E Devlet Duyurular

E Devlet Duyurular devlet tarafından yapılan ilan ve duyuruların e-devlet sistemi üzerinden duyurulmasıdır. Devlet birçok resmi duyuruyu ilgili makamlara yaptığı yazılı tebligat ile duyurduğu gibi vatandaşlara yapması gereken duyuruları da E Devlet sitesi üzerinden duyurur.

Giriş
Güncellenme
E Devlet Duyurular

E Devlet Duyurular devlet tarafından yapılan ilan ve duyuruların e-devlet sistemi üzerinden duyurulmasıdır. Devlet birçok resmi duyuruyu ilgili makamlara yaptığı yazılı tebligat ile duyurduğu gibi vatandaşlara yapması gereken duyuruları da E Devlet sitesi üzerinden duyurur.

  • Seçim Duyuruları
  • Sınav Duyuruları
  • Yeni e-Hizmet Başlangıç Duyuruları
  • İhale Duyuruları

Bu ve bunun gibi duyuruları e-devlet sistemi üzerinden yapmaktadır.

Her vatandaşın E Devlet sitesini sık sık ziyaret ederek burada yayınlanan ve ilan edilen duyuruları okuması gerekir ki devletin yaptığı duyurulardan haberdar olunabilsin.

E-Devlet sistemi her geçen gün kurumlarda ve devlet dairelerinde yapılan işlemleri online hale getirerek internet üzerinde yapabilme kolaylığı sağlamaktadır. E-Devlet sisteminin ilk hizmete açıldığı günden bugüne kadar çok gelişmiş ve vatandaşlar da E-Devlet sistemine kolay adapte olarak sürekli kullanmaya başlamıştır.

Şu an itibariyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 30 milyonun üzerinde vatadandaş E-Devlet sistemine kayıtlı bulunmaktadır. Devletin bazı özel bankalar ile yaptığı anlaşmalar neticesi ile bankaların internet şubesinden direkt E-Devlet sistemine giriş yapabilme özelliği ile kullanıcı sayısı arttırılmıştır.

E-Devlet sistemi üzerinden hizmet alınan kurum sayısı 300’ün üzerindedir ve her geçen gün yeni kurumlar sisteme dahil edilerek geliştirilmektedir.

E-Devlet Seçim Duyuruları

Türkiye Cumhuriyeti Devleti seçimleri sık yapan bir devlettir. Genel seçimler, yerel seçimler ve son kanun düzenlemesi ile birlikte yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yapılan seçim duyuruları da E-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Sadece duyuru değil aynı zamanda seçimlerde oy kullanacak vatandaşların seçmen bilgisi doğrulama ve seçim yeri öğrenme gibi işlemlerini yürütmektedir.

Tarihi ve zamanı belli olan seçimlerin dışında devletin meclis kararı ile aldığı referandum oylamaları için de E-Devlet sistemi üzerinden vatandaşlara duyurular yapılmaktadır. Örneğin, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumu için E-Devlet sistemi üzerinden Şubat ayı başında duyurular yapılmıştır.

E-Devlet sistemi üzerinden sadece ülkemizde yaşayan vatandaşlar için değil aynı zamanda yurt dışında yaşayan ve çifte vatandaşlığı bulunanlar için de ayrıca yurt dışı duyuruları yapılmaktadır. Yine yurt dışında yaşayıp da çifte vatandaşlığı bulunanlar seçim duyurularını e-devlet sistemi üzerinden takip edebilmektedirler.

Yüksek Öğretim Kurulu Duyuruları

Yüksek Öğretim Kurulu duyuruları da E-Devlet sitesi üzerinden duyurulur. Yüksek Öğretim Kurulu’nun aldığı yeni kararlar ve karar değişikliği gibi durumlarda duyurular E-Devlet sistemi üzerinden tüm ilgili vatandaşlara ilan edilir.

E-Devlet sistemi üzerinden yapılan duyuruların bazılarını görüntülemek için E-Devlet internet sitesine giriş yapmak yeterli olurken bazı duyurulara erişebilmek için E-Devlet sistemine T. C. Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir.

E-Devlet sitesine ulaşmak için yazımızın sonunda yer alan linke tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Alma

E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için bir E-Devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. E-Devlet şifresini ilk defa alacak olan vatandaşlar en yakın PTT şubesine giderek cüzzi bir miktar şifre alma bedeli ödeyerek e-devlet şifrelerini alabilirler. E-Devlet şifresini daha önce almış olan vatandaşlar ise yine bir PTT şubesine giderek yeniden şifre alabilirler.

Yeni e-Hizmetlerin Duyurulması

E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilen işlemlere her geçen gün yenileri eklenmektedir ve eklenen yeni hizmetler yine E-Devlet sitesi üzerinden duyurularak vatandaşların kullanımına sunulmaktadır.

E-Devlet sisteminde yer alan e-hizmetler sayesinde her bir birey işlemlerini ilgili devlet kurumlarına gitmeden internet üzerinden kolaylıkla yapabilmektedir. Örneğin daha önce ilgili yerlere teslim edilmek üzere alınması gereken Adli Sicil Belgesi için herhangi bir Adliyeye gitmek gerekiyordu ancak adli işlemlerin online ortama aktarılması ile birlikte artık adli sicil kaydı belgesi E-Devlet sistemi üzerinden görüntülenebiliyor hatta ilgili kuruma teslim edilebilmesi için yazıcıdan çıktı alınabiliyor.

E Devlet Duyurular Bölümüne Nasıl Girilir?

E Devlet Duyurular sayfasına ulaşmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken şey yazımızın sonunda yer alan linke tıklamaktır. Bu linke tıklayan herkes E-Devlet ana sayfasına giriş yapmış olacaktır. Bu sayfanın orta kısmında “Haber ve Duyurular” bölümü yer almaktadır. Bu bölümü zerinden herhangi bir yeni duyuru olduğu takdirde duyurunun bitiş süresine dek yeni haberler yayınlanır. Bu bölümün hemen karşısında “Tüm Haberler” yazan bir bölüm daha vardır. Bu bölüme tıklayarak da güncel haberlerden haberdar olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır?

12 Ocak 2022 15:47, Çarşamba

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? Askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü çeşitli nedenlerle ertelenmiş vatandaşlar da e-Devlet sorgulama sayfasını kullanabiliyor. Peki e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik yerleri nasıl öğrenilir?  Vatani görevlerini nerede yapacağını öğrenebilecek olan vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. e-Devlet üzerinden daha önce sadece […]

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?

22 Aralık 2021 16:35, Çarşamba

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?   e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz? , nüfus müdürlüklerinden alınan belgelerle aynı hukuki değere sahiptir.   e-Devlet  üzerinden Kişi nüfus kayıt örneği Aile (kişi, eş ve çocuk) nüfus kayıt örneği Yerleşim yeri ve diğer adres bilgileri Nüfus olayları (doğum, evlenme, boşanma, ölüm, kayıt düzeltme, velayet, yer değiştirme, gaiplik, […]

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?

21 Aralık 2021 16:28, Salı

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?   Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır? Vatandaşlar araç plakası sorgulama işlemini dört farklı şekilde gerçekleştirebilir. Bu seçenekler ise şunlar;  e-Devlet, SMS, EGM’nin internet sitesi ya da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir. Bu dört seçenekten en çok tercih edilen ise e-Devlet kapısı aracılığı ile sorgulama işlemi. Sorgulama işlemi sonunda vatandaşlar almak […]

E-Devlet Hastane Randevu Alma
30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Başvuru
30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir