Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ?

Giriş
Güncellenme
Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ?
SGK

İnsanlar farklı hastalıklara yakalanmakta ve bunların da etkileri insanları üzerinde farklı olabilmektedir. Bu tür hastalıklardan bazılarında ya da yaştan kaynaklanan sebeplerden dolayı hastaların bez kullanması gerekmektedir. Sürekli olarak kullanılan beze ödenecek para ciddi miktarlara ulaşabileceği için devlet tarafından bu tür hastalar desteklenmektedir. Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınırkonusunda devlet tarafından verilen maddi desteğin alınabilmesi için uzman doktor tarafından hastaların bez kullanması gerektiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Aksi durumda böyle bir destekleme verilmemektedir. Yukarıda belirtilen durumun sağlanması halinde bezler için verilecek olan paralar Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili birimi tarafından karşılanmakta ve insanlar böylece maddi olarak rahat etmektedir.

Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır sorusunun cevabı zaman içinde değişikliğe uğramıştır. Daha önceki dönemlerde insanlar bu bezlere olan maddi desteği daha sonradan almaktaydı. Şöyle ki; insanlar bu bezler anlaşmalı eczaneler ve diğer merkezlerden bezler alınırken kişiler ücret ödemekteydi. Daha sonra ise ödeme yapılan belge SGK’ya sunularak bezlerin paraları alınmaktaydı. Fakat bu durum daha sonra değişmiş ve insanlar artık daha rahat bir şekilde bezlere ulaşabilmektedir. Bunun için uzman doktorun raporuyla birlikte eczanelere ya da anlaşmalı finans kuruluşlarına gidilmesi gerekmektedir. Söz konusu rapor sayesinde hasta bezleri ücret ödenmeden alınabilmektedir. Böylece daha sonra ücret iadesi almak için ekstra çaba göstermeye gerek kalmamıştır.

Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ve Şartlar

Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır sorusunun cevapları arasında bazı şartlar bulunmaktadır. Söz konusu şartların tam olarak sağlanmaması durumunda yapılan yardım alınamamaktadır. Yapılan son düzenleme ile birlikte bez alacak olan kişilere para verilmemektedir. İlgili kişiler tıpkı ilaç alıyor gibi eczaneye gitmekte ve ücret ödemeden bezlerini alabilmektedir. Fakat SGK tarafından kişilerin alabilecekleri bezlere sınır getirilmemektedir. Hasta olan kişilere iki ay için 240 adet bez verilmektedir. Bu da günlük 4 adet hasta bezi anlamına gelmektedir. Söz konusu miktar yeterli olarak görülmektedir. Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır sorusunun cevapları için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar şunlar:

  • Uzman doktor tarafından verilen rapor ile hastalarda mesane ya da rektum kontrolünün olmaması durumunda günlük 4 adet hasta bezi ya da çocuk alt bezi verilmektedir. Verilen miktar tek seferde iki aylığa kadar olabilmektedir. Ayrıca raporda gaita ya da idrar inkontinansına sebep olan primer tanının mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca hasta çocukların yaşlarının da en az 2 olması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması ve bezlerin reçetelendirilmesi durumunda ücretsiz olarak alınabilmektedir.
  • Hasta bezi ya da çocuk alt bezlerinin ücretleri kurumca belirtilen fiyat üzerinden karşılanmakta ve bunun için de kurum TİTUBB kayıt/bildirim tamamlama şartı aranmamaktadır.
  • İdrar inkontinansı ve gaita inkontinansı olan hastaların kullanmış olduğu hasta bezleri de kurumca karşılanmaktadır. Sonda fatura edilen hidrofilik kayganlaştırıcı da kurum tarafından karşılanmaktadır.
  • Hastalarda sadece idrar inkontinası olması durumunda ise hasta bezi kullanan kişilere hidrofilik kayganlaştırıcı sonda faturada belirtilmesi durumunda ise kurum tarafından ödeme yapılmamaktadır.
  • Hastalara ait sağlık raporunun ilgili bölümlerinde kolostomoli rahatsızlığı bulunan kişilerde idrar inkontinası olması durumunda, ürostomoli hastalarında ise gaita inkontinası bulunması halinde alınacak olan hasta bezleri kurum tarafından karşılanmaktadır.

Yukarıda belirtilen şartların sağlanması sadece uzman tarafından verilen raporda yazılı olması halinde geçerlidir. Bunlar dışındaki belgelerin geçerliliği bulunmamakta ve bundan dolayı da hasta bezleri için ekstra ücret talep edilmektedir. Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır konusunda hastaneye gidemeyecek olan kişiler için de yöntem bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen evde hizmetler sayesinde bu tür hastalar evlerinde muayene olabilmekte ve böylece rapor alabilmektedir. Söz konusu durum hastalar açısından çok büyük bir kolaylık sağlamakta ve insanlara hasta bezlerini ücretsiz alabilme fırsatı sunmaktadır.

Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ve İstenen Belgeler

Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır konusunda kişilerin mutlaka uzman tarafından verilen raporlara sahip olması gerekmektedir. Bunun için ise bazı belgelere ihtiyaç duyulmakta ve bunlar sayesinde raporlar kısa sürede alınabilmektedir. Söz konusu belgeler şunlardır:

  • İlgili sağlık kuruluşunda bulunan uzman hekim tarafından hastalığın teşhisinin açık olarak belirtildiği hasta bezi raporu
  • Kaç adet hasta bezi alınacağını gösteren açık reçete (burada sayının net olarak belirtilmesi gerekmektedir)
  • Hastanın nüfus cüzdanı fotokopisi

Yukarıda belirtilen belgeler sayesinde hasta bezi ücretsiz olarak alınabilmektedir. Alınan hasta bezlerinin ücreti SGK tarafından karşılanmakta ve insanlar bir nebze olsun maddi olarak rahat etmektedir.

Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır konusunda kurum tarafından ödenecek miktar da bulunmaktadır. Hastaların kullanmış oldukları bezler için kurum iki aylık 255 TL ödeme yapmaktadır. Söz konusu miktar 240 bez için geçerlidir. Daha fazla bez alınması durumunda hastalar kendisi ödeme yapmak zorundadır. Burada bilinmesi gereken farklı bir husus daha bulunmaktadır. Kurum tarafından verilen para doğrudan anlaşmalı eczanelere ya da merkezlere verilmektedir. Kişilere ödeme yapılmamaktadır. Daha pahalı bez alacak olan kişiler aradaki farkı ödemektedir. Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır konusu genel olarak bu şekildedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir