E-Devlet Diploma Sorgulama

E Devlet Diploma Sorgulama yine birçok sorgulama işlemini yapabildiğimiz E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Çalışma hayatı boyunca hep mezuniyetlerimizin ve tahsillerimizin kariyerimize olan etkisini görmüşüzdür. Yüksek Öğrenim görmüş birinin kariyeri ile liseden mezun olmuş birinin kariyeri arasında derin uçurum farklılıkları vardır.

Giriş
Güncellenme

E Devlet Diploma Sorgulama yine birçok sorgulama işlemini yapabildiğimiz E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Çalışma hayatı boyunca hep mezuniyetlerimizin ve tahsillerimizin kariyerimize olan etkisini görmüşüzdür. Yüksek Öğrenim görmüş birinin kariyeri ile liseden mezun olmuş birinin kariyeri arasında derin uçurum farklılıkları vardır.

İşverenlerde personel ihtiyacı için verdikleri iş ilanlarında tahsil durumunu, mezuniyet derecesini mutlaka belirlerler.

Yeni bir işe başlayacak olan personelin hazırlaması gereken evraklar listesinin en başında diploma fotokopisi ve diploma örneği yer alır.

Bu evrakları hazırlaması gereken bir kişi çoğu zaman yıllar boyunca dokunmadığı diplomasını nereye koyduğunu bulmaya çalışır ve bazı zamanlarda diplomasına erişemediği için işe başlama evraklarını eksik teslim etmek zorunda kalabilir. Bu durumda personelin mahcubiyet durumu söz konusu olabilir.

Eskiden böyle bir durum ile karşılaşıldığında mezun olunan okuldan bir diploma örneği almak gerekiyordu.

Günümüzde gelişen teknoloji ve internet çağı ile birlikte diplomamızın bir örneğine ulaşmak bir kaç tıklama işlemi ile mümkün hale geldi.

Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama

E Devlet sistemi üzerinden E Devlet diploma sorgulama işlemleri olarak yapabileceğiniz tek işlem Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama işlemidir. E Devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra sağ üst bölümde yer alan arama bölümüne diploma, diploma sorgulama gibi arama kriterleri yazarak arama yapılır. Bununla birlikte yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız da yeterli olacaktır.

Arama butonuna bastıktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü bir arama sonuçları sayfası gelecektir.

Arama sonuçları sayfasında da görüldüğü gibi bu sonuçlar içerisinden Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı / Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama yazan sonuca tıklanır. Böyle bir durumda eğer siteye giriş yapmadıysanız karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir.

Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için yapmanız gereken şey “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmalı ve ardından T. C. Kimlik Numarası ile birlikte E-Devlet şifresini girmeniz gerekmektedir. Eğer henüz bir E-Devlet şifreniz yoksa bu şifreyi size en yakın merkez PTT şubesinden cüzi bir miktar ödeyerek kısa bir süre içinde alabilirsiniz. Gerekli bilgileri yazdıktan Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama işleminiz anında gerçekleşmiş olur.

Eğer hali hazırda herhangi bir üniversite üzerinden yükseköğretim ile mezun olmadıysanız bu işlem sonucunda karşınıza “Mezun bilgisi bulunamamıştır.” uyarısı çıkacaktır. Eğer bu sayfadaki bilgilerinizde herhangi bir eksiklik ya da yanlış olduğunu düşünüyorsanız yazımızın sonunda yer alan linkle tıklayarak bu durumu bildirebilirsiniz.

Mezuniyet Bilgileri ve Mezun Belgesi adlı iki farklı bölümden oluşan Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama işleminde sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde yazdığınız takdirde bu sorgulama işlemini başarılı bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Bununla birlikte Lise Mezuniyet Belgesi Doğrulama ve Yükseköğretim Mezun Belgesi Doğrulama gibi doğrulama işlemlerini yazımızın başında yer alan arama işlemi sayesinde bulabilirsiniz.

Mezuniyet Belgesi Diploma Yerine Geçer mi?

Mezuniyet belgesi ile diploma birbirine karıştırılır ve karıştırıldığı içinde birbirinin yerine geçer belge olup olmadığı sual edilir.

bir öğrenim programını veya bir okulu bitirenlere, bir derece ya da sana hak kazananlara, bir uğraş, sanat ya da iş dalında yeterli olanlara bu durumlarını belirtmek üzere, bir öğretim kurumunca verilen resmi belge.

Bu açıklamalardan anlaşıldığı üzere diploma aynı zamanda bir mezuniyet belgesidir. Diploma mezuniyet belgesi yerine mezuniyet belgesi de diploma yerine kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır?

12 Ocak 2022 15:47, Çarşamba

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? Askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü çeşitli nedenlerle ertelenmiş vatandaşlar da e-Devlet sorgulama sayfasını kullanabiliyor. Peki e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik yerleri nasıl öğrenilir?  Vatani görevlerini nerede yapacağını öğrenebilecek olan vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. e-Devlet üzerinden daha önce sadece […]

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?

22 Aralık 2021 16:35, Çarşamba

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?   e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz? , nüfus müdürlüklerinden alınan belgelerle aynı hukuki değere sahiptir.   e-Devlet  üzerinden Kişi nüfus kayıt örneği Aile (kişi, eş ve çocuk) nüfus kayıt örneği Yerleşim yeri ve diğer adres bilgileri Nüfus olayları (doğum, evlenme, boşanma, ölüm, kayıt düzeltme, velayet, yer değiştirme, gaiplik, […]

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?

21 Aralık 2021 16:28, Salı

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?   Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır? Vatandaşlar araç plakası sorgulama işlemini dört farklı şekilde gerçekleştirebilir. Bu seçenekler ise şunlar;  e-Devlet, SMS, EGM’nin internet sitesi ya da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir. Bu dört seçenekten en çok tercih edilen ise e-Devlet kapısı aracılığı ile sorgulama işlemi. Sorgulama işlemi sonunda vatandaşlar almak […]

E-Devlet Hastane Randevu Alma
30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Başvuru
30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir