E-Devlet AİS

Giriş
Güncellenme
E-Devlet AİS

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum ve kuruluşlara kısa yollar sağlanmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan bu hizmetler doğru ve günceldir. Kimlik doğrulama sayesinde ikinci bir kimlik erişimine ihtiyaç olmamaktadır. Biz de bu yazımızda E-Devlet AİS konusunu işleyeceğiz.

Aday İşlemleri Sistemi (AİS) Nedir?

ÖSYM tarafından sağlanan, adayların işlemlerinin gerçekleştirildiği AİS, E-Devlet şifresiyle erişilebilir hale geldi. ÖSYM tarafından sunulan sınavdaki görevlilerin veya yetkililerin kullandığı Görevli İşlemleri Sistemi, Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi, Sınav Merkezi İşlemleri Sistemi ve Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi gibi 4 farklı sisteme artık e-Devlet şifresiyle ulaşılabilmektedir.

AİS ÖSYM’ye başvuran adayların kullanabilecekleri, işlemlerini gerçekleştirebilecekleri kişiye özgü bir internet sayfasıdır. Adaylara siteye giriş yapabilmeleri için öncelikle şifre verilir. Geçici süreliğine verilen şifre yerine kalıcı şifre ile değiştirilir, aday bu sayede sınav hakkında her türlü bilgiye ulaşabilir. Elektronik hizmetler (e-hizmetler) için kamu kurumları tarafından herhangi bir vergi, resim ve harç ödenmesi öngörülmemişse, E-Devlet Kapısı üzerinden alınacak e-hizmetler için ek bir ücret ödemenize gerek yoktur. E-Devlet AİS böyle tanımlanmaktadır.

E-Devlet AİS Nedir?

E-Devlet yenilenen alt yapısıyla birlikte pek çok hizmeti bünyesine eklemiştir. E-Devlet sistemi aynı zamanda aday işlemlerine de olanak vermektedir. ÖSYM işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Sınava girecek adaylar için E-Devlet üzerinden yapılan işlemler Aday İşlem Sistemi ile birlikte güvenli giriş yapma özelliğiyle eklenmiştir. Ayrıca ÖSYM şifresinin kullanımı veya temin edilmesiyle ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. E-Devlet AİS kullanımı böyledir.

E-Devlet Şifresi ile Hangi ÖSYM İşlemleri Yapılır?

ÖSYM’nin aday veya görevli şifresi ile giriş yapılan Aday İşlemleri Sistemi, Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi, Sınav Merkezi İşlemleri Sistemi, Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi, Görevli İşlemleri Sistemi uygulamalarına E-Devlet üzerinden güvenli giriş yapılarak ulaşılabilmektedir. Ek olarak E-Devlet üzerinden giriş yapabildiğiniz gibi şifrenin hiç kimse ile paylaşılmaması önemli bir husustur. Bütün sorumluluk adayın kendisine aittir.

Sorgulama işlemini E-Devlet sistemi ile gerçekleştirmek isteyen adaylar, E-Devlet şifreleriyle sisteme giriş yaparak işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilmektedirler. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa, yazımızın devamında değineceğimiz E-Devlet şifresi alma konusu ile merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bulabilirsiniz.

hizmetlerden yararlanmak için kimliğinizi kullanıcı adı ve parola, e-posta ve parola ile doğrulamanız gereklidir. Kimlik doğrulamak için kimlik numarası ve şifre, e-imza, mobil imza, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı kullanılmaktadır. Ayrıca engellilerin kullanabilmelerini sağlayacak tasarım özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Kullanılabilirlik ve erişilebilirlik standartlarına uyum sağlaması için gereken çalışmalara devam edilmektedir. E-Devlet AİS konusuna geçelim şimdi.

E-Devlet AİS nasıl kullanılır?

Sistemi açtıktan sonra “T.C. Kimlik No” bölümüne T.C. kimlik numaranızı, “e-Devlet Şifresi” yazan bölüme ise şifrenizi girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıkladıktan sonra sisteme giriş yapıp işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemler resmi işlemler olup, yapılan her işlemin sonunda elektronik ortam üzerinden belgenizin çıktısını alıp resmi kurumlarda kullanabilirsiniz. Belge üzerindeki barkod ile resmi kurumlara vereceğiniz bu belgelerin, resmi kurumlar tarafından kontrolü ve takibi gerçekleştirilir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Daha önce bir E-Devlet şifresi almadıysanız veya aldığınız E-Devlet şifrenizi unuttuysanız, yeni bir şifre temin etmek için PTT şubesine başvurmanız gerekmektedir. Kendinize ait olan kimliğiniz ve diğer bilgileriniz ile şube içerisinde yazacağınız bir dilekçe ile yeni bir E-Devlet şifresi almanız, ödeyeceğiniz 2 TL karşılığında mümkündür. Yazımızın sonunda paylaşacağımız linkler üzerinden diğer işlemlerinizi de kolaylıkla halledebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?
23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir