E-Devlet Kapısı

Giriş
Güncellenme
E-Devlet Kapısı

E-Devlet kapısı demek bütün kamu hizmetlerine tek bir İnternet adresi üzerinden ulaşmak demektir. E-Devlet kapısının amacı; kamu hizmetlerini kamu kuruluşlarına, vatandaşlara ve işletmelere bilgi ve iletişim teknolojisi aracılığıyla verimli, aynı zamanda etkin bir şekilde sunabilmektir.

E-Devlet kapısı kamu hizmetleri açısından bilgilendirme amacıyla iş, devlet ve vatandaş sayfaları, kurumlar listesi, entegre elektronik hizmetleri ve güncel duyurular gibi bölümlerden oluşur. Böylelikle kişiler ihtiyacı olan bölüme kolay bir şekilde ulaşabilir.

Entegre Elektronik Hizmet Ne Demektir?

Kamu kuruluşlarının vermiş olduğu elektronik hizmetlerden E-devlet kapısıyla entegre edilmiş ve tek bir kimlik doğrulaması sonucunda ulaşılabilen hizmetlere entegre elektronik hizmet denir.

E-Devlet Kapısını Nasıl Kullanabilirsiniz?

İki çeşit hizmet türü bulunmaktadır. Bunlardan biri bilgilendirme amacıyla www.turkiye.gov.tr adresinden yapılan erişimdir. Diğeri ise elektronik kamu hizmetleridir. Bu hizmetlere ulaşmak için şifre, e-imza, mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına gereksinim duyulmaktadır. Bunlardan bir tanesi ile çoğu elektronik kamu hizmetine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu kapı tarafından alınacak bazı hizmetler için ödeme yapılması gerekirse ödeme birimi hizmeti sayesinde ödeme işlemlerinizi de gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Ne Gibi Hizmetler Vermektedir?

  • Entegre elektronik hizmetler verir.
  • Bilgilendirme hizmeti verir.
  • Güncel duyurular ve bilgiler verir.
  • Ödeme işlemlerinde kolaylıklar verir.
  • Kurum ve kuruluşlardan vatandaşlara mesajlar verdiği gibi, kurum ve kuruluşlara kısa yolları da gösterir.

E-Devlet Kapısı Ne Tür Kolaylıklar Getirmiştir?

  • İnternet aracılığıyla sunulan kamu hizmetlerine tek bir adresten ulaşma imkanı getirmiştir. Bizzat kamu ve kuruluşlarına ait olan güncel duyurulara ulaşabilme imkanı da getirmiştir.
  • Tek bir kimlik doğrulaması ile pek çok elektronik kamu hizmetine ulaşım imkanı verir.
  • E-Devlet kapısının en büyük faydalarında biri de sadece kişinin kendisine teslim edilen E-devlet şifresi, mobil imza veya e-imza uygulamasıdır. Bu yönüyle E-devlet kapısı birçok ülkenin örnek aldığı bir yapı olmuştur.

E-Devlet Kapısından Özürlüler de Faydalanabilir Mi?

E-Devlet kapısı, özürlü vatandaşların da rahatlıkla kullanabileceği bir tasarım olmuştur. Bu tasarımla ve elektronik kamu hizmetleriyle özürlü vatandaşlarımızda bu yapıyı kolay bir şekilde kullanabilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet AİS

23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama

23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-Devlet Şifresiyle SSK Sorgulama
21 Ağustos 2019 13:11, Çarşamba

İnsanlar istedikleri alanda üniversite eğitimi aldıktan sonra iş hayatında kamu alanında ya da özel sektör alanında aktif olarak yer alırlar. İş hayatına dahil oldukları ilk gün işveren tarafından sigortalılık işlemleri başlatılır. İşveren Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışanıyla ilgili birtakım belge ve sigorta işe giriş bildirgesini teslim etmesi gerekmektedir. İşveren sigorta giriş bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmemesi durumunda, […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir