E-DEVLET MOBİL İMZA

Giriş
Güncellenme
E-DEVLET MOBİL İMZA

E-Devlet Mobil İmza Nedir?

E-Devlet mobil imza  5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasa mevzuatına uygun olarak, cep  telefonu ve GSM SIM kartının kullanılmasıyla uygun bir imza niteliğinde, güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasını sağlayan bir çeşit uygulamadır. Bu uygulama sizlerin daha güvenli bir şekilde E-Devlet işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar.

E-Devlet Mobil İmza Ücretlendirmesi

E-Devlet mobil imza kullanımı için E-Devlet herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ancak GSM operatörlerinin bir ücretlendirmeleri mevcuttur. Peki; Avea, Turkcell ve Vodafone E-Devlet mobil imza ücretlendirmeleri nedir?

 • Avea için E-Devlet mobil imza ücretlendirmesi
 • Turkcell için E-Devlet mobil imza ücretlendirmesi, bireysel faturalı hatlar için aylık 5 TL, Hazır Kart kullananlar için 2,5 TL’dir.
 • Vodafone için E-Devlet mobil imza ücretlendirmesi faturasız hatlar için haftalık 1,5 TL, faturalı hatlar için aylık 5 TL’dir.

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır?

E-Devlet mobil imza yani elektronik imza GSM işletmeleri tarafından, yukarıda belirtilen ücret karşılığında sunulan bir hizmettir. Bu abonelik üç aşamadan oluşur.

Birinci Aşama: Ön Başvuru

Mobil imza abonelik işlemleriniz için yapmanız gereken ilk işlem ön başvurudur. Kullandığınız GSM firmasının müşteri hizmetleri ya da online işlemlerden yapılabilmektedir. Ön başvuruda isim, soyisim, T.C. kimlik numaranız, doğum yeriniz, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz ve mobil imzanız ile kullanacağınız hattınızı belirlemeniz gerekmektedir.

İkinci Aşama: Başvuru

Ön başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra başvuru aşamasına geçebilirsiniz. E-Devlet mobil imza için bu aşamalar nelerdir?

E-Devlet mobil imza taahhütnamesi, (NES), kurumsal başvuru için şirket evrakları ve  mobil imza kullanıcısına ait kimlik fotokopisi GSM firmasına verilmelidir.

Mobil imza servisi Turktrust tarafından yetkilendirilmiş satış temsilcisi aracılığı ile yapılmıyorsa; NES Taahhütnamesinin Noter Huzurunda  imzalanması gerekmektedir.

GSM firmasına göre hat değişiklikleri gerekebilmektedir.

Üçüncü Aşama: Aktivasyon

 • GSM firması SIM değişikliğinden sonra müşteri hizmetleri tarafından verilecek bir süre içinde bilgilerndirme yapılacaktır.
 • GSM müşteri hizmetleri tarafından başvurusu tamamlanan kullanıcılardan kimlik teyidi yapılır.
 • GSM firması tarafından kullanıcıya aktivasyon kodu iletilir.Bu aktivasyon kodu isteyen kullanıcılar için SMS ile bile bilgilendirilebilir.
 • Aktivasyon kodunun gönderilmesiyle, telefonda çıkan mobil ekrana aktivasyon kodunuzu giriniz.
 • Daha sonra bir mobil imza belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra bu şifrenizi onaylayınız.
 • Elektronik sertifikanız hazırlandığında size bilgi mesajı gönderilecektir.
 • Son olarak da mobil imzanız kullanıma açılacaktır.

E-Devlet Mobil İmza Girişi

E-Devlet mobil imza girişinizi yapmak istiyorsanız aşağıda anlatılan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • İlk olarak aşağıdaki linki tıklayınız.
 • Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı, GSM numaranızı ve GSM firmanızı seçiniz.
 • “İlerle” butonunu tıklayınız. Mobil imzanızı giriniz.
 • Sisteme girişiniz gerçekleşmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır?

12 Ocak 2022 15:47, Çarşamba

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? Askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü çeşitli nedenlerle ertelenmiş vatandaşlar da e-Devlet sorgulama sayfasını kullanabiliyor. Peki e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik yerleri nasıl öğrenilir?  Vatani görevlerini nerede yapacağını öğrenebilecek olan vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. e-Devlet üzerinden daha önce sadece […]

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?

22 Aralık 2021 16:35, Çarşamba

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?   e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz? , nüfus müdürlüklerinden alınan belgelerle aynı hukuki değere sahiptir.   e-Devlet  üzerinden Kişi nüfus kayıt örneği Aile (kişi, eş ve çocuk) nüfus kayıt örneği Yerleşim yeri ve diğer adres bilgileri Nüfus olayları (doğum, evlenme, boşanma, ölüm, kayıt düzeltme, velayet, yer değiştirme, gaiplik, […]

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?

21 Aralık 2021 16:28, Salı

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?   Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır? Vatandaşlar araç plakası sorgulama işlemini dört farklı şekilde gerçekleştirebilir. Bu seçenekler ise şunlar;  e-Devlet, SMS, EGM’nin internet sitesi ya da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir. Bu dört seçenekten en çok tercih edilen ise e-Devlet kapısı aracılığı ile sorgulama işlemi. Sorgulama işlemi sonunda vatandaşlar almak […]

E-Devlet Hastane Randevu Alma
30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Başvuru
30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir