Berber ve kasaba iş güvenliği ertelendi mi?

Giriş
Güncellenme
Berber ve kasaba iş güvenliği ertelendi mi?
İş güvenliği Adana’dan okurumuz Bilal Tercan soruyor: “Bünyamin bey, berber dükkânı işletiyorum. İki çalışanım var. İş sağlığı ve güvenliği için doktor hizmeti almamız ertelenmiş doğru mudur? Gazetelerde böyle haberler okudum. Piyasada dolandırıcılar varmış diyorlar, ne yapmamız lazım? OSGB ’lerden nasıl hizmet alacağız?”
Sayın okurum, bilindiği üzere 2012 yılında çıkan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu sonrasında işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında tarihi bir dönüşüm başladı.
Kanunun farklı işyerleri için kademeli olarak yürürlüğe girmesi planlandı.
Buna göre, 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu 01 Ocak 2014’den itibaren başladı.
Bu zorunlulukları ortak sağlık ve güvenlik birimleri, yani kısa adıyla OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirmek mümkün.
Ülkemizdeki işyerlerinin yüzde doksandan fazlası küçük işletmelerden oluştuğu için bu küçük esnafı yakından ilgilendiriyor.
Peki, kanunun getirdiği zorunluluklar nasıl işleyecek, zorunluluklar ertelendi mi? Ayrıntılı olarak açıklayalım.
İş Sağlığı ve Güvenliği Zorunlukları Neler?
İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarından ilkini risk değerlendirmesi yaptırmak zorunluluğu oluşturuyor. Bu iş sağlığı ve güvenliğinin en önemli ve ilk aşaması.
Risk değerlendirmesi halk diliyle söyleyecek olursak testi kırılmadan yapılacakların belirlenmesi demek.
Risk değerlendirmesi, işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılacak çalışmalar bütününü ifade etmekte.
İşverenin işyerinde kazaların oluşumunu önlemek üzere risk değerlendirmesi yapması ya da yaptırması zorunlu.
Apartman, kasap, berber veya ufak bir büfe bile olsa, bir kişi bile işyerinde çalışıyor olsa işveren risk değerlendirmesi yapmakla yükümlü.
Dahası acil durum kaçış planı da hazırlamak ve yangınla mücadele ve ilk yardım tedbirlerini alınmak zorunda.
Doktor ve İş Güvenliği Uzmanı Zorunlu
Berber ve kasap dâhil tehlikeli sınıftaki pek çok işyeri için doktor ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunlu.
Ancak bu hizmeti dışarıdan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri OSGB’ler vasıtası ile almak da mümkün.
Akla yatan, makul ve ucuz olan da bu.
Türkiye çapında şuan binden fazla OSGB var. Bunlar özel şirketler olduğu gibi üniversitelerin kurduğu birimler de olabiliyor.
OSGB ile sözleşme yaparak çeşitli işyerinizdeki iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini bu şirketlerden alabiliyorsunuz.
OSGB’nin işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı her ay belirli bir saat işyerinize gelerek çalışanlarınıza iş sağlığı ve güvenliği hizmeti veriyor. En az kaç saat hizmet verecekleri ise mevzuatta belirlenmiş durumda.
Tehlike Sınıfı Nasıl Belirleniyor?
Bu aşamada, tehlike sınıfının yeni uygulamada önemini izah edelim.
Bir işyerinin tehlike sınıfı iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yükümlülüklerden doktor ve uzman çalıştırma zorunluluğunun kapsamına ne zaman gireceği açısından önem arz ediyor.
Tehlikeli sınıfta olan bir işyerine zorunluluklar başlamışken az tehlikeli sınıfta olan bir işyerine ise bu yükümlülükler 1 Temmuz 2016’da başlayacak.
Zurnanın zırt dediği yer de burası.
Bir işyerinin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına girip girmediği bu aşamada belli oluyor.
Tehlike Sınıfı Nasıl Belirleniyor?
İşyerlerinin tehlike sınıfları İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliği ile belirleniyor.
Bu tebliğin ekinde her bir işyerinin yaptığı işe göre tehlike sınıfı listelenmiş durumda. Berberden inşaata, senaristten doktora tüm iş ve işyerlerinin dökümü burada var.
Listeye baktığımızda doktor, sünnetçi, berber, kuaför, kasap gibi küçük esnaf “tehlikeli” sınıfta gösterilmiş.
Aslına bakılırsa “tehlikeli” sınıfın çok geniş tutulduğu ve hayatın olağan akışı doğrultusunda tehlike arz etmeyen bazı işlerin de tehlikeli sınıfa sokulduğu görülüyor.
Ancak ne yazık ki verili durum bu: Berber, doktor, kasap gibi esnafların hala iş güvenliği uzmanı ve doktor çalıştırma zorunluluğu sürüyor.
Zorunluluk Ertelenebilir mi?
Ancak şunu söyleyelim: Eğer doktor, sünnetçi, berber, kuaför, kasap gibi küçük esnaf “tehlikeli” sınıftan az tehlikeli sınıfa geçirilir ise bu takdirde OSGB’den hizmet satın alma mecburiyeti 1 Temmuz 2016 tarihine ertelenir.
Bunun için ise Tehlike Sınıfları Tebliği’nde bir değişiklik yapılması ve bu değişiklik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi gerek.
Ancak hali hazırda böyle bir değişiklik gerçekleşmedi.
Hizmet alınmadığı takdirdeyse yüksek miktarda idari para cezaları ile karşılaşmak mümkün.
Dolayısıyla berber, kuaför, kasap gibi esnafın OSGB’lerden hizmet alma zorunluluğu sürüyor.
Basındaki haberler gerçeğe uymuyor. Bu haberler ancak, bir çalışma yapılıyor ise onun duyumları olabilir. Ancak Resmi Gazete’de yayınlanmadan hukuki durum değişmez.
OSGB’lerin Ruhsatlı Olmasına Dikkat Edin
Son olarak işveren tüm okurlarımıza önemli bir hatırlatmada bulunalım.
İşyerlerinde hizmet verecek OSGB’lerin mutlaka ve mutlaka Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan ruhsatlı olması gerek.
Ayrıca ruhsatlı OSGB’nin çalıştırdığı kişilerin de İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sertifikası olmak zorunda.
Eğer yetkisiz ve sertifikasız kişi ve şirketlerden hizmet alırsanız bu kanuna uyduğunuz anlamına gelmiyor.
Bu yüzden hizmet aldığınız OSGB’lerin ruhsatlı olup olmadığına mutlaka dikkate edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK İş Kazası Bildirim Süresi 2018 Nedir? Cezası Ne Kadardır?

30 Kasım 2018 12:52, Cuma

Ne yazık ki, ülkemizde iş kazaları oldukça fazla yaşanmaktadır. Bu iş kazalarının bazıları önemli sonuçlara sebebiyet vermese de, bazıları ölüm de dahil çok büyük sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, iş kazalarını önleyebilmek adına azami tedbirlerin alınması ve işveren ve işçilerin bu konuda oldukça dikkatli olmaları büyük önem arz etmektedir. İş kazalarının yaşanması durumunda işveren ne […]

İş güvenliği uzmanları vicdanla cüzdan arasında sıkışmamalıdır

25 Aralık 2017 18:57, Pazartesi

Türkiye’yi yasa boğan Manisa Soma’da meydana gelen maden faciası İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasını yeniden irdelenmesini gündeme getirdi. 301 kişinin hayatın kaybettiği olayda maden ocağını denetlemekle görevli İş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin firma sahibi tarafından ödenmesi ve sözleşmeyle işverene bağı olması denetimlerin gerektiği gibi yapılmadığı gerçeğini gözler önüne serdi. Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) […]

İş kazalarının yüzde 90′ı taşeron olan iş yerlerinde

25 Aralık 2017 18:56, Pazartesi

Çalışma hayatının önemli sorunlarından “taşeron işçilik” Soma’daki maden faciasının ardından tartışılmaya devam ediyor. İstatistiklere göre iş kazalarının yüzde 90′a yakını taşeron olan iş yerlerinde meydana geliyor. Taşeron işverenler istihdam ettikleri işçilerle genellikle bir yıldan kısa süreli sözleşmeler yapıyor. Taşeron işçilik, çalışma hayatının en çok tartışılan gündem maddelerinden biri. 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 Sayılı İş […]

İş kazasında maddi ve manevi tazminatlar
23 Aralık 2017 10:35, Cumartesi

İş kazası hem işçi, hem işveren ve hem de aileleri için maddi ve manevi acılarla doludur. İş kazasına uğrayan işçi yüzde 10’dan fazla çalışma gücü kaybına uğrarsa kendisine, iş kazası sonucu vefat ederse de ailesine sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. İş kazası hem işçi, hem işveren ve hem de aileleri için maddi-manevi acılarla doludur. İş […]

Risk degerlendirmesi yaptırmayan yanacak
23 Aralık 2017 10:34, Cumartesi

Risk değerlendirmesi Nedir? Risk değerlendirmesi, işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalardır. Risk değerlendirmesi zorunlu mu? Risk değerlendirmesi yapma yükümlülüğü 01.01.2013 tarihinden itibaren istisna olarak belirtilen işyerleri dışında kalan bütün işyerlerinde […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir