Emeklilik işlemleri ne kadar sürer?

Giriş
Güncellenme
Emeklilik işlemleri ne kadar sürer?

Emeklilik şartlarını yerine getirip, gerekli başvurularını yapanların akıllarındaki en büyük soru işareti ‘emeklilik işlemleri ne kadar sürer?’ ‘Emekli maaşı ne zaman bağlanır?’ Emekliliği için gün sayanların merak ettiği bu konular hakkında detaylı bilgi verebilmek için hazırladığımız haberimize mutlaka göz atın.

 Emeklilik için gerekli prim ödemeleri ve yaş süresi gibi şartları yerine getirdikten sonra, gerekli yerlere emekli olabilmek için başvuruda bulunanlar heyecanla başvurunun sonuçlanmasını bekler. İlk maaşlarını ne zaman alacaklarını ne emeklilik işlemlerinin ne kadar süreceğini ve bu süreçte neler alacağını merak eden vatandaşlar, onlar için hazırladığımız haberde akıllarındaki tüm sorulara cevap bulabilir. Peki, emeklilik işlemleri ne kadar sürer? İşte cevabı…EMEKLİLİK İŞLEMLERİ NE KADAR SÜRER?

Emeklilik şartları (prim ödemesi, yaş sınırı vs.) yerine getirdikten sonra maaşın bağlanma süresinin başlaması için Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne başvuruda bulunulur. Bu süreç işlem yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Emeklilik başvurusunda bulunduğunuz tarih sonrası başvurunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dosyanız incelenir.

Bu incelemelerde ilk sigorta başlangıç tarihinize göre emeklilik için gerekli olan prim gün sayınız ve yaş şartınız incelenir. Bu şartlar sağlandığı takdirde emeklilik sürecine geçilir. Bu süreç ise 1 buçuk ila 2 ay arasında sürer.

SSK (4A) EMEKLİLERİNİN MAAŞLARI NE ZAMAN BAĞLANIR?

4A yani eski adıyla SSK kapsamında çalışanların emekli maaşları talep ettikleri tarihi takip eden aybaşında bağlanır. 5510 Sayılı Kanunun 4/A bendi çerçevesindeki çalışanlar 4 Temmuz 2019 tarihinde maaş talebinde bulundularsa, 1 Ağustos 2019 tarihinde ilk maaşları bağlanmış olur. Temmuz ayının başında başvuru yapılmış olsa bile o ay bir ödeme yapılmaz. O tarihi takip eden ayın başında maaş bağlanır.

BAĞ-KUR (4B) EMEKLİLERİNİN MAAŞI NE ZAMAN BAĞLANIR?

5510 Sayılı Kanun’un 4/B yani eski adıyla BAĞ-KUR kapsamında çalışanların emekli maaşları da SSK 4A gibi talep ettikleri tarihi takip eden aybaşında bağlanır. Yani yine 4 Temmuz 2019 tarihinde maaş talebinde bulundularsa, 1 Ağustos 2019 tarihinde ilk maaşları bağlanmış olur.

EMEKLİ SANDIĞIN (4C) EMEKLİLERİNİN MAAŞI NE ZAMAN BAĞLANIR?

Eski adıyla emekli sandığı çalışanları şimdi 4C olarak adlandırılır ve bu kapsamda çalışanların emekli maaşı bağlanması 4A ve 4B çalışanlara göre biraz daha farklı.

– Öncelikle yetkili makamlardan alınan emekli sevk onayı sonrası göreviyle ilişkisini kestiği tarihi takip eden aybaşından itibaren emekli maaşı bağlanır.

– Görevinden ayrılmış ve daha sonra başka bir sigortalılık haline bağlı olarak çalışmamış olanlar ile yaşlılık maaşına hak kazananlar kontrolleri yapıldıktan sonra maaşı istek tarihini takip eden aybaşından itibaren maaşları bağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Engelli çocuğu olan çalışan anneye erken emeklilik hakkı

22 Temmuz 2019 06:39, Pazartesi

Sürekli bakıma muhtaç engelli çocuğu olan anne, erken emekli olabilir. Ağır engelli çocuk sahibi kadınların prim ödeme gün sayılarına 4’te 1 oranında ilave yapılıyor. Sosyal güvenlik sistemi, engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik, çalışanlara sigortalılığın sona ermesinin ardından 100 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanabilme, tedavi edilemeyen hastalıkların yurtdışındaki tedavi masraflarının karşılanmasının da aralarında olduğu birçok hak sunuyor. Birçok […]

Emekli zammı yarın hesaplarda

21 Temmuz 2019 06:47, Pazar

Temmuzda açıklanan enflasyon rakamları ile zamları belli olan milyonlarca emekli, dul ve yetim ve 3 milyon memurun alacağı zam oranları belli olmuştu. Emeklilerin zamlı maaşları yarından itibaren hesaplara yatmaya başlıyor. 12.5 milyon emekli, dul ve yetim ile 3 milyona yakın memurun alacağı zam 3 Temmuz’da enflasyonla birlikte belli olmuştu. Yüzde 5.01 ZAM Buna göre; SSK ve […]

Emeklilerin kurban bayramı ikramiyesi ne zaman verilecek? İşte tüm detaylar…

16 Temmuz 2019 08:38, Salı

Milyonlarca SSK-SGK Bağkur emeklilerinin gözü bu haberde… Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala emekliler, ikramiyelerin ne zaman ödeneceğini merak ediyor. ‘Emekli ikramiyesi hesaplara ne zaman yatacak?’ sorusuna beklenen yanıt geldi. Kurban Bayramı emekli ikramiyelerinin 5-9 Ağustos arasında hesaplara geçmesi bekleniyor. İşte emeklilerin kurban bayramı ikramiyesiyle ilgili detaylar… Emekliler için bu yaz kazançlı geçiyor. 12.3 milyon […]

Emekliye ek ödeme müjdesi! İade 2 kat olacak
14 Temmuz 2019 08:15, Pazar

Milyonlarca emekliye yapılacak ek zamla ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. 12 milyon emekli, maaşının yanında yüzde 4 ek ödeme alıyor. Bu oranın 2 katına çıkması gündemde. Tasarı hayata geçirildiğinde, en yüksek ek ödeme 368 lirayı bulacak. Emekli maaşlarıyla birlikte her ay verilen ek ödemenin artırılmasının gündeme gelmesi, milyonları heyecanlandırdı. Türkiye Emekliler Derneği tarafından gündeme taşınan […]

11 Temmuz emekli maaşı intibak yasası son durum! SGK SSK ve Bağkur için emekli intibak yasası çıktı mı?
12 Temmuz 2019 08:36, Cuma

2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yönelik yapılan intibak düzenlemesi, 2000’den sonra emekli olanları da umutlandırmıştı. SGK SSK ve Bağkur emeklileri Temmuz ayı itibari ile maaşlarına zam aldılar ve şimdi gözlerini intibak yasasına çevirdiler. Bu anlamda emekli aylığının belirlenmesinde kullanılan katsayının yükseltilmesi gündemde. Böylelikle emekli olacaklara bağlanacak maaş artacak. İntibak uygulaması, yeni emeklileri de kapsayacak. SGK, gelir […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir