Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları

Giriş
Güncellenme
Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları
SGK

Doğumdan sonra yarım çalışan ödeneği almak İşkur tarafından düzenlenmiş olan şartlara göre verilmektedir. İş Kanunu kapsamında kullanılan doğumdan sonra analık izninin bitmesinden sonra, bebeğin bakımı ve büyütülmesi için çocuğun sağ olması şartı ile verilmektedir. Evlat edinen kadın ve erkeklere bu ödenek 60 ve 360 gün arasında haftalık çalışma süresinin yarısı olarak belirlenmiştir. Analık izninin bitmesinden sonra, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz olarak izin verilmiş olan kişiler eğer İşsizlik Sigortası kanunu kapsamındaki şartları sağlıyorsa, çalışmadıkları süreç için verilmektedir.

Yarım Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

Yarım çalışma ödeneği alma şartları İş Kanunu ve İŞKUR tarafından belirlenmiş koşullara göre verilmektedir. Buna göre yarım çalışma ödeneği almak için yerine getirilmesi gereken koşullar:

 • İşçinin adına doğum ya da evlat edinme tarihinden önceki son 3 sene içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigorta priminin yatmış olması gerekmektedir.
 • Haftalık çalışma süresinin belirlenmiş olan yarısı kadar aktif olarak çalışmak gerekmektedir.
 • Analık izninin bitmesi itibari ile 30 gün içerisinde herhangi bir İŞKUR birimine doğum ve evlat edinme ardından yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunmak gerekmektedir.
 • Mücbir olarak kabul edilen nedenler haricinde başvuruda gecikme olması halinde, doğum ve evlat edinme ardından yarım çalışma ödeneği almaya hak kazanılan toplam süreden düşülerek ödemeler yapılmaktadır.

Yarım Çalışma Süresi Nasıl Hesaplanır?

Yarım çalışma süresi hesaplama doğum sayısına göre belirlenmektedir. Buna göre yarım çalışma süresi:

 • Birinci doğum için yarım çalışma süresi 60 gün olarak belirlenmiştir. Birinci doğumda verilecek olan ödenek ise maksimum 30 gün olmaktadır.
 • İkinci doğum için 120 gün çalışma süresi bulunmaktadır. İkinci doğumda yarım çalışma ödeneği süresi ise 60 gün olmaktadır.
 • Sonraki doğumlarda ise yarım çalışma süresi 180 gün olarak belirlenmiştir. Sonraki doğumlar için yarım çalışma ödeneği süresi ise 90 gün olarak belirlenmektedir.
 • Çoğul gebelik ve doğumlarda bu sürelere ekstra 30 gün eklenmektedir. Çocuğun engelli olması halinde çalışma süresi 360 gün olarak belirlenmiştir. 30 gün için 15 gün yarım çalışma ödeneği verilmektedir.

Yarım Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

Yarım çalışma ödemesi doğum ya da evlat edinme ardından, çalışma süresinin yarısı kadar olacak şekilde hesaplanmaktadır. Kişinin çalıştığı işte aldığı maaş ne olursa olsun, günlük asgari ücretin brütü kadar hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra yarım çalışma ödenekleri damga vergisi hariç olmak üzere herhangi bir kesintiye uğramamaktadır. Yarım çalışma ödenekleri, kişinin çalıştığı aya ait aylık prim ve hizmet belgesinin ilişkin olduğu aydan sonraki 2. Ay içinde aylık olacak şekilde ödenmektedir. Ancak çeşitli durumlarda yarım çalışma ödeneği kesilebilmektedir. Bu durumlar:

 • Geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanmış olan kişilerde belirlenen sürenin tamamlanması ardından ödenek kesilmektedir.
 • Çocuğun vefat etmesi ya da evlatlık halinin ortadan kalkması halinde çalışma ödeneği kesilmektedir.
 • Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz olarak izin verilmiş olan kişinin bu süre kapsamında farklı bir işte çalışması durumunda ödenek kesilmektedir.
 • Kişinin iş yerinden ayrılması halinde çalışma ödeneği kesilmektedir.

Doğum ve Evlat Edinme Ardından Yarım Çalışma Ödeneğini Kimler Alır?

Doğum ve evlat edinmeden sonra yarım çalışma ödeneği almak için İş Kanunu yasaları tarafından belirlenmiş şartları yerine getirmek gerekmektedir. Buna göre yarım çalışma ödeneği almaya hak kazanan kişiler ise:

 • Kadın işçinin doğumdan ya da evlat edinmeden sonra yarım çalışma ödeneği alabilmesi için doğum yaptığı tarihten önceki son 36 ayda en az 600 günlük işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Evlat edinen erkekler için de yarım çalışma ödeneği verilmektedir.
 • Doğum izninin bitiş tarihini takip eden 30 günlük süre içerisinde İŞKUR merkezine başvuru yapılması gerekmektedir. Yarım çalışma belgesi ile başvuru yapılmalıdır.
 • Doğum izninin bitmesinden sonra haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışmak gerekmektedir.

Yarım Çalışma Ödeneği için Alabilmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yarım çalışma ödeneği için belgeler mutlaka eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Doğum yapmış olan ya da evlat edinmiş olan kişilerin yarım çalışma ödeneğinden faydalanması için gerekli belgeler ile İşkur merkezine başvuru yapılması gerekmektedir. Çalışılan iş yerinden yarım çalışma talebinin imzalı ve onaylı olarak alınması gerekmektedir. Bu belgeler ise İşkur’a 30 gün içerisinde verilmelidir. Ancak bu sürenin geçmesi durumunda, zorlayıcı ve geçerli sebepler olduğuna dair belgelerin iletilmesi gerekmektedir. Aksi halde, bu başvuru kabul edilmeyecektir.

Doğum ve Evlat Edinme Ardından Yarım Çalışma Ödeneği Nereden Alınır?

Doğum ve evlat edinmeden sonra yarım çalışma ödeneği başvuru yapılan ayı takip eden 2. Ayda ödenmektedir. Örnek vermek gerekirse Ocak ayında başvuru yapmış kişilere Mart ayında ödemeler yapılmaktadır. Yarım çalışma ödenekleri PTT şubelerinden alınmaktadır. Bu ödeneğin hesaplanması ise:

 • Yarım çalışma ödenekleri günlük, çalışan kişinin iş yerindeki maaşı ne kadar yüksek olursa olsun, günlük asgari ücret bedellerinin brüt miktarıdır.
 • Toplam ödenekler damga vergisi haricinde kesintiye uğramamaktadır.
 • Haftalık toplam çalışma süresinin yarısı kadar ödeme yapılmaktadır.
 • Kişinin raporlu olduğu günler haricinde ödeme yapılmaktadır.
 • Bu ödemeler çocuk sağ ise yapılmaktadır. Aksi halde ödemeler kesilmektedir.

İŞ-KUR Yarım Çalışma Ödeneği Ne Zaman Yatar?

İş-kur’da yarım çalışma ödenekleri başvurusu onaylanan kişilerde bir ay sonra yapılmaktadır. Yarım çalışma ödenekleri bebeğin tekil ya da çoğul olmasına göre de değişmektedir. Buna göre yarım çalışma ödeneklerinden faydalanmak için 3 temel şart aranmaktadır. Bunlar:

 • Başvuru yapacak olan işçi ile ilgili olarak doğum ya da evlat edinme halinde, son 3 sene içerisinde minimum 600 gün prim ödenmesi gerekmektedir.
 • Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışmış olması gerekmektedir.
 • Doğum ya da evlat edinme işlemlerinden sonra kullanılmış ola doğum izninin tamamlanmasından sonra 30 gün dolmadan başvuruların yapılması ve başvuruların Türkiye İş Kurumu’na belgeler ile teslim edilmesi gerekmektedir.

Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneğine İlişkin Usul ve Esaslar

Doğum ve evlat edinme yasası 4447 sayılı olan İşsizlik Sigorta Kanunu’nun 5. Maddesine göre düzenlenmiştir. Buna göre doğumdan sonra verilen analık izninin bitmesinden sonraki kadın işçi ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinmiş kadın ya da erkek işçilere haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izin süresi kapsamında, doğum ve evlat edinme ardından yarım çalışma ödeneği alınabilmektedir. Buna göre usul ve esaslar ise;

 • Maliye Bakanlığı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • İŞ-KUR,
 • Hazine Müsteşarlığı tarafından ortak şekilde düzenlenmiştir.

Buna göre yarım çalışma ödenekleri hem doğum yapmış olan hem de evlat edinmiş olan erkek ve kadınlar için geçerli bir yasadır. Buna göre yarım çalışma ödeneği, günlük olarak hesaplanmaktadır. Hesaplama kapsamında asgari ücretlerin brütü 30’a bölünmektedir. Bu sayede günlük asgari ücret hesaplanmaktadır. Çıkan sonucun 15 ile çarpılması ile verilecek olan ücret hesaplanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir