BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır?

Giriş
Güncellenme
BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır?
SGK

Bağ-kur emeklilik borçlanma kredisi Sosyal Sigortalar Kurumu hizmetlerinden 4B’li olup emekliliği yaş ve prim gün sayısı bakımından hak eden kimselere verilen kredi türüdür. Bağ- kur’lu vatandaşlar esnaf veya çiftçi olarak geçimlerini sağlayan ve kendileri tarafından prim ödemelerinin yapıldığı sigortalılık koludur. Ayrıca kendi namına çalışan ev kadınları ve isteğe bağlı sigortalılık primlerini ödeyenlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından Bağ-kur’lu sigorta kolunda değerlendirilmektedir. Bu kişilerin ödenmemiş prim borçlarının bulunması halinde emekliliği hak eden kimseler bankalardan kredi çekerek bu primlerini ödeyebilir ve emekli olduktan sonra emekli maaşı kesintisiyle çekmiş oldukları kredileri kapatabilirler.

Bağ-kur emeklilik borçlanma kredisi geçmiş döneme ait sigortalının borçlarının kapatılmasına yönelik verilen kredilerdir. Bağ-Kur kapsamında değerlendirilse dahi isteğe bağlı sigortalılık primlerini ödemeyenler bu hizmetten yararlanamamaktadır. Emeklilik kredisinden yararlanabilecek olan Bağ-kurlular;

 • 4B sigortalılık kolunda kayıtlı bulunan tarım çiftçi Bağ-kuru sigortalıları,
 • 4B sigortalılık kolunda kayıtlı bulunan esnaf Bağ-kuru sigortalıları

Bankalar ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından imzalanan protokol kapsamından yararlanma hakkına sahiptir.

Hangi Borçlar İçin BAĞ- KUR Emeklilik Kredisi Kullanılabilir?

Bağ-kur sigorta koluna dahil olan esnaf ve çiftçilerin gerekli yaş şartlarını sağlamaları ve prim günü bakımından prim gün sayılarını doldurmaları halinde ödenmemiş prim borçlarını ödemeyenler emeklilik borçlanma kredisi 2019 ile bu borçlarını ödemeleri halinde emeli olma hakkına sahip olmaktadır. Örneğin 8 Eylül 1999’dan önce işe giren Bağ-kurlu bir kişi 3600 gün prim ödemesi yapması ve 15yıllık sigortalılık geçmişine sahip olması halinde kadınlarda 38 erkeklerde ise 40 yaşında emekli olma hakkına sahiptir. Bunun için prim ödeme gün sayısının tamamlanması amacıyla kredi kullanma imkanı getirilmiştir. Emeklilik kredisi;

 • Geçmiş dönemlere ait ödenmemiş Bağ-kur prim borçları,
 • Erkekler için askerlik borçlanması için ödenmesi gereken prim tutarları,
 • Kadınlar için doğum borçlanması nedeniyle ödenmesi gereken tutarlar,
 • Genel sağlık sigortası kapsamında yükümlü tarafından ödenmemiş borçlar

Bakımından Bağ-kur kredisi çekilebilmekte bu borçlar kapatılarak emekli olunması koşulları gerçekleşiyorsa emekli aylığından kredi tutarı tahsil edilerek bağ-kurluların emekli olmaları sağlanmaktadır.

BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Ne Kadar Çekilebilmektedir?

Bağ-kur emeklilik kredisinin çekilmesinde kredi geri ödeme tutarları öncelikli olarak dikkate alınmakta emeklilik maaşının kredi ödeme tutarını karşılayıp karşılamayacağı dikkate alınmaktadır. Emeklilik kredisi 2019 hesaplanırken öncelikle Bağ-kur yükümlüsünün ne kadar ödenmemiş prim borcunun bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarıyla belirlenecek şekilde istenmektedir. Bu tutar ile birlikte emekli olununca alınacak olan yaklaşık emekli maaş miktarı tarım Bağ-kurunda 1.000 TL esnaf Bağ-kurunda ise 1.200 TL olarak hesaplanmakta bu tutarın üzerine çıkacak kredi geri ödeme durumunda belli miktarda kredi çekilebilmektedir.

Örneğin; 2 yıllık ödenmemiş prim borcu bulunan bir Bağ-kurlunun bu süreye karşılık gelen borcu yaklaşık 15.000 TL’dir. Bu durumda 60 aya kadar vade ile emeklilik kredisinin kullanılması gayet mümkündür. Fakat 10 yıllık prim borç tutarının söz konusu olması halinde ise yaklaşık 70.000 TL’lik kredi gerekeceğinden ve kredi geri ödeme tutarı emekli maaşının üzerine çıkacağından böyle yüksek ödeme gerektiren durumlarda banka kredi tutarının maaşa karşılık gelen kısmını karşılayacaktır.

BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Bağ-kur emeklilik kredisinden yararlanabilmek için bankalar birtakım belgeler talep etmektedir. Bu belgelerin eksik olarak teslim edilmesi halinde kredi talepleri olumsuz karşılanabileceğinden emekli primi ödeme kredisi 2019 alabilmek için aşağıda yazılı belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu belgeler;

 • Kimlik belgesi ve fotokopisi,
 • İkametgah ve son 3 aya ait kredi kullanacak adına fatura bilgisi,
 • Emekliliği hak etme durumunda elde edilecek maaş geliri dışında varsa mevcut olan kira gibi gelirlere ait belgeler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak SGK prim borcunun bulunduğa dair yazı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak emeklilikte yaş ve prim gününün doldurulduğuna dair yazı

Şeklinde belgelerdir. Bu belgeler ile özel ya da kamu bankalarına başvuru halinde Bağ-kurluların emekli olabilmesi için gerekli prim ödemeleri gerçekleştirilecek ve emekli olmaları sağlanacaktır. Yukarıda sayılan belgeler genel nitelikte istenilen belgelerden olup bankaya göre ipotek, teminat, kefil gibi ekstra uygulamalarında tüketiciden talep edilebilmesi mümkündür.

Ziraat Bankası Bağ- kur Emeklilik Kredisi Alabilme Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Ziraat Bankası tarafından imzalanan protokol çerçevesinde Bağ-kur prim borcu bulunanların yaş ve sigortalılık şartlarını taşımaları halinde kullanacakları emekli kredileriyle emekli olmalarına imkan sağlanmıştır. Emekli olmak için kredi veren bankalar 2019 arasında en bilinen bankalardan olan Ziraat Bankası aylık %1,28 faiz oranı ve 60 aya varan vade seçenekleriyle Bağ-kur emeklilik kredi desteği sunmaktadır. Ayrıca kredi tahsis ücreti talep etmeyen Ziraat Bankası, birikmiş prim borçlarını kapatarak emekli olmak isteyen çiftçi ve esnaflara çekmiş oldukları kredileri emekli olduklarında bağlanacak emekli maaşıyla ödeme imkanı vermektedir.

Ziraat Bankası kredilerinden yararlanabilmek için gerekli belgelerle en yakın Ziraat Bankası şubesine müracaat edilmesi ve birikmiş prim tutarı ve bağlanacak maaş bilgisi gibi bilgilerin il ve ilçe SGK müdürlüklerinden temin edilmesi gerekmektedir. Ziraat Bankası emekli olan kişilerden hesap işlem ücreti almamakta promosyonlar ve düşük faizli krediler ile emekli vatandaşlara yönelik faaliyetler desteklenmektedir.

BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Emeklilik kredisi veren bankalar 2019 yılında getirmiş oldukları fırsatlarla Bağ-kur prim borçlarının kapatılarak emekli olunmasına yönelik avantajlı teklifler sunmaktadır. Emeklilik kredisi veren bankaların başında Denizbank gelmektedir. Denizbank 65.000 TL’ye kadar olan kredi kullandırma üst limitiyle bu alanda en yüksek kredi kullandırma limitini sağlamaktadır. Normal ihtiyaç kredilerinden farklı olarak 84 aya kadar vade seçeneği ile emekli olunca ödenecek limitin en düşük seviyede tutulması amaçlanmakta aylık %1.89 oranında faiz seçeneği ile düşük faizli emeklilik kredisi kullanma imkanına Bağ-kur prim borcu ödemesi yapacaklar sahip olabilmektedir.

Denizbank kredi başvuruları, Denizbank şubelerine SGK prim borcu yazısı, gelir belgesi, kimlik belgesi, ikametgah ve son dönem fatura bilgisiyle birlikte yapılmaktadır. 10.000 TL’lik 12 aylık vadeli Bağ-kur kredisinin geri ödeme tutarı 961,23 TL iken 84 aylık vadede aynı kredinin geri ödeme tutarı 267,45 TL olarak hesaplanmaktadır.

Vakıfbank emeklilik kredisi kullandırmasa da ihtiyaç kredisi alanında 48 aya varan vade 30.000 TL’ye kadar kredi kullandırma limitiyle aylık %2,99 faiz oranıyla SGK prim borcunu kapatmak isteyen müşterilere hizmet vermektedir. Gelir belgesi, kimlik belgesi ve ikametgah belgesi ile banka şubesine başvuru yapabileceğiniz masrafsız Vakıfbank ihtiyaç kredisiyle ödenmemiş prim borçlarınızı kapatabilirsiniz. Vakıfbank ihtiyaç kredisini ipotek göstererek gerçekleştirmeniz halinde aylık faiz oranı %2,60’a düşmekte çekmiş olduğunuz geri ödeme tutarları daha düşük olarak gerçekleştirmektedir.

TEB ihtiyaç kredileri de gerek gelir belgesi sahibi çiftçiler gerekse de serbest meslek çalışanı esnaflar için Bağ- kur kredisi veren bankalar arasındadır. TEB şubelerine gelir belgesi ya da vergi levhası bilançosu gibi belgeler ile kimliğinizle başvurarak 60 aya varan vade, aylık %1,65 faiz oranı ve 30.000 TL kredi kullanılabileceği gibi CEPTE TEB şubesinden online bir şekilde kimlik bilgileri, adres ve gelir bilgileri ve kredi limit belirleme imkanlarıyla belirleyebilir, ödenmemiş SGK prim borçlarınız için hızlı bir şekilde ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sigortalılık Kapsamı

15 Mart 2022 14:51, Salı

Sigortalılık Kapsamı Bir işverenin emrinde hizmet akdiyle çalışanlar, Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar, Kamu idarelerinde kamu görevlisi olarak çalışanlar Tarımda kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar Tarımda hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler, sigortalılık kapsamındadır. Ayrıca, Sigortalılık kapsamında, 6111 sayılı Kanunla; 10 günden az çalışması olan ticari taksi ve dolmuş şoförlerinin […]

Kısa Vadeli Sigorta Kolları

11 Mart 2022 17:51, Cuma

Kısa Vadeli Sigorta Kolları Kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları ile sigortalının işe veya çalışmaya başlar başlamaz oluşabilecek risklere karşı, sigortalıya veya yakınlarına koruma sağlanması amaçlanmaktadır. Kısa vadeli sigorta kollarını nitelikleri bakımından, “Mesleki Risk” ve “Sosyal Risk” sigorta kolları olmak üzere iki ana grup altında toplamak mümkündür. – Mesleki Riskler: İş Kazaları ile Meslek Hastalıkları, – […]

Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri

10 Mart 2022 17:17, Perşembe

Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri   Sağlık Hizmetleri Diş Tedavileri Kemik içi implantların bedelleri ödenmez. Ancak; a) Maksillofasiyal travma, kist ve tümörlere bağlı olarak gelişen, maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybının olduğu vakalarda, b) Alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında, c) Konjenital diş eksikliği vakalarında, ç) Dudak damak yarığı vb. doğumsal […]

İşyeri Dosyalarında Devir Ve İntikal İşlemleri
03 Mart 2022 17:14, Perşembe

İşyeri dosyalarında devir ve intikal işlemleri   İşyeri dosyalarında devir ve intikal işlemleri İşyeri bildirgesi, sigortalı çalıştırılan bir işin veya işyerinin devri halinde, yeni işveren tarafından, en geç işin veya işyerinin devralındığı tarihi takip eden on gün içinde işyerinin işlem gördüğü Kurumun ilgili ünitesine gönderilecektir. İşyeri bildirgesi, gerçek kişi olan işverenin ölümü halinde ise, mirasçılarınca, […]

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma(SGDP)
02 Mart 2022 15:19, Çarşamba

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma(SGDP) Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) nedir? Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma (SGDP) Belirli yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirip emeklilik ve yaşlılık aylığı bağlanan sigortalıların yaşlılık aylığı kesilmeden hizmet akdine tabi çalışmaları halinde işverenlerinden alınan primdir.   Sigortalıların sosyal güvenlik destek primi uygulamasına tabi olup olmadıkları ve uygulamada […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir