Bağ-Kur Farkı Nasıl Sorgulanır ?

Giriş
Güncellenme
Bağ-Kur Farkı Nasıl Sorgulanır ?

SGK Bağ-kur farkını öğrenmek ve sorgulamak için e-Devlet Kapısı üzerinden gerekli uygulama aracılığı ile sorgulama yapmanız gerekmektedir. Bu sorgulamayı yaparken e-Devlet Kapısı şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu ihtiyacınızı da gidermek için herhangi bir PTT şubesinden e-Devlet Kapısı şifresi almanız gerekmektedir. Yapmanız gereken sadece T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bir belge ile (bu belge ehliyet, T.C. kimlik kartı, pasaport ya da nikah cüzdanı) olabilir, PTT şubesine gitmeniz yeterlidir. PTT şubesindeki görevli kişiye e-Devlet şifresi almak istediğinizi iletip ardından T.C kimlik numaranızın bulunduğu herhangi bir belgeyi ibraz edip e-Devlet şifresi ücretini verirseniz e-Devlet şifresi alabilir, böylelikle de SGK Bağ-kur maaşınızdaki artışları ya da tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu Bağ-kur bilgileri sorgulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • SGK Bağ-kur maaş sorgulaması yapmanız için e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Aşağıda bağlantısı verilen ve sizi e-Devlet Kapısı’nda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu “4B Emekli Aylık Bilgisi” isimli uygulamaya yönlendirecek olan bağlantıya tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi
 • Bağlantıya tıklayıp uygulamaya gittikten sonra karşınıza gelen ve sizi kimlik doğrulama sistemine yönlendirecek olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • Bu butonu kullanıp doğrulama ekranına gittikten sonra bu ekrandaki T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi bölümlerini doldurunuz. Dilerseniz kimliğinizi mobil imza, e-İmza ya da internet bankacılığı gibi yöntemler ile de doğrulayabilirsiniz.
 • Arzu ettiğiniz bir yöntem ile kimliğinizi doğruladıktan sonra SGK Bağ-kur emekli aylığınızdaki farkları ve daha birçok konuya dair bilgiyi alabilirsiniz.

SGK Bağ-Kur Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

SGK esnaf emeklisi maaşı en düşük 1595 TL’dir. SGK Bağ-kur zamlı emekli maaşı ocak ayından itibaren uygulanacaktır.

Bağ-Kur Emekli Aylığı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK 4/B sigorta kolunda çalışıyorsanız emekli olduktan sonraki alacağınız maaşı hesaplamanız. bu alacağınız maaş miktarını da yapacağınız planlarda kullanacağınız için gereklidir. Bağ-kur esnaf emekli maaşı hesaplaması ise e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet Kapısı şifreniz yoksa herhangi bir bankanın internet şubesi aracılığı ile de Bağ-kur emekli aylığınızı hesaplayabilirsiniz. Bağ-kur emekli aylığını hesaplamak için yapmanız gerekenler aşağıda izah edilmiştir.

 • Aşağıda belirtilen bağlantı adresini kullanarak e-Devlet Kapısı bünyesinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumunun sağladığı hizmetlerden “4B Emekli Aylığı Hesaplama” adlı hizmeti kullanmanız ve istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama
 • Bağlantıya tıklayıp gerekli sayfayı açıktan sonra karşınıza kimlik doğrulamak için sizi yönlendirecek olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonu gelecektir. Bu butona tıklayarak kimlik doğrulama ekranına gidiniz.
 • Kimlik doğrulama ekranından T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi alanlarını doldurduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonu ile giriş yapınız. Eğer şifrenizi unuttuysanız mobil imza, e-İmza ya da herhangi bir bankanın internet şubesi ile de kimliğinizi doğrulayıp, e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz.
 • Dilediğiniz bir kimlik doğrulama yöntemi ile e-Devlet Kapısı’na başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra Bağ-kur emekli aylığınızı hesaplamak için bağlı olduğunuz kurumu seçip “Sorgula” butonuna tıkladığınızda emekli olduktan sonra alacağınız Bağ-kur emekli aylığınızı hesaplayabilirsiniz.

e-Devletsiz Bağ-kur Hesaplama

e-Devlet olmadan Bağ-kur emekli aylığı hesaplama ile e-Devlet Kapısı’na giremediğiniz durumlarda Bağ-kur emekli aylığınızı hesaplayabilirsiniz. Bunun için gitmeniz gereken adres ve bu adres üzerinde yapmanız icap edenler aşağıda anlatılmıştır.

 • E-Devlet kullanmadan Bağ-kur emeklilik sorgulamak için Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesinde bulunan “4/b Ne Zaman Emekli Olabilirim?” isimli uygulamayı kullanmanız gerekmektedir. Bu uygulamaya gitmek için aşağıdaki linke tıklayınız. https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen formu doldurduktan sonra “Tamam” isimli butona tıkladıktan sonra, Bağ-kur emeklilik hakkında istediğiniz bilgileri alabilirsiniz.

SGK Bağ-kur Emekli Aylıkları Ortalama Ne Kadar?

SGK Bağ-kur esnaf emekli maaşları konusunda net bir miktar maalesef veremiyoruz. Açık bir şekilde net miktar verebileceğimiz tek konu en düşük esnaf emeklisi maaşının 1595 TL olduğunu söyleyebiliriz.

SGK Bağ-kur Emekli Maaşı Temmuz Zammı

SGK Bağ-kur esnaf emeklisi enflasyon zammı temmuz ayında emeklilerin maaşlarına eklenecektir. Esnaf emeklisinin maaşına yapılacak zam oranı enflasyon oranı baz alınarak belirlenmektedir. 2019’daki 4 ayın enflasyon oranına göre de SGK Bağ-kur esnaf emeklilerin maaşına yapılacak zam oranının yüzde 4 olması beklenmektedir. Temmuz ayında Bağ-kurlulara yapılacak zam ile birlikte bir tarım emeklisinin maaşı 1.189 TL’den 1.237 TL’ye yükselecektir. Bu en düşük tarım emeklisi emekli aylığı üzerinden ve yapılacak en düşük zam oranı baz alınarak hesaplanmıştır. Temmuz ayında yapılacak zam oranının yüzde 4’ten yüksek olması halinde bu miktarda yükselişler meydana gelebilir. Aynı şekilde 4/b Bağ-kur sigorta kolundan emekli olmuş esnafların emekli maaşı da 1595 TL’den yüzde 4 zam oranı ile birlikte 1659 TL’ye yükselecektir. Yüzde 4 oran sadece enflasyon oranı üzerinden yapılan bir tahmindir. Yakında açıklanacak zam oranlarını bekleyerek net bir şekilde yeni Bağ-kur emekli maaşlarını öğrenebilirsiniz.

SGK 4/A SSK Emekli Aylığı Temmuz Zammı

Temmuz ayında açıklanacak olan zam oranları ile birlikte 4/a hizmet kolundan emekli olmuş emeklilerin emekli aylıklarına zam yapılacaktır. Bu zam oranları şu anlık sadece tahmin edilebiliyor. 2019 Yılında geçen 4 aya göre de enflasyon oranlarına istinaden bir zam oranı tahmin edildi. Temmuz ayında SSK’lilerin emekli maaşına yapılması beklenen zam oranı yüzde 4’tür. Temmuz ayında yapılacak zamla birlikte 2000 yılından önce emekli olmuş SSK’lilerin emekli maaşları 1818 TL’den 1890 TL’ye, 2000 yılından sonra emekli olmuş SSK’lilerin emekli maaşlarının da 1125 TL’den 1170 TL’ye yükseleceği tahmin edilmektedir. Bu  veriler en düşük SSK emekli maaşı üzerinden hesaplanmıştır. Siz de emekli maaşınızda meydana gelecek yükselmeyi hesaplamak için yapmanız gerekenler aşağıdadır. SGK temmuz ayı emekli maaşı hesaplaması;

 • Şu anki almakta olduğunuz emekli maaşını 0,04 ile çarpınız. Çıkan sonucu da şu an almakta olduğunuz emekli maaşına ekleyerek temmuz ayında zamlı olarak alacağınız emekli maaşını bulabilirsiniz.
 • Örneğin; şu anda 1200 TL emekli maaşı alıyor iseniz 1200*0,04 işleminin sonucu olarak maaşınıza 48 TL’lik bir zam uygulanacaktır. Bu durumda bu zam ile birlikte de yeni maaşınız 1248 TL olacaktır.

En Düşük Emekli Memur Maaşı Ne Kadar?

En düşük memur emeklisi maaşı 2379 TL’dir.

En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar?

2019 En düşük devlet memuru maaşı 3468 TL’dir. 2019 Yılı lisans bölümlerinden mezun olmuş devlet memuru maaşı ise 3749 TL’dir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama

23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

E-DEVLET TELEFON KAYDI
20 Ağustos 2019 11:30, Salı

Her birey nereden olursa olsun ülkemizden telefon almadığı takdirde telefonunu E-Devlet telefon kaydı yaparak yasallaştırmalıdır. Telefon kaydı yapılmadığı sürede telefon kullanımı olanaksızdır. İnternet üzerinden kayıt yapmak için sizlere birkaç yol sunulmaktadır. Bu yollardan biri de E-Devlet telefon kaydıişlemidir. Yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığına dair bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet telefon kaydı için gerekli olanlar; IMEI numarası, pasaport sahibinin E-Devlet şifresi veya GSM bayilerinin […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir