Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları

Giriş
Güncellenme
Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları
SGK

Doğumdan sonra yarım çalışan ödeneği almak İşkur tarafından düzenlenmiş olan şartlara göre verilmektedir. İş Kanunu kapsamında kullanılan doğumdan sonra analık izninin bitmesinden sonra, bebeğin bakımı ve büyütülmesi için çocuğun sağ olması şartı ile verilmektedir. Evlat edinen kadın ve erkeklere bu ödenek 60 ve 360 gün arasında haftalık çalışma süresinin yarısı olarak belirlenmiştir. Analık izninin bitmesinden sonra, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz olarak izin verilmiş olan kişiler eğer İşsizlik Sigortası kanunu kapsamındaki şartları sağlıyorsa, çalışmadıkları süreç için verilmektedir.

Yarım Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

Yarım çalışma ödeneği alma şartları İş Kanunu ve İŞKUR tarafından belirlenmiş koşullara göre verilmektedir. Buna göre yarım çalışma ödeneği almak için yerine getirilmesi gereken koşullar:

 • İşçinin adına doğum ya da evlat edinme tarihinden önceki son 3 sene içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigorta priminin yatmış olması gerekmektedir.
 • Haftalık çalışma süresinin belirlenmiş olan yarısı kadar aktif olarak çalışmak gerekmektedir.
 • Analık izninin bitmesi itibari ile 30 gün içerisinde herhangi bir İŞKUR birimine doğum ve evlat edinme ardından yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunmak gerekmektedir.
 • Mücbir olarak kabul edilen nedenler haricinde başvuruda gecikme olması halinde, doğum ve evlat edinme ardından yarım çalışma ödeneği almaya hak kazanılan toplam süreden düşülerek ödemeler yapılmaktadır.

Yarım Çalışma Süresi Nasıl Hesaplanır?

Yarım çalışma süresi hesaplama doğum sayısına göre belirlenmektedir. Buna göre yarım çalışma süresi:

 • Birinci doğum için yarım çalışma süresi 60 gün olarak belirlenmiştir. Birinci doğumda verilecek olan ödenek ise maksimum 30 gün olmaktadır.
 • İkinci doğum için 120 gün çalışma süresi bulunmaktadır. İkinci doğumda yarım çalışma ödeneği süresi ise 60 gün olmaktadır.
 • Sonraki doğumlarda ise yarım çalışma süresi 180 gün olarak belirlenmiştir. Sonraki doğumlar için yarım çalışma ödeneği süresi ise 90 gün olarak belirlenmektedir.
 • Çoğul gebelik ve doğumlarda bu sürelere ekstra 30 gün eklenmektedir. Çocuğun engelli olması halinde çalışma süresi 360 gün olarak belirlenmiştir. 30 gün için 15 gün yarım çalışma ödeneği verilmektedir.

Yarım Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

Yarım çalışma ödemesi doğum ya da evlat edinme ardından, çalışma süresinin yarısı kadar olacak şekilde hesaplanmaktadır. Kişinin çalıştığı işte aldığı maaş ne olursa olsun, günlük asgari ücretin brütü kadar hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra yarım çalışma ödenekleri damga vergisi hariç olmak üzere herhangi bir kesintiye uğramamaktadır. Yarım çalışma ödenekleri, kişinin çalıştığı aya ait aylık prim ve hizmet belgesinin ilişkin olduğu aydan sonraki 2. Ay içinde aylık olacak şekilde ödenmektedir. Ancak çeşitli durumlarda yarım çalışma ödeneği kesilebilmektedir. Bu durumlar:

 • Geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanmış olan kişilerde belirlenen sürenin tamamlanması ardından ödenek kesilmektedir.
 • Çocuğun vefat etmesi ya da evlatlık halinin ortadan kalkması halinde çalışma ödeneği kesilmektedir.
 • Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz olarak izin verilmiş olan kişinin bu süre kapsamında farklı bir işte çalışması durumunda ödenek kesilmektedir.
 • Kişinin iş yerinden ayrılması halinde çalışma ödeneği kesilmektedir.

Doğum ve Evlat Edinme Ardından Yarım Çalışma Ödeneğini Kimler Alır?

Doğum ve evlat edinmeden sonra yarım çalışma ödeneği almak için İş Kanunu yasaları tarafından belirlenmiş şartları yerine getirmek gerekmektedir. Buna göre yarım çalışma ödeneği almaya hak kazanan kişiler ise:

 • Kadın işçinin doğumdan ya da evlat edinmeden sonra yarım çalışma ödeneği alabilmesi için doğum yaptığı tarihten önceki son 36 ayda en az 600 günlük işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Evlat edinen erkekler için de yarım çalışma ödeneği verilmektedir.
 • Doğum izninin bitiş tarihini takip eden 30 günlük süre içerisinde İŞKUR merkezine başvuru yapılması gerekmektedir. Yarım çalışma belgesi ile başvuru yapılmalıdır.
 • Doğum izninin bitmesinden sonra haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışmak gerekmektedir.

Yarım Çalışma Ödeneği için Alabilmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yarım çalışma ödeneği için belgeler mutlaka eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Doğum yapmış olan ya da evlat edinmiş olan kişilerin yarım çalışma ödeneğinden faydalanması için gerekli belgeler ile İşkur merkezine başvuru yapılması gerekmektedir. Çalışılan iş yerinden yarım çalışma talebinin imzalı ve onaylı olarak alınması gerekmektedir. Bu belgeler ise İşkur’a 30 gün içerisinde verilmelidir. Ancak bu sürenin geçmesi durumunda, zorlayıcı ve geçerli sebepler olduğuna dair belgelerin iletilmesi gerekmektedir. Aksi halde, bu başvuru kabul edilmeyecektir.

Doğum ve Evlat Edinme Ardından Yarım Çalışma Ödeneği Nereden Alınır?

Doğum ve evlat edinmeden sonra yarım çalışma ödeneği başvuru yapılan ayı takip eden 2. Ayda ödenmektedir. Örnek vermek gerekirse Ocak ayında başvuru yapmış kişilere Mart ayında ödemeler yapılmaktadır. Yarım çalışma ödenekleri PTT şubelerinden alınmaktadır. Bu ödeneğin hesaplanması ise:

 • Yarım çalışma ödenekleri günlük, çalışan kişinin iş yerindeki maaşı ne kadar yüksek olursa olsun, günlük asgari ücret bedellerinin brüt miktarıdır.
 • Toplam ödenekler damga vergisi haricinde kesintiye uğramamaktadır.
 • Haftalık toplam çalışma süresinin yarısı kadar ödeme yapılmaktadır.
 • Kişinin raporlu olduğu günler haricinde ödeme yapılmaktadır.
 • Bu ödemeler çocuk sağ ise yapılmaktadır. Aksi halde ödemeler kesilmektedir.

İŞ-KUR Yarım Çalışma Ödeneği Ne Zaman Yatar?

İş-kur’da yarım çalışma ödenekleri başvurusu onaylanan kişilerde bir ay sonra yapılmaktadır. Yarım çalışma ödenekleri bebeğin tekil ya da çoğul olmasına göre de değişmektedir. Buna göre yarım çalışma ödeneklerinden faydalanmak için 3 temel şart aranmaktadır. Bunlar:

 • Başvuru yapacak olan işçi ile ilgili olarak doğum ya da evlat edinme halinde, son 3 sene içerisinde minimum 600 gün prim ödenmesi gerekmektedir.
 • Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışmış olması gerekmektedir.
 • Doğum ya da evlat edinme işlemlerinden sonra kullanılmış ola doğum izninin tamamlanmasından sonra 30 gün dolmadan başvuruların yapılması ve başvuruların Türkiye İş Kurumu’na belgeler ile teslim edilmesi gerekmektedir.

Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneğine İlişkin Usul ve Esaslar

Doğum ve evlat edinme yasası 4447 sayılı olan İşsizlik Sigorta Kanunu’nun 5. Maddesine göre düzenlenmiştir. Buna göre doğumdan sonra verilen analık izninin bitmesinden sonraki kadın işçi ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinmiş kadın ya da erkek işçilere haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izin süresi kapsamında, doğum ve evlat edinme ardından yarım çalışma ödeneği alınabilmektedir. Buna göre usul ve esaslar ise;

 • Maliye Bakanlığı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • İŞ-KUR,
 • Hazine Müsteşarlığı tarafından ortak şekilde düzenlenmiştir.

Buna göre yarım çalışma ödenekleri hem doğum yapmış olan hem de evlat edinmiş olan erkek ve kadınlar için geçerli bir yasadır. Buna göre yarım çalışma ödeneği, günlük olarak hesaplanmaktadır. Hesaplama kapsamında asgari ücretlerin brütü 30’a bölünmektedir. Bu sayede günlük asgari ücret hesaplanmaktadır. Çıkan sonucun 15 ile çarpılması ile verilecek olan ücret hesaplanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur?

08 Aralık 2021 18:10, Çarşamba

SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur?   SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur? Gelir testi, herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşların gelirlerinin tespit edilmesi sonucunda sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak sağlayan bir testtir.   SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur? Genel sağlık sigortası kapsamına dahil olmayan vatandaşlar ve aile bireylerinin, prim ödeyip […]

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır?

07 Aralık 2021 16:50, Salı

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? İşe yeni alınan her çalışan için, SGK işe giriş bildirgesi düzenlenmesi zorunluluğu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenmiştir. Günümüzün e-devlet altyapısı sayesinde, bu bildirgeler SGK’ya internet ortamında e-Sigorta üzerinden iletilebilir halde. SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? Sigortalı […]

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir?

06 Aralık 2021 15:47, Pazartesi

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir?   Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. maddesi uyarınca 1.01.2012 tarihinde yürürlüğe girmiş olan genel sağlık sigortası yerleşim yeri Türkiye olan Türk vatandaşlarına zorunlu, yabancı ülke vatandaşlarına ise talepleri doğrultusunda uygulanır. Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir? Kısa adı GSS olan sistem […]

GSS borcuna itiraz edilebilir mi?
03 Aralık 2021 15:07, Cuma

GSS borcuna itiraz edilebilir mi? GSS borcuna itiraz edilebilir mi? Ülkemizdeki bütün vatandaşların sosyal güvenlik kapsamına girmesi, sosyal güvence içinde yaşamalarını sağlamak için Genel Sağlık Sigortası yürürlüğe girmiştir. Ancak GSS kimi zaman istenmeyen borçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.    GSS borcuna itiraz edilebilir mi? Bunun nedenleri arasında gerekli olan işlemlerin yapılmaması ile birlikte kişilerin işlemlerinde […]

Apartman ve Site Yönetimleri İçin Vergi Borcu Yapılandırması
02 Aralık 2021 16:30, Perşembe

Apartman ve Site Yönetimleri İçin Vergi Borcu Yapılandırması   Apartman ve Site Yönetimlerinin Hangi Borcu Yapılandırmadan Yararlanabilir?  Kanun kapsamında 31 Ağustos 2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere ait olup kanunun yürürlük tarihi itibariyle kesinleşmiş vergi, harç ve vergi cezaları ile ecrimisil gibi borçlara, site yönetimleri tarafından araç kiralaması yapılmış ise kiralamayı yapan firmaların ve […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir