E-Devlet Kapısı

Giriş
Güncellenme
E-Devlet Kapısı

E-Devlet kapısı demek bütün kamu hizmetlerine tek bir İnternet adresi üzerinden ulaşmak demektir. E-Devlet kapısının amacı; kamu hizmetlerini kamu kuruluşlarına, vatandaşlara ve işletmelere bilgi ve iletişim teknolojisi aracılığıyla verimli, aynı zamanda etkin bir şekilde sunabilmektir.

E-Devlet kapısı kamu hizmetleri açısından bilgilendirme amacıyla iş, devlet ve vatandaş sayfaları, kurumlar listesi, entegre elektronik hizmetleri ve güncel duyurular gibi bölümlerden oluşur. Böylelikle kişiler ihtiyacı olan bölüme kolay bir şekilde ulaşabilir.

Entegre Elektronik Hizmet Ne Demektir?

Kamu kuruluşlarının vermiş olduğu elektronik hizmetlerden E-devlet kapısıyla entegre edilmiş ve tek bir kimlik doğrulaması sonucunda ulaşılabilen hizmetlere entegre elektronik hizmet denir.

E-Devlet Kapısını Nasıl Kullanabilirsiniz?

İki çeşit hizmet türü bulunmaktadır. Bunlardan biri bilgilendirme amacıyla www.turkiye.gov.tr adresinden yapılan erişimdir. Diğeri ise elektronik kamu hizmetleridir. Bu hizmetlere ulaşmak için şifre, e-imza, mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına gereksinim duyulmaktadır. Bunlardan bir tanesi ile çoğu elektronik kamu hizmetine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu kapı tarafından alınacak bazı hizmetler için ödeme yapılması gerekirse ödeme birimi hizmeti sayesinde ödeme işlemlerinizi de gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Ne Gibi Hizmetler Vermektedir?

  • Entegre elektronik hizmetler verir.
  • Bilgilendirme hizmeti verir.
  • Güncel duyurular ve bilgiler verir.
  • Ödeme işlemlerinde kolaylıklar verir.
  • Kurum ve kuruluşlardan vatandaşlara mesajlar verdiği gibi, kurum ve kuruluşlara kısa yolları da gösterir.

E-Devlet Kapısı Ne Tür Kolaylıklar Getirmiştir?

  • İnternet aracılığıyla sunulan kamu hizmetlerine tek bir adresten ulaşma imkanı getirmiştir. Bizzat kamu ve kuruluşlarına ait olan güncel duyurulara ulaşabilme imkanı da getirmiştir.
  • Tek bir kimlik doğrulaması ile pek çok elektronik kamu hizmetine ulaşım imkanı verir.
  • E-Devlet kapısının en büyük faydalarında biri de sadece kişinin kendisine teslim edilen E-devlet şifresi, mobil imza veya e-imza uygulamasıdır. Bu yönüyle E-devlet kapısı birçok ülkenin örnek aldığı bir yapı olmuştur.

E-Devlet Kapısından Özürlüler de Faydalanabilir Mi?

E-Devlet kapısı, özürlü vatandaşların da rahatlıkla kullanabileceği bir tasarım olmuştur. Bu tasarımla ve elektronik kamu hizmetleriyle özürlü vatandaşlarımızda bu yapıyı kolay bir şekilde kullanabilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı
23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir