Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır ?

Giriş
Güncellenme
Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır ?
SSK

Eşinden boşanmış kadının dul maaşı alması söz konusu değildir. Dul maaşı, eşi vefat etmiş olan kadınlara verilen bir hizmettir. Eşinden boşanmış olan kadınlar anne ya da babasından yetim maaşı almaya başlayabilir. Vefat eden eşten dul maaşı alan kadınların ise hiçbir yerde çalışmaması ve yeniden evlenmemesi gerekmektedir. Duş maaşı alabilmek için:

 • Dul maaşı alabilmek için eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Kadının hiçbir gelirinin olmaması gelmemektedir.
 • Dul maaşı 2 ayda bir 500 TL olarak verilmektedir.
 • Ancak dul maaşı alırken resmi nikah ile evlenen kişilere bu ödeme yapılmamaktadır.
 • Sigortalı olarak işe giren kadınların dul maaşları kesilmektedir.

Dul Maaşı Nasıl Sorgulanır 2019

Dul maaşı online sorgulama e-devlet kapısı üzerinden oldukça kolay şekilde yapılabilmektedir. Dul maaşıalmak için gerekli koşulları yerine getiren kadınlar, başvuru sürecini sorgulamak için e-devlet sistemi üzerinden bilgilere ulaşabilir. İzlenmesi gereken adımlar:

 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ giriş yapmak gerekmektedir. Daha sonra TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz.
 • E-devlet şifresini satın aldıktan sonra TC kimlik numarası ile giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne dul maaş yazıp enter bölümüne basmanız yeterlidir.
 • Bu aşamadan sonra ise çıkan sayfa üzerinden dul maaşı başvuru süreci ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Boşanmış Kişiler Dul Maaşı Alabilir mi?

Boşanmış kadınların dul maaşı alması  mümkün olmamaktadır. Dul maaşı alabilmek için:

 • Öncelikli olarak vefat etmiş olan sigortalı kişinin belirli bir süre çalışmış olması ve prim günlerinin yatmış olması gerekmektedir. Bu koşulların yanı sıra vefat etmiş olan sigortalı kişinin minimum 900 günlük prim gününün olması gerekmektedir.
 • Bu koşulların sağlanmasının yanı sıra şayet vefat etmiş olan sigortalı kişi 2008 sonrası ölmüş ise 1800 gün kadar maaş alabilmektedir. Fakat 2008 öncesi ölüm gerçekleşmiş ise 900 gün ve 5 sene sigortalılık kriterleri de yerine getirilmelidir.

Boşanmış olan kadının dul maaşından faydalanabilmesi için; boşanmış olan kişinin anne ya da babası vefat etmiş ise, boşanma durumunda yeniden yetim maaşı için başvuru yapmalıdır. Ödenen maaş; dul maaşı değil, yetim maaşı olmaktadır.

Dul Maaşı Şartları 2019

Dul maaşı için gerekli koşullar yerine getirildiğinde ancak hayatta kalan eş maaş alabilmektedir. Koşulların yerine getirilmediği durumlarda maaş alabilmek mümkün olmamaktadır. Dul maaşı alabilmek için gerekli olan koşullar ise:

 • Dul maaşı alabilmek için kişinin kayıtlı olduğu nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra vukuatlı nüfus kayıt örneğini teslim etmek gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan sigortalı şayet emekli ise buna dair belgelerin de teslim edilmesi gerekmektedir.
 • İlgili kurumlara teslim edilecek olan tüm SGK belgelerinin asılları ve onaylı örneklerinin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Veraset ilamı da gerekli belgeler arasındadır.

Temin edilen bu belgelerin kuruma bizzat verilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin teslim edilmemesi halinde başvuru kabul edilmeyecektir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim maaşı için başvuru özellikle boşanmış olan kadınlar tarafından yapılabilmektedir. Eşinden boşanmış olan kişiler; anne ve babasından yetim maaşı almaya hak kazanmaktadır. Bu başvurular için gerekli olan kriterler ise; kadının sigortalı olarak çalışmıyor olması ve evlenmemiş olmasıdır. Bu kriterlerin dışında

 • Baba ya da annesi vefat etmiş olan bir erkek vatandaşlar, 18 yaşına gelene dek kesintisiz olarak her ay yetim aylığı alabilir. Fakat öğrenciliğinin devam etmesi halinde 25 yaşına kadar kesintisiz yetim aylığı alabilmektedir.
 • Şayet erkek çocuğunun çalışmasına engel olabilecek bir fiziksel bir engeli varsa, alacağı sağlık raporu ile engel durumuna göre ömür boyu yetim aylığı almaya hak kazanabilmektedir.
 • Baba ya da annesi vefat etmiş olan bir kadın ise evlenene ya da sigortalı bir işe girene kadar maaş almaya devam etmektedir.

Eşimden Boşandım Dul Maaşı Alabilir miyim?

Eşinden boşanan kadının dul maaşı hakkı söz konusu değildir. Ancak eşinden boşanmış olan bir kadın ailesinden yetim maaşı alabilmektedir. Eşinden boşanmış olan bir kadının dul maaşı alması çeşitli koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Buna göre:

 • Boşanmış olan kadınlar; eşinden kaynaklı olarak ödeme almaz. Ancak vefat etmiş anne ya da babasından ödenek alabilmektedir. Bu ödeneğe ise yetim aylığı denilmektedir.
 • Boşanmış olan bayanların şayet anne ya da babasının sosyal güvenlik hakları varsa yetim maaşı almaya hak kazanmaktadır.
 • Şayet bu kadınlar 12 ya da 24 aylık bir evlilik ödeneği almış ise bu ödenek tamamlanmadan anne ya da babalarından bu maaşları alabilmektedir.
 • Eğer kadının herhangi bir sosyal güvenliğinin yoksa veya maaş almıyor ise bu ödenekleri alabilmektedir.
 • Ödenecek olan dul maaşı, para iki ayda bir ödenmektedir. Bu ödenek kapsamında kadın çalışmaya başlar ya da yeniden evlenirse ödenen dul maaşı kesilmektedir.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Dul aylığı alma şartları yasalar kapsamında düzenlenmektedir. Özellikle dul maaşı alabilmek için gerekli evrakların eksiksiz olarak tamamlanmış olması gerekmektedir. Çocuklu olan dul kadınların, maaşı tamamen alabilmesi için noterden onaylı feragat yazısı alması gerekmektedir. Bunun dışında dul maaşı almak için gerekli koşullar ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Dilekçe eksiksiz ve tamamen doğru şekilde doldurulmalıdır.
 • Veraset İlamı’nın aslı ve noter tasdikli sureti belgeler içerisinde teslim edilmelidir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği verilmelidir.
 • Emekli Maaş Sistemi (EMS) üye eşi katılım formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Çocuklardan noterden onaylı feragat yazısı alınması gerekiyorsa, teslim edilmelidir.
 • Vefat etmiş olan eşin T.C. nüfus cüzdanı fotokopisini getirmesi gerekmektedir.
 • Vefat etmiş eşe dair 2 adet vesikalık fotoğrafın da teslim edilmesi gerekmektedir.

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşı ödemeleri iki ayda ödenmektedir. Dul maaşlarına her sene belirli oranda zam yapılmaktadır. Buna göre 2 ayda bir 2019 senesinde 750 TL ödeme yapılmaktadır. Bu maaşa her sene belirli oranda zam yapılmaktadır. Dul maaşı ödenekleri hem kadınlar hem de erkekler tarafından alınabilen bir maaştır. Öte yandan engelli olan kişiler, bu ödenekleri ömür boyu alabilmektedir. Bu durumda, tüm belgelerin yanı sıra tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporunun alınması gerekmektedir.

Dul Maaşı Ne Zaman Yatar?

Dul maaşının ödenmesi düzenli olarak iki ayda bir yapılmaktadır. Dul maaşları ayın başında kişinin yatmaktadır. Kişinin tanımlı olan Ziraat Bankası hesabına ya da PTT şubesine bu ödemeler yatmaktadır. 2019 senesi için iki ayda bir 750 TL maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu detayların yanı sıra bu ödeneğin alınması için doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve belediyelere başvuru yapılmalıdır. Kişinin başvurularını tamamlanmasından sonra gerekli bütün araştırmalar ve incelemeler yetkililer tarafından yapılmaktadır. Şayet kişinin başvurusu onay alırsa, o ayın başında dul maaş ödemesi yatmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir