E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Giriş
Güncellenme
E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde birçok alanda ciddi gelişimler ve değişimler yaşanmaktadır. Bunları en fazla etkileyen teknolojik gelişme olarak interneti göstermek mümkündür. İnsanlar artık internet üzerinden alışveriş yapabildiği gibi vergi borçlarını dahi rahatlıkla ödeyebilmektedir. Özellikle son dönemde çok daha hızlı gelişen internete devlet daireleri de kayıtsız kalmamıştır. Geçmişte her kurum kendi resmi sitesinden bir takım basit hizmetleri vermekteydi. Zamanla verilen hizmetler artış gösterdi ve bir takım olumsuzluklara da neden olmaya başladı. Tüm bu nedenlerden dolayı devlet bir anlamda kendi internet sitesini kurmaya karar vermiştir. E-devlet sitesi bu şekilde ortaya çıkmıştır. PTT’e gitmedenedevlet şifresi nasıl alınır konusu da bundan dolayı son derece önemlidir.

E-Devlet sitesi ilk hizmet vermeye başladığında nispeten çok az hizmet var iken şimdilerde ise oldukça fazla hizmet verilmektedir. Bundan dolayı da milyonlarca insan buradan hizmet almaktadır. Buradan adli sicil kaydından sigorta hizmet dökümüne kadar birçok hizmet verilmektedir. Söz konusu siteden hizmet alabilmek için ise e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. E-Devlet şifresini almak isteyen kişiler en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanları ile giderek şifreyi alabilmektedir. Şifreyi aldıktan sonra ise T.C. kimlik numarası ve alınan şifre birlikte kullanılarak siteye girilmekte ve orada bulunan hizmetler kullanılabilmektedir. PTT‘e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır konusu burada devreye girmektedir. E-Devlet ilk hizmet vermeye başladığında sadece bu şekilde şifre alınırken zamanla farklı yöntemlerde eklenmiş ve bunlarla da siteye giriş yapmak mümkün olmaktadır.

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır ve Kullanılabilecek Yöntemler

PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi mobil imzadır. Mobil imza kullanılarak e-devlet sitesine giriş yapılabilmekte ve daha sonra da buradan e-devlet şifresi alınabilmektedir. Bundan dolayı söz konusu yöntem oldukça avantajlıdır. Mobil imza kısaca elektronik imza işlemi yapılmasına imkan sağlayan bir uygulamadır. Söz konusu uygulama ile sisteme giriş tamamen ücretsiz olmasına rağmen GSM şirketleri ücret talep etmektedir. Turkcell, Vodafone ve Avea farklı ücretler talep etmekte olup daha detaylı bilgi almak için operatör şirketleri ile görüşülebilmektedir. Mobil imza almak isteyen kişilerin başvuruları toplamda üç aşamada değerlendirilmekte ve buna göre verilmektedir. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon aşamalarından sonra mobil imza kullanılabilmekte ve bununla e-devlete giriş yapılabilmektedir.

PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır sorusunun bir başka cevabı ise elektronik imzadır. Son derece kullanışlı ve birçok kolaylık sağlayan elektronik imza kısaca e-imza olarak da bilinmektedir. Mobil imzada olduğu gibi e-imza kullanılarak da e-devlete giriş yapılabilmekte ve daha sonra e-devlet şifresi alınabilmektedir. E-imza yakın zamanda hayatımıza giren teknolojik yeniliklerden bir tanesi olup ıslak imza ile herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Bundan dolayı da bununla birçok işlem yapılabildiği gibi e-devlete de girilebilmektedir. E-imza almak isteyen kişilerin BTK tarafından yetki verilmiş kurumlara başvuru yapması gerekmektedir. Yetki verilen kurumların listesine BTK’nın resmi internet sitesinden ulaşılabilmektedir. E-imza alındıktan sonra kullanmak için imza ile birlikte verilen programın kurulması ve bu program üstünden kullanılması gerekmektedir. Bundan dolayı da programı kurduktan sonra test ederek çalıştığından emin olunmalıdır. E-imza kullanılarak e-devlete nasıl girileceği ayrıntılı olarak e-devlet sitesinin giriş kısmında anlatılmaktadır. İsteyen kişiler buradan bilgi alarak daha rahat bir şekilde siteye girebilir.

PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır sorusunun bir başka cevabı da T.C. kimlik kartıdır. Nüfus cüzdanlarının yerine kullanılmaya başlayan T.C. kimlik kartları birçok alanda ciddi kolaylıklar sağladığı gibi e-devlet sitesine giriş için de kullanılmaktadır. Söz konusu kart ile siteye giriş yapıldıktan sonra e-devlet şifresi alınabilmektedir. T.C. kimlik kartı ile e-devlete giriş yapabilmek için farklı iki yöntem bulunmakta olup bunlar:

  • Standart kart okuyucu ile giriş: Kimlik kartı ve karta ait PIN ile giriş yapılabilmekte olup bunun için bilgisayarlarda standart kart okuyucunun sürücüsünün yüklü olması gerekmektedir.
  • Tuşlu kart okuyucu ile giriş: Yine kimlik kartı ve PIN ile giriş yapılabilmektedir. Bunda da sürücünün yüklü olması ve PIN kodunun tuşlu kart okuyucu kullanılarak girilmelidir.

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır ve İnternet Bankacılığı

PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır sorusunun son cevabı ise internet bankacılığıdır. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı şifresi kullanılarak sisteme giriş yapılabilmektedir. Giriş yapıldıktan sonra e-devlet şifresi alınabileceği gibi istenilmesi halinde bu şekilde kullanılmaya devam da edilebilmektedir. Bu şekilde siteye giriş yapabilmek için öncelikle e-devlet sitesine girilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise giriş yöntemlerinden internet bankacılığı seçilmelidir. Anlaşmalı bankaların listesi burada yer almakta olup bunlar arasından kullanılanın tıklanması yeterli olmaktadır. Tıklamadan sonra ise internet bankacılığı şifresi yazılarak siteye giriş yapılabilmektedir. Oldukça kolay ve güvenilir bir yöntem olan internet bankacılığı ile giriş kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. E-Devlet şifresi alabilmek için PTT’ye gitmek gibi bir zorunluluk bulunmamakta olup yukarıda bahsedilen yöntemlerin tamamıyla giriş yapılabilmektedir. İnsanlar bunlardan uygun olanları tercih ederek giriş yapabilmekte ve buradan da e-devlet şifresi alabilmektedir. PTT’e gitmeden edevlet şifresi nasıl alınır sorusunun cevabı böylece verilmiş olmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde yakın zamanda farklı giriş yöntemleri de eklenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır?

12 Ocak 2022 15:47, Çarşamba

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? Askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü çeşitli nedenlerle ertelenmiş vatandaşlar da e-Devlet sorgulama sayfasını kullanabiliyor. Peki e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik yerleri nasıl öğrenilir?  Vatani görevlerini nerede yapacağını öğrenebilecek olan vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. e-Devlet üzerinden daha önce sadece […]

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?

22 Aralık 2021 16:35, Çarşamba

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?   e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz? , nüfus müdürlüklerinden alınan belgelerle aynı hukuki değere sahiptir.   e-Devlet  üzerinden Kişi nüfus kayıt örneği Aile (kişi, eş ve çocuk) nüfus kayıt örneği Yerleşim yeri ve diğer adres bilgileri Nüfus olayları (doğum, evlenme, boşanma, ölüm, kayıt düzeltme, velayet, yer değiştirme, gaiplik, […]

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?

21 Aralık 2021 16:28, Salı

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?   Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır? Vatandaşlar araç plakası sorgulama işlemini dört farklı şekilde gerçekleştirebilir. Bu seçenekler ise şunlar;  e-Devlet, SMS, EGM’nin internet sitesi ya da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir. Bu dört seçenekten en çok tercih edilen ise e-Devlet kapısı aracılığı ile sorgulama işlemi. Sorgulama işlemi sonunda vatandaşlar almak […]

E-Devlet Hastane Randevu Alma
30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Başvuru
30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir