E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama

Giriş
Güncellenme
E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan destekler arasındadır. Biz de bu yazımızda E-Devlet 2022 maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz.

2022 Maaşı Kimlere Verilir?

2022 Engelli Maaşı her bireye verilmeyip bir takım şartları beraberinde gerektirmektedir. İlk şartı engelli olmaktır. Engelli bireylerin devletin sağlamış olduğu imkanlardan yararlanabilmesi amacıyla oluşturulmuş olan 2022 Maaşından yalnızca sağlık kurulu ile onaylanmış rapora sahip kişiler yararlanabilmektedir. İkinci şart ise engelli bireyin gelir durumu veya da ailesinin gelir durumu ile ilgilidir. Engelli birey, 18 yaşından büyükse kendi gelir durumu, ihtiyaçları, kirası, faturası için ödediği ücret maaşından düşülerek bireye elinde kalan miktar hesaplanır. Çalışmıyorsa veya 18 yaşından küçükse aile gelir durumu incelenir. Aynı hesaplama bu durumda da geçerlidir. E-Devlet 2022 maaş sorgulama konusuna geçelim şimdi.

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama İşlemi

2022 maaşları önceden SGK sayfasından yapılırken artık telefon hizmetleri ile gerçekleştirilmektedir. Engelli bireyler 2022 maaşından yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmalıdır. Bireyler Sağlık Kurulu raporlarının minimum %40 değere sahip olduğu başvurunun ardından 2022 maaşı almaya hak kazandıkları takdirde yararlanabilir. E-Devlet 2022 maaş sorgulamak isteyen engelli bireyler ALO 144 (Sosyal Yardım Hattı) ile destek alabilirler. Destek almadan önce maaş almaya hak kazanıp kazanmadıklarını öğrenmeleri ve daha sonra aramaları yeterlidir.

SGK kapsamında yapacakları E-Devlet 2022 maaş sorgulama sonucunda bilgilerini öğrenip, sorgulama yapabilmektedirler. Kapsam doğrultusunda 3 ayda 1 olmak üzere 2022 maaşı alınabilmektedir. ALO 144 hattı ile bütün sorulara herhangi bir sıkıntı yaşamadan yanıt bulabilmektedirler. Fakat Türkiye genelinde 24 saat boyunca hizmet veren ALO 144 hattını düşürmekte zorlanılabilir, hatlar meşgul olabilir. Bu durumda bireyler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat ederek, kimliklerini göstermek suretiyle 2022 maaşı hakkında sormak istediklerini sorabilir.

Diğer bir detay olarak Bakanlık binalarında engelli bireyler için tahsis edilmiş olan Beyaz Masa ile başvuru yapabilir, işlemler gerçekleştirebilir ve bilgi alınabilmektedir.

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden sistem ile gerçekleştirilebilen sorgulama işlemi için öncelikle E-Devlet şifresi gerekmektedir. PTT şubelerinden kimlik ile birlikte temin edebileceğiniz E-Devlet şifresi 2 TL ödenerek alınabilir. Şifrenin alınmasının ardından sorgulama işlemine başlanabilir. Yazının sonundaki linkten siteye ulaşıp işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet 2022 maaş sorgulama işlemi için siteye girdikten sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazan butona tıklayınız.

E-Devlet 2022 maaş sorgulama işleminde sonraki aşama olarak “T.C. Kimlik No” yazan bölüme T.C. kimlik numaranızı ve “e-Devlet Şifresi” yazan bölüme almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriniz.

“Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Aşamaları tamamlamakla birlikte sisteme giriş yaptığınız takdirde artık E-Devlet üzerinden E-Devlet 2022 maaş sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

2022 Maaşı Hesaplama

2022 Maaşı memur maaşları göz önünde bulundurularak, katsayıya göre hesaplanır. 2014 yılı göz önünde bulundurulacak olursa 2014 yılına göre katsayı 0.076998 olup, 2022 engelli maaşı şu şekilde hesaplanmaktadır:

  • Engel sınıfına göre %40-%69 engelli olduğu raporlanan bireyler için 847,10 TL dir. Bu ücret üç aylık kapsamdadır. Engel sınıfına göre %70 ve de fazla olduğu raporlanan bireyler için ise 1.270.66 TL olarak belirlenmiştir.
  • Bu rakam yıl sonuna kadar aynı mart dönemi hariç olmak üzere 2014 mart dönemi iki aylık fark ile %40-%69 arası 889,36 TL’dir. %70 ve üzeri engelliler ise 1.334.004 TL olarak hesaplandı.

Muhtaçlık sınırı ise ilk altı ay için 255.22 TL, ikinci altı ay için 270.23 TL oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı
23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir