E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır

Gelişen teknolojiler ve pratik yöntemler sayesinde vatandaşlara daha hızlı ve kolay bir şekilde hizmet verebilme amacıyla ortaya konan ve sürekli olarak gerçekleştirdiği yenilikler ile ön plana çıkan Edevletsisteminde son olarak sunulmaya başlanan hizmetler arasında şehit sorgulama hizmeti yer almaktadır.Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır hususundan önce konuyla ilgili detaylara bakmakta yarar vardır.

Giriş
Güncellenme
E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır

Gelişen teknolojiler ve pratik yöntemler sayesinde vatandaşlara daha hızlı ve kolay bir şekilde hizmet verebilme amacıyla ortaya konan ve sürekli olarak gerçekleştirdiği yenilikler ile ön plana çıkan Edevletsisteminde son olarak sunulmaya başlanan hizmetler arasında şehit sorgulama hizmeti yer almaktadır.Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır hususundan önce konuyla ilgili detaylara bakmakta yarar vardır.

Pek çok kamu kurumunun bünyesinde barındırdığı hizmetlerin dijital ortama aktarılmasıyla önemli derecede rağbet gören ve kayıtlı vatandaş sayısı günden güne artış gösteren Edevlet sistemi sayesinde bulunduğunuz yerden pratik ve güvenilir bir şekilde istenilen bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Sistemin ortaya çıkardığı en önemli getirilerden birisi de vatandaşların aldıkları kamu hizmetleri ile ilgili memnuniyetini artırmak ve kamu binalarındaki yoğunluğu azaltarak oluşabilecek uzun kuyrukların önüne geçebilmektir. Şehit Sorgulama hizmeti ile de vatandaşlar soyağacında bulunan kişilerden eğer varsa hangi savaşta ve hangi tarihte şehit olduğunu öğrenebilme fırsatı elde edecektir.

Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır ve Projenin Detayları Nelerdir

Önceki zamanlarda Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde sunulan hizmet çerçevesinde bakanlık kurumsal web sitesinden öğrenilebilen şehit sorgulama işlemleri daha sonra Edevlet bünyesine dahil edilmiştir.Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır diye sormadan önce hangi savaşlarla ilgili sorgulama yapılabildiğine bakmak gerekmektedir. Osmanlı Döneminde yapılan 1853 Kırım Savaşı, 93 Harbi, 1897 Osmanlı Yunan Savaşı, 1911 Trablusgarp ve 1913 Balkan Savaşları ile ilgili aile üyelerinden herhangi birinin şehit olup olmadığı öğrenilebilmektedir.

Bahsedilen savaşlar haricinde günümüz Türkiye’sinin kurulma aşamasında ve sonraki dönemlerde gerçekleştirilen;

 • 1919 ve 1922 İstiklal Savaşları
 • 1950 ve 1953 arası dönemde yapılan Kore Savaşı
 • 1974 Kıbrıs Harekatı gibi savaşlarda şehit düşen askerlerle ilgili kimlik bilgisi edinmek mümkün olmaktadır.

E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır diye bakıldığı zaman aşağıdaki hususlar adım adım uygulanmak suretiyle en doğru bilgiye edinmek mümkün olmaktadır.

 • Öncelikle Edevlet şifresi bulunmayan vatandaşların sorgulama yapabilmesi için Ptt şubelerine uğrayarak 2 lira ücret ödemesi karşılığında şifre edinmeleri gerekmektedir.
 • Ptt şubesinden şifre edinen kişiler sisteme ilk kez giriş yaptığı zaman sistem gerekli güvenlik şartlarını artırabilme adına belli kurallar dahilinde şifre yenilemesi istemektedir. İlgili kişi sistemin kendisini yönlendirmesi ile birlikte yeni bir şifre edinir.
 • Alınan şifre ile birlikte türkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş sağlanır ve sistem ekranı üzerinde sol kısımda bulunan menüden şehit sorgulama gerçekleştirilir. Ayrıca ekranda yer alan arama butonundan 1853 ile 1928 dönemi arası şehit bilgisi sorgulaması da yapılabilmektedir.
 • Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır hususunda ikinci aşama olarak gelen ekranda yer alan kutucuklar doldurulur. Burada sorgulama yapılmak istenen kişiye ait ad ve soyadı, doğum yeri ve güvenlik resmi gibi bilgilerin kesin olarak girilmesi gerekmektedir.
 • Baba adı, doğum yeri ve harp yeri gibi bilgi kutucukları yer almasına rağmen o kısımların doldurulması zorunlu değildir.

E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır Sürecinde Şifre Unutulması

 • Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır hususu ile ilgili detaylı bilgiyi edinen ancak sisteme giriş yapacağı esnada şifresini hatırlayamayan ya da kaybeden kişiler sistem tarafından sağlanan şifre yenileme hizmeti sayesinde yeniden şifre edinebilmektedir.
 • Sistem üzerinde şifre yenileme yapabilmek için cep telefonu ve e-posta gibi bilgilerin önceden tanımlanmış olması gerekmektedir.
 • Şifre yenileme işlemini gerçekleştiremeyen kişilerin ptt şubelerine tekrar uğramak suretiyle yeni şifre edinmeleri gereklidir.
 • Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır noktasında en güvenilir giriş yöntemi olan edevlet şifresi haricinde kimlik numarası, mobil sektörde faaliyet gösteren GSM şirketleri ile yapılan anlaşma doğrultusunda edinilen mobil imza sayesinde de yapılabilmektedir. Ayrıca dijital platformlarda bilgi ve İletişim kurumundan onay alarak hizmet sunan aracı kuruluşlardan edinilen e-imza sayesinde ıslak imzalar sisteme tanımlanır ve güvenli bir şekilde işlem yapılır.

E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır Haricinde Yapılabilen Diğer İşlemler

Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır hususu ile ilgili olarak detaylı bilgileri edinen vatandaşlar, benzer yolları uygulayarak sistem tarafından sağlanan çeşitli hizmetler ile ilgili de sonuç görüntüleyebilme ve edinilen bilgileri çıktı alabilme şansına sahip olmaktadır. Edevlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır sorusu haricinde sistemde hangi işlemler gerçekleştirilebilir denildiği zaman genel olarak sisteme kayıtlı bulunan kurumlar ve sundukları hizmetler kapsamlı bir şekilde görüntülenebilmekte ve kişisel bilgiler ışığında istenen sonuca erişmek son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir.  Sorgulanabilen işlemler arasında en çok rağbet gören işlemler;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla öğrenilenler arasında çalışan kişilerin ne kadar süre kayıtlı olarak çalıştığı, ne kadar prim yattığı ve ne zaman emekli olabileceğine dair bilgiler
 • Üniversite eğitimi alan öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği öğrenci belgesi temini, burs ve yurt başvurusu sonuçları
 • Soyağacı bilgisi ve miras sorgulama gibi uygulamalardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?
23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir