Cezası Ne Kadardır?

30 Kasım 2018 12:52, Cuma

Ne yazık ki, ülkemizde iş kazaları oldukça fazla yaşanmaktadır. Bu iş kazalarının bazıları önemli sonuçlara sebebiyet vermese de, bazıları ölüm de dahil çok büyük sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, iş kazalarını önleyebilmek adına azami tedbirlerin alınması ve işveren ve işçilerin bu konuda oldukça dikkatli olmaları büyük önem arz etmektedir. İş kazalarının yaşanması durumunda işveren ne […]

İş güvenliği uzmanları vicdanla cüzdan arasında sıkışmamalıdır

25 Aralık 2017 18:57, Pazartesi

Türkiye’yi yasa boğan Manisa Soma’da meydana gelen maden faciası İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasını yeniden irdelenmesini gündeme getirdi. 301 kişinin hayatın kaybettiği olayda maden ocağını denetlemekle görevli İş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin firma sahibi tarafından ödenmesi ve sözleşmeyle işverene bağı olması denetimlerin gerektiği gibi yapılmadığı gerçeğini gözler önüne serdi. Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) […]

İş kazalarının yüzde 90′ı taşeron olan iş yerlerinde
25 Aralık 2017 18:56, Pazartesi

Çalışma hayatının önemli sorunlarından “taşeron işçilik” Soma’daki maden faciasının ardından tartışılmaya devam ediyor. İstatistiklere göre iş kazalarının yüzde 90′a yakını taşeron olan iş yerlerinde meydana geliyor. Taşeron işverenler istihdam ettikleri işçilerle genellikle bir yıldan kısa süreli sözleşmeler yapıyor. Taşeron işçilik, çalışma hayatının en çok tartışılan gündem maddelerinden biri. 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 Sayılı İş […]

İş kazasında maddi ve manevi tazminatlar
23 Aralık 2017 10:35, Cumartesi

İş kazası hem işçi, hem işveren ve hem de aileleri için maddi ve manevi acılarla doludur. İş kazasına uğrayan işçi yüzde 10’dan fazla çalışma gücü kaybına uğrarsa kendisine, iş kazası sonucu vefat ederse de ailesine sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. İş kazası hem işçi, hem işveren ve hem de aileleri için maddi-manevi acılarla doludur. İş […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir