Cenaze Yardımı Ve Ödeneği Şartları, Kimlere Verilir?

Şunu görüyoruz ki, birçok kişi cenaze yardımından haberdar değil. Bu oldukça anlaşılır bir durumdur. Cenaze gibi oldukça üzücü bir durum sonrası vatandaşlarımız, bu gibi konuları es geçebiliyorlar. Hatta şunu söyleyebilirim ki, çoğu kişi hak kazanmış olmasına rağmen bu ödenekten faydalanmıyor. Ancak, ortada da böyle bir yardım ve ödenek söz konusu. Bu yardımdan faydalanmak oldukça kolay. Yeter ki nasıl olacağını, nasıl başvurulacağını bilelim.

Giriş
Güncellenme
Cenaze Yardımı Ve Ödeneği Şartları, Kimlere Verilir?

Şunu görüyoruz ki, birçok kişi cenaze yardımından haberdar değil. Bu oldukça anlaşılır bir durumdur. Cenaze gibi oldukça üzücü bir durum sonrası vatandaşlarımız, bu gibi konuları es geçebiliyorlar. Hatta şunu söyleyebilirim ki, çoğu kişi hak kazanmış olmasına rağmen bu ödenekten faydalanmıyor. Ancak, ortada da böyle bir yardım ve ödenek söz konusu. Bu yardımdan faydalanmak oldukça kolay. Yeter ki nasıl olacağını, nasıl başvurulacağını bilelim.

Biz de bu nedenle, cenaze yardımı veya ödeneği nedir, kimlere verilir, nereye başvurulur, cenaze ödeneği ne kadar 2018, nasıl bir dilekçe yazmak gerekiyor? gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve böyle bir yazı kaleme aldık.

Cenaze yardımı nedir? Nereye başvurulur?

Cenaze yardımı, diğer bir ifadeyle cenaze ödeneği, aşağıdaki kişilerin yakınlarına verilen bir yardım türüdür. Ölen sigortalının ailesine bir defa yapılan bir yardım çeşididir.

 • İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren sigortalı
 • Yaşamını yitiren sigortalı (Minimum 360 gün SGK primi yatırılmış olmalı)
 • Malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken vefat eden kişi
 • Sigortalı olarak çalıştığı işinden ayrıldıktan sonra bir yıl içinde vefat eden kişi

Bu yukarıda saydığımız kişilerin yakınları, cenaze ödeneği alabilmektedir. Cenaze ödeneği için SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu ödenekten faydalanamazsınız.

Cenaze yardımı alma şartları 2018 nelerdir?

Cenaze yardımı herkese verilmez. Cenaze yardımı alabilmek için bazı şartları sağlamak gerekmektedir. Peki ama nedir bu şartlar? Dilerseniz, cenaze ödeneği alabilmek için gerekli şartları sırasıyla belirtelim:

”İş kazası, meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş görmezlik geliri, malullük ya da yaşlılık aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş iken vefat eden sigortalının hak sahiplerince başvuru yapılmasıdır.”

Cenaze yardımı kimlere ödenir?

Cenaze ödeneği şu sırayla ilgili kişilere ödenmektedir:

 1. Önce yaşamını yitiren sigortalının eşine
 2. Eşi yoksa çocuklarına,
 3. Çocukları da yoksa anne ve babasına,
 4. Anne babası yoksa kardeşlerine

verilmektedir.

Ancak, yaşamını yitiren kişinin cenazesini yukarıdakilerden farklı bir kişi kaldırmış ve ilgilenilmiş ve bu durum, belgelendirilebilir ise cenaze ödeneği ilgili farklı kişiye ödenir.

Belgelendirilmesi gereken belgeler şunlar olmalıdır:

 • Muhtarlık belgesi
 • Cenaze masrafını gösterir fatura

Cenaze ödeneği nasıl alınır?

Bu ödenek için SGK İl Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Başvuru şarttır. Cenaze ödeneği dilekçesi ile başvuru yapabilirsiniz. Bu dilekçe örneğine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Cenaze ödeneği dilekçesi örneği

Ancak, bu dilekçeye ek olarak ilgili makamlarca hazırlanan bir ölüm belgesini de SGK’ya teslim etmeniz gerekiyor.

Yani, gerekli belgeler kısaca şunlardır:

 1. Dilekçe
 2. Ölüm belgesi

Bu iki belge yanınızda olmadan SGK İl Müdürlüğü’ne gitmeyiniz.

Cenaze ödeneği ne kadar 2018?

Tarafımıza en fazla sorulan soruların başında cenaze ödeneği ne kadar sorusu gelmektedir. Yıllar itibariyle cenaze yardımının sürekli artığını söylemeliyiz. Genellikle artışlar çok cüzzi bir miktardır. Yani, TÜİK’in açıkladığı TÜFE oranı kadar her yıl cenaze ödeneği güncellenmektedir.

Buna göre yıllar itibariyle cenaze ödeneği tutarları şu şekildedir.

 • 2010 yılı itibariyle 308.00 TL
 • 2011 yılı itibariyle 328.00 TL
 • 2012 yılı itibariyle 363.00 TL
 • 2013 yılı itibariyle 386.00 TL
 • 2014 yılı itibariyle 415.00 TL
 • 2015 yılı itibariyle 449.00 TL
 • 2016 yılı itibariyle 489.00 TL
 • 2017 yılı itibariyle 531.00 TL

2018 yılında ise bu tutar 590 TL’dir.

Cenaze parası zamanaşımı ne kadardır?

Cenaze ödeneği için belirlenen zamanaşımı süresi 5 yıldır. Yani, 5 yıl içinde cenaze ödeneği için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu nedenle, bu süre zarfında alınmayan ödenek için hak kaybı söz konusu olabilmektedir.

Yazımızda anlatılan tüm bu bilgileri, SGK resmi sitesi olan buradan teyit edebilirsiniz.

Ayrıca, SGK işsizlik maaşı 2018 isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gündelikçi ve bakıcı için SGK’ya prim nasıl yatırılır?

29 Kasım 2021 16:15, Pazartesi

Gündelikçi ve bakıcı için SGK’ya prim nasıl yatırılır? Gündelikçi ve bakıcı için SGK’ya prim nasıl yatırılır? Gündelikçi ve bakıcılar için yatırılacak aylık prim bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu için oluşturulan internet sitesi üzerinden bildirilmesi gerekir. Aylık prim bildirgesinde, çalışanın çalıştığı ve çalışmadığı gün sayısı ile çalışmadığı günlerin çalışmama nedenleri bildirilir. Bu bildirge ile tahakkuk fişi alınır. Tahakkuk […]

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir