E Devlet Doğrulama

E Devlet Doğrulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak tüm belge ve evrak doğrulamaları için yapılan bir işlem türüdür.

Giriş
Güncellenme
E Devlet Doğrulama

E Devlet Doğrulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak tüm belge ve evrak doğrulamaları için yapılan bir işlem türüdür.

Herhangi bir evrak doğrulama için e-Devlet sistemini kullanmak gerekirse e-Devlet sistemine T. C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra yapılabilir.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde yer alan arama kısmına gelerek “doğrulama” yazıp arama butonuna basıldığında e-Devlet sistemi içerisinde yapılabilecek tüm doğrulama işlemleri arama sonuçları olarak listelenir.

E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilen doğrulama işlemlerinin listesi aşağıda sıralanmıştır.

 • İşçi Sendikaları Üyelik Doğrulama
 • İç İşleri Bakanlığı Evrak Doğrulama
 • Askerlik Durum Belgesi Doğrulama
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü Belgesi Doğrulama
 • Adli Sicil Kaydı Doğrulama
 • Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Doğrulama
 • Öğrenci Belgesi Doğrulama
 • Mezun Belgesi Doğrulama
 • MSB ASAL Sevk Başvuru Belgesi Doğrulama
 • e-İmzalı Belge Doğrulama
 • 4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama
 • Lise Mezuniyet Belgesi Doğrulama
 • Üniversite e-Kayıt Belge Doğrulama
 • Yerleşim Yeri / İkametgah Doğrulama
 • T.C Kimlik No Doğrulama

Yukarıda sıralanmış doğrulama işlemlerinin hepsi e-Devlet sistemi üzerinden yapılabillir. Devletin bünyesinde bulunan birçok kurum ve kuruluşun belge yada evrak doğrulaması için e-Devlet sistemi kullanılabilir. E Devlet Doğrulama birçok resmi kurum için gereken doğrulama işleminde vatandaşlara kolaylık sağlamaktadır. Yapılmak istenen her türlü  doğrulama işlemi için mutlaka e-Devlet sistemine giriş yapılmış olması gerekmektedir. Giriş yapmak için gereken e-Devlet şifresi unutulmuş veya kaybedilmiş ise en yakın PTT şubesine bizzat kişinin başvurması sonucunda ilk defa ya da yeniden e-devlet şifresi alınabilir. Ya da e-Devlet sisteminin giriş ekranında yer alan şifremi unuttum seçeneği tıklanarak istenilen kimlik bilgilerinin girilmesi ile yeniden bir şifre belirlenebilir. Belirlenen bu şifre ile tekrar e-Devlet sistemine giriş yapılabilir. E Devlet Doğrulama işlemleri hakkında birkaç örnek verelim.

E-Devlet e-Bordro Doğrulama İşlemi

E Devlet Doğrulama işlemleri arasında yer alan ve en çok kullanılan doğrulama işlemlerinden birisi de Maliye Bakanlığı bünyesine bağlı kurum ve kuruluşların bordrolarını doğrulama işlemidir.

e-Bordro doğrulama işlemi bir çalışanın aynı zamanda çalıştığı iş yerinde aldığı maaşı doğrulamasını / teyit etmesini sağlamaktadır. e-Bordro doğrulama işlemi ile maaşta yapılan vergi ve diğer kesintilerinde görülmesi mümkündür. Bu işlem için yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız yeterlidir.

E-Bordro Doğrulama işlemi için T. C. Kimlik numarası ve Barkod numarasının bilinmesi gerekmektedir.

T. C. Kimlik Doğrulama İşlemi

E Devlet doğrulama işlemleri içinde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Kimlik numarasının da doğrulanması mümkündür. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta kimlik doğrulaması yapmak için T. C. Kimlik numarasının bilinmesi gerekmektedir. Eğer T. C. Kimlik numarası bilinmiyor ise o halde doğrulama işlemi değil T. C. Kimlik Numarası Öğrenme işlemi yapılmalıdır. Arasındaki fark ise T. C. Kimlik Doğrulama ile girilen kimlik numarasına kayıtlı kimlik bilgilerini görmemizi sağlarken iken, kimlik bilgilerimiz ile sorgulamalar yaptığımızda T. C. Kimlik numaramızın öğrenilmesi sağlanır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan her bir bireyin on bir haneden oluşan bir vatandaşlık numarası başka bir deyiş ile T. C. Kimlik numarası bulunmaktadır. Bu kimlik numarası / vatandaşlık numarası olmadan hiç bir devlet kurumunda veya kuruluşunda işlem yapılması mümkün değildir. Günümüzde yalnızca devlete bağlı kurumlarda değil birçok özel kuruluşlarda da T. C. Kimlik Numarası ile işlem yapılmaktadır. Örneğin bir vatandaş bir bankadan kredi kullanmak ister ise ilk sicil sorgulamaları T. C. Kimlik numarası ile yapılır.

Bu işlem her ne kadar E-Devlet sistemi üzerinden yönlendiriliyor olsa da E-Devlet sitesi üzerinden yapılmamaktadır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için yazımızın sonunda yer alan linke tıklayabilirsiniz!

Askerlik Durum Belgesi Doğrulama

Askerlik Durum Belgesi Doğrulama Türkiye Cumhuriyet Vatandaşı olan her erkek birey için lazım olacak bir işlemdir. Yeni işe başlayan bir kişi için iş yerinden erkek adaylar için mutlaka askerliğini tamamlamış veya muaf olma durumu istenmektedir. Bu durumda askerlik durum belgesi sorgulama veya askerlik durum belgesi doğrulama işlemleri yapılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır?

12 Ocak 2022 15:47, Çarşamba

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? Askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü çeşitli nedenlerle ertelenmiş vatandaşlar da e-Devlet sorgulama sayfasını kullanabiliyor. Peki e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik yerleri nasıl öğrenilir?  Vatani görevlerini nerede yapacağını öğrenebilecek olan vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. e-Devlet üzerinden daha önce sadece […]

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?

22 Aralık 2021 16:35, Çarşamba

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?   e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz? , nüfus müdürlüklerinden alınan belgelerle aynı hukuki değere sahiptir.   e-Devlet  üzerinden Kişi nüfus kayıt örneği Aile (kişi, eş ve çocuk) nüfus kayıt örneği Yerleşim yeri ve diğer adres bilgileri Nüfus olayları (doğum, evlenme, boşanma, ölüm, kayıt düzeltme, velayet, yer değiştirme, gaiplik, […]

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?

21 Aralık 2021 16:28, Salı

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?   Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır? Vatandaşlar araç plakası sorgulama işlemini dört farklı şekilde gerçekleştirebilir. Bu seçenekler ise şunlar;  e-Devlet, SMS, EGM’nin internet sitesi ya da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir. Bu dört seçenekten en çok tercih edilen ise e-Devlet kapısı aracılığı ile sorgulama işlemi. Sorgulama işlemi sonunda vatandaşlar almak […]

E-Devlet Hastane Randevu Alma
30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Başvuru
30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir