E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama

Giriş
Güncellenme
E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz.

3 Aylık Maaş Kimlere Verilir?

3 aylık maaş her bireye verilmemektedir. Bazı şartları birlikte gerektirmektedir ve ilk şartı engelli olmaktır. Engelli bireylerin, devletin sağlamış olduğu destekten yararlanabilmesi amacıyla oluşturulan 3 Aylık Maaş, yalnızca sağlık kurulu tarafından onaylanmış rapora sahip kişilerce kullanılabilmektedir. İkinci şart ise engelli bireyin gelir durumu veya da ailesinin gelir durumu ile ilgilidir. Engelli birey, 18 yaşından büyükse kendi gelir durumu, ihtiyaçları, kirası, faturası için ödediği ücret maaşından düşülerek bireye elinde kalan miktar hesaplanır. Çalışmıyorsa veya 18 yaşından küçükse aile gelir durumu incelenir. Aynı hesaplama bu durumda da geçerlidir. E-Devlet 3 Aylık maaş sorgulama konusuna geçelim şimdi.

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama

3 Aylık maaş sorgulama daha önceden SGK sayfasından yapılırken artık telefon hizmetleri ile gerçekleştirilmektedir. Engelli bireylerin 3 Aylık maaştan yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Bireyler Sağlık Kurulu raporlarının minimum %40 değere sahip olduğu başvurunun ardından 3 Aylık maaş almaya hak kazandıkları takdirde yararlanabilir. E-Devlet 3 Aylık maaş sorgulamak isteyen engelli bireyler ALO 144 (Sosyal Yardım Hattı) ile destek alabilirler. Destek almadan önce maaş almaya hak kazanıp kazanmadıklarını öğrenmeleri ve daha sonra aramaları yeterlidir.

SGK kapsamında yapacakları E-Devlet 3 Aylık maaş sorgulama sonucunda bilgilerini öğrenip, sorgulama yapabilmektedirler. Kapsam doğrultusunda 3 ayda 1 olmak üzere 3 Aylık maaş alınabilmektedir. ALO 144 hattı ile bütün sorulara herhangi bir sıkıntı yaşamadan yanıt bulabilmektedirler. Fakat Türkiye genelinde 24 saat boyunca hizmet veren ALO 144 hattını düşürmekte zorlanılabilir, hatlar meşgul olabilir. Bu durumda bireyler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat ederek, kimliklerini göstermek suretiyle 3 Aylık maaş hakkında sormak istediklerini sorabilirler.

Diğer bir detay olarak Bakanlık binalarında engelli bireyler için tahsis edilmiş olan Beyaz Masa ile başvuru yapabilir, işlemler gerçekleştirebilir ve bilgi alınabilmektedir.

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sistem üzerinden sorgulama işlemini oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür. E-Devlet üzerinden sistem ile gerçekleştirilebilen sorgulama işlemi için öncelikle E-Devlet şifresi gerekmektedir. PTT şubelerinden kimlik ile birlikte temin edebileceğiniz E-Devlet şifresi 2 TL ödenerek alınabilir. Şifrenin alınmasının ardından sorgulama işlemine başlanabilir. Sistem üzerinden vatandaşlar paralarının yatıp yatmadığını öğrenebilir. Yazının sonundaki linkten siteye ulaşıp işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet 3 Aylık maaş sorgulama işlemi için siteye girdikten sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazan butona tıklayınız.

E-Devlet 3 Aylık maaş sorgulama işleminde sonraki aşama olarak “T.C. Kimlik No” yazan bölüme T.C. kimlik numaranızı ve “e-Devlet Şifresi” yazan bölüme almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriniz.

“Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Aşamaları tamamlamakla birlikte sisteme giriş yaptığınız takdirde artık E-Devlet üzerinden E-Devlet 3 Aylık maaş sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

3 Aylık Maaşı Hesaplama

3 Aylık Maaş memur maaşları göz önünde bulundurularak, katsayıya göre hesaplanır. 2014 yılı göz önünde bulundurulacak olursa 2014 yılına göre katsayı 0.076998 olup, 2022 engelli maaşı şu şekilde hesaplanmaktadır:

  • Engel sınıfına göre %40-%69 engelli olduğu raporlanan bireyler için 847,10 TL’dir. Bu ücret üç aylık kapsamdadır. Engel sınıfına göre %70 ve de fazla olduğu raporlanan bireyler için ise 1.270.66 TL olarak belirlenmiştir.
  • Bu rakam yıl sonuna kadar aynı mart dönemi hariç olmak üzere 2014 mart dönemi iki aylık fark ile %40-%69 arası 889,36 TL’dir. %70 ve üzerinde engele sahip olanlar için ise 1.334.004 TL olarak hesaplandı.

Muhtaçlık sınırı ise ilk altı ay için 255.22 TL, ikinci altı ay için 270.23 TL oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır?

12 Ocak 2022 15:47, Çarşamba

e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? Askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü çeşitli nedenlerle ertelenmiş vatandaşlar da e-Devlet sorgulama sayfasını kullanabiliyor. Peki e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik yerleri nasıl öğrenilir?  Vatani görevlerini nerede yapacağını öğrenebilecek olan vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. e-Devlet üzerinden daha önce sadece […]

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?

22 Aralık 2021 16:35, Çarşamba

e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz?   e-Devlet üzerinden hangi resmi belgeleri alabiliriz? , nüfus müdürlüklerinden alınan belgelerle aynı hukuki değere sahiptir.   e-Devlet  üzerinden Kişi nüfus kayıt örneği Aile (kişi, eş ve çocuk) nüfus kayıt örneği Yerleşim yeri ve diğer adres bilgileri Nüfus olayları (doğum, evlenme, boşanma, ölüm, kayıt düzeltme, velayet, yer değiştirme, gaiplik, […]

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?

21 Aralık 2021 16:28, Salı

Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?   Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır? Vatandaşlar araç plakası sorgulama işlemini dört farklı şekilde gerçekleştirebilir. Bu seçenekler ise şunlar;  e-Devlet, SMS, EGM’nin internet sitesi ya da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir. Bu dört seçenekten en çok tercih edilen ise e-Devlet kapısı aracılığı ile sorgulama işlemi. Sorgulama işlemi sonunda vatandaşlar almak […]

E-Devlet Hastane Randevu Alma
30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Başvuru
30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir