Esnafa Rapor Parası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Esnafa Rapor Parası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Esnafa yapılan rapor parası ödemesi için yapılması gerekenler esnaflık yapan bütün vatandaşların bilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Haklarını bilmeleri esnaflara bulundukları konum ne olursa olsun esnaflara yardımcı olacak ve yol gösterici olacaktır. Bizde bu konuda esnaflarımıza bilgilendirme yapmak için sizlere bir yazı hazırladık.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası teknik adı ile iş görememezlik ödeneği veya halk arasında daha çok istirahat ve rapor parası olarak da adlandırılıyor. Önceden bu hak yalnızca SSK’lı esnaflara tanınırken, artık Bağkur’lular da bu haktan faydalanabiliyor. Bu da ister SSK’lı olsun, ister Bağkur’lu olsun, her türlü esnafın bu rapor parası sayesinde iş kazası ve hastalık yaşanması sebebi ile izin yapması gerekirse, izin yaptığı zaman için para alacak. SSK’lılardan daha fazla prim ödemelerine karşın emekli oldukları zaman daha az maaş almaları sebebiyle şanssız giden SSK’lılara bu rapor parası haberi iyi geldi.

Rapor Parası Hesaplama ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu rapor parasından faydalanan bir esnafsanız rapor parası hesaplama nasıl yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için ALO 170’i arayarak bilgi edinebilir, sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Tc ile rapor parası sorgulama yapmak istiyorsanız, T.C. resmi internet sitesine girdikten sonra, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz bilginizi paylaştıktan sonra, önce SGK hizmetlerini tıklayarak, daha sonra sigortalı olduğunuz kuruma göre 4A veya 4B iş göremezlik ödemesi görme seçeneklerinden birine tıkladıktan sonra sorgulama işleminizi tamamlayarak, ne kadar rapor parası alacağınızı görüntüleyebilirsiniz.

Bu iki yöntemden faydalanmak istemiyorsanız, diğer alternatiflere ilaveten rapor parası sorgulama Pttüzerinden de yapılabilir. Bunun için size en yakın PTT şubesine giderek, e-devlet şifreniz yoksa 2 TL karşılığında şifrenizi de alarak, rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir rapor parası yattımısorusunun cevabını bu üç yöntemle de öğrenebilirsiniz.

Rapor Parası Ödemesinden Faydalanmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu hizmetten yararlanılabilmesi için rapor altıktan en fazla 3 gün sonra bildirimde bulunulması gerekiyor. En önemli koşul olarak da, iş veya meslek hastalığı sebebi ile yatarak hastanede görülmesi gerekiyor. Örneğin; grip, nezle gibi rahatsızlıklarınız oldu ve işe gidemediniz. Böyle durumlarda rapor parası ödemesi alamıyorsunuz. Bu parayı alabilmek için yatarak tedavi görmek de yeterli bir sebep olmuyor. Eğer 90 günlük sürede prim borcunuz bulunuyorsa, bu parayı yine alamamış oluyorsunuz.

Rapor Parası Neye Göre Belirleniyor?

Rapor parasını herkes aynı miktarda almıyor. Bu miktarı belirleyen bazı koşullar var. Örneğin; en düşükten prim ödeyen esnaf ayakta tedavi görüyorsa günlük olarak 39.50 lira para alırken, yatarak tedavi gördüğü durumda 29.62 lira rapor parası alıyor. Yani 10 gün iş kazası  veya meslek hastalığı sebebi ile tedavi görüyorsanız ayakta tedavi için 290 küsür TL veya yatarak tedavi gördüğü günler için 395 TL rapor parası almış oluyor. Bu paraların temin edilebilmesi için en geç üç gün içerisinde rahatsızlığın SGK’ya bildirilmesi şart. Ödeme ise raporun bildirildiği üçüncü günden itibaren başlamış oluyor. Alınan karar ile birlikte esnaflar dışında muhtarlar ve tüccarlar da bu parayı almaya hak kazanıyor.

Rapor Parasını Nasıl Temin Edebilirim?

Bildirim yapıldığı takdirde, bu paralar 20 ile 45 gün arasında ödenerek, Ziraat Bankası’nın hesabına yatıyor. Tarihlerin değişmesi sebebi ile hangi gün kesin paranın yatacağını öğrenmek isteyen vatandaşlar ALO 170’yi öğrenerek bilgi alabilirler. Paranın alınması için PTT şubelerine de gidilerek para temin edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir