Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Giriş
Güncellenme
Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar
SSK

Kadın çalışanlar doğum yapmalarının ardından, sigortalı oldukları taktirde SGK’ya borçlanmaları mümkündür. Bu borçlanmanın kaç gün olabileceği de yasaların belirlediği sınırlar içerisinde kendine yer bulmaktadır. Doğum borçlanmasının hesaplanmasında da bazı kriterler gözetilmektedir. Üç çocuğa kadar kadınların doğum borçlanması yapmaları mümkün olmaktadır. Üç çocuğu bulunan bir kadın en çok 2160 gün borç yapabilmektedir. Bu kadar gün size fazla gelirse daha az olarak da alınabilir.

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar konusuna girmeden önce doğum borçlanmasının kapsamını açıklamakta yarar vardır. Doğum izni, doğumdan önce ve sonra kadınların aldıkları, bu süre içerisinde SGK sisteminin dışında kalacakları bir haktır. Ancak SGK’ya yapılan başvurular sonucunda doğum borçlanması yaparak bu süreci hizmet günlerinden olarak saydırmaları mümkün olabilmektedir. Kısaca, doğum borçlanmasıyla erken emeklilik gibi bir durum olmaz, pirim günü kazanmış olursunuz.

Doğum Borçlanması Yapabilmek İçin Gerekli Olan Koşullar

 • Doğum öncesinde kadının bir sigorta başlangıcının olması gerekir.
 • Doğumdan sonraki dönemde adına prim ödenmemiş olmalıdır.
 • Borçlanacağı süre boyunca çocuğun hayatta kalması lazımdır.
 • İlk doğumun ardından iki sene tamamlanmadan ikinci doğumunu da yapan sigortalı kadın, ilk doğumuyla ikinci doğuma kadarki süre ve ikinci doğumdaki hakkı olan iki yılın toplamı kadar olmak üzere borçlanabilmektedir.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır

Doğum borçlanmasının hesaplanışı, sigortalı kadınların primlerine günlük kazançlarının alt ve üst sınırlarının arasında olmak kaydıyla belirlenecek günlük kazançtan %32’si üzerinden yapılmaktadır. Yani eğer, 01 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğum borçlanması için başvuru yapmanız durumunda ödemeniz gereken günlük asgari tutar 21,64 TL olacaktır. Yine bu tarihler arasında yapmış olduğunuz başvuruda ödemeniz gereken günlük azami tutar da 162,32 TL olacaktır.

Bu tutarın ödenebilmesi için doğum borçlanması için kredi veren bankalar araştırılarak bir çıkış yolu bulunabilmektedir. Yine yukarıda açıkladığımız hususlara göre çocuk sayısıyla orantılı olarak genel değerlendirme yaparsak şu sayısal verilere ulaşmak mümkündür:

 • 1 çocuğa yapılan doğum borçlanmasında: 580,80 TL toplam
 • 2 çocuğa yapılan doğum borçlanmasında:  31.161,60 TL toplam
 • 3 çocuğa yapılan doğum borçlanmasında: 46.742,40 TL toplam

Doğum borçlanması yapabileceğiniz gün sayısı konusuna da değinmek icap ederse çocuk sayısına göre değişim görülmesi mümkündür. Buna göre:

 • 1 çocuk için olan doğum borçlanmasında: 720 gün
 • 2 çocuk için olan doğum borçlanmasında: 1440 gün
 • 3 çocuk için olan doğum borçlanmasında: 2160 gün olarak hesaplanmaktadır.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılmaktadır

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar konusundan önce sıralamaya uygun olması açısından doğum borçlanmasının başvuru aşamalarını kısaca açıklayalım. Kadın çalışanların bu uygulama için kanunun belirli sayılarınca, çalışmasının geçmiş olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmaları mümkündür. Gereken belgeler ise kimlik fotokopisi ve doğum borçlanması başvuru formundan ibarettir. Gerekli şartları karşılayan herkes, bu doğum borçlanması fırsatından yararlanabilmektedir.

Bir diğer konu da doğum borçlanması yaparak erken emekliliğin mümkün olup olmadığıdır. Pek çok kişi bu işlem ile erkenden emekli olabileceğini düşünür. Fakat durum böyle değildir. Doğum borçlanması yapmanız emekli olmanız gereken yaşı değiştirmemektedir. Yalnızca çalışır durumda olmadığınız zamanlarda oluşacak eksik primlerinizi tamamlamanızı sağlamaktadır. Bu primleri ödemeniz yararlı olacağından doğum borçlanması için kredi veren bankalar vasıtasıyla parayı temin etmeniz gerekli olabilmektedir.

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Doğum borçlanması olarak geçen, eksik primlerin ödenmesi esasına dayanan sistem için, 2017 yılından beri bazı bankalar kredi verebilmektedir. Bu konuda hem 2017 yılında hem de 2018 yılında yaptığı çalışmalarıyla öne çıkan banka, Ziraat Bankası’dır. Birtakım şartların sağlanması karşılığında elverişli faiz imkanlarıyla bu konuda hizmet sunmaya devam etmektedir. Doğum borçlanması için kredi veren bankalardenildiği zaman da yine akla gelen ilk isimdir.

Doğum borçlanması için kredi çekmek denildiği zaman akla gelen banka olan Ziraat Bankası ile SGK arasında işbirliğine dayanan bir protokol imzalanmıştı. Bu sözleşmeyle banka, bu alanda öncülerden sayılmaya başlanmıştır. buraya yapılan başvurular çoğunlukla onaylanmaktadır. Verilen diğer kredilere göre daha az detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Kredinin kabul oranı %90 oranlarında olabilmektedir. 2017 yılında yalnızca Ziraat Bankası bu krediyi veriyorken 2018 yılında durum değişmiştir.

Ziraat Bankası’ndan başka, doğum borçlanması için kredi veren bankalar arasında sayılması gereken bankalar şunlardır:

 • İş Bankası
 • Halk Bankası

Yukarıda saydığımız bankaların SGK ile sözleşme imzalamaları gerekmiştir. Bu bankalar haricinde doğum borçlanması kredisi veren bankalardan söz etmek çok da mümkün olmamaktadır. Yine de başka bankalardan ihtiyaç kredisi adıyla kredi çekmek ve borcun ödenmesi söz konusu olabilmektedir. Bankaları araştırırken faiz oranlarını karşılaştırmanız faydalı olacaktır. Bu kredi son yıllarda daha çok bilinmeye başladığından zamanla doğum borçlanması kredisini veren bankaların daha da çoğalması beklenmektedir.

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar konusunu açıkladıktan sonra merak edilen başka bir husus olan, doğum borcunun taksitlendirilerek ödenip ödenemeyeceğine gelelim. Doğum borçlanması için başvurunun hemen ardından ödeme için size verilen süre bir aydır. Bu süre zarfında ödeme yapmazsanız başvurunuz iptal edilmektedir. Ve tutarı peşin ödemeniz gerekir, taksit yapılmaz. Fakat siz borcun bir kısmını ödeyerek ödediğiniz kadar günün primini satın alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir