Askerlik Borçlanması Ne Kadar? Taksitle Ödenir Mi?

2018 askerlik borçlanması kavramından önce şu tanımı isterseniz ortaya koyalım. SGK askerlik borçlanması, askere gidip asker geçen sürelerin emekliliğe saydırılması amacıyla yapılan bir borçlanma türüdür. Askerde geçen sürelerinizi siz de çalışmışsınız gibi saydırmak isterseniz, belli bir miktar prim ödemeniz gerekmektedir.

Giriş
Güncellenme
Askerlik Borçlanması Ne Kadar? Taksitle Ödenir Mi?

2018 askerlik borçlanması kavramından önce şu tanımı isterseniz ortaya koyalım. SGK askerlik borçlanması, askere gidip asker geçen sürelerin emekliliğe saydırılması amacıyla yapılan bir borçlanma türüdür. Askerde geçen sürelerinizi siz de çalışmışsınız gibi saydırmak isterseniz, belli bir miktar prim ödemeniz gerekmektedir.

Peki ama askerlik borçlanması 2018’de ne kadardır ? Dilerseniz, bu konunun detaylarına geçelim.

Askerlik borçlanması 2018 ne kadar? Kaça para eder? Nasıl hesaplanır?

2018 askerlik borçlanması kaç para sorusuna vereceğimiz cevap şudur. Borçlanma için ödenecek en düşük tutar, brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle, her yıl için askerlik borçlanması tutarı değişkenlik göstermektedir.

Askerlik borçlanması ödemelerinin alt ve üst sınırı bulunmaktadır.

  • Alt sınır ne kadar?: Brüt asgari ücretin %32’sidir.
  • Üst sınır ne kadar?: Brüt asgari ücretin 7,5 katının %32’sidir.

2018 yılı brüt asgari ücret ise 2.029,50 TL’dir.

Buna göre,

  • 2018 yılı günlük en düşük askerlik borçlanma tutarı 21,648 TL’dir. Yaklaşık 21,6 Türk Lirasıdır
  • 2018 yılı günlük en yüksek askerlik borçlanma tutarı 162,3616 TL’dir. Yaklaşık 162,4 Türk lirasıdır.

Hesaplama yaparken aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

Askerlik gün sayısı (borçlanacak gün sayısı) x 21,648 TL

ya da

Askerlik gün sayısı (borçlanacak gün sayısı) x 162,3616 TL

Genelde, en düşük askerlik borçlanması tutarı hesaplanmaktadır. Ancak, ne kadar çok yüksek limitten ödeme yaparsanız, emeklilik maaşınız da o kadar yüksek olacaktır.

Örneğin; 180 gün askerlik yaptınız. Buna göre, en düşük ve en yüksek ödemeniz gereken askerlik borçlanma tutarınızın ne kadar şu şekilde hesaplanır.

180 gün x 21,648 TL = 3.896,64 TL (en düşük)

180 gün x 162,3616 TL = 29.225,088 TL (en yüksek)

Önemli uyarı: Örneğin, 180 gün askerlik yapmış olan biri isterse 1 gün isterse 180 gün askerlik borçlanması yaptırttabilir.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi? Ödeme süresi nedir?

Hayır. Askerlik borçlanması taksitle ödenmemektedir. Gerekli başvuruyu yaptıktan ve bildirimden sonra 1 ay içerinde askerlik borçlanması ödemesini peşin olarak yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, borçlanma başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Bu durumda, tekrar başvuru yapılması gerekecektir.

Örneğin, borcunuzun bir kısmını 1 ay içinde ödediniz. Bu durumda, 1 ay içinde ödenen tutara karşılık gelen gün sayısı hizmetinize eklenir.

Ancak, bazı istisnai durumlarda askerlik borçlanması taksit olarak ödenebilmektedir. Peki ama nedir bu durumlar?

  • Fakülte veya yüksek okullarda kendi hesabına okuduktan sonra subay veya astsubaylığa nasbedilen veya yedek subaylık hizmetini takiben subaylığa geçirilenler
  • Fakülte ve yüksekokullarda kendi hesabına okuduktan sonra, komiser yardımcısı veya polis memuru olarak atananlar

taksit imkanından faydalanabilmektedir. Ancak başarılı oldukları süreler baz alınır. Borç tutarı, bildirimden itibaren 2 yıl içinde taksitler halinde ödenir.

Bu kişilerin haricinde taksit ile ödeme mümkün olmamaktadır.

Askerlik borçlanması kredisi alınabilir mi?

Evet, alabilirsiniz. Bankalardan ihtiyaç kredisi çekerek askerlik borçlanması ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için banka sicilinizin temiz olması gerekmektedir.

Neden askerlik borçlanması yapmalıyım?

Sonuç itibariyle özetleyecek olursak, askerlik borçlanması erken emeklilik için bir fırsattır. Bu nedenle, askerlik borçlanması başvurusu yapılarak erken emekli olma fırsatı değerlendirilebilir.

2018 Askerlik borçlanması için nereye başvurulur? Süreç nasıl işler?

Başvuru için öncelikle hangi askerlik şubesine bağlıysanız, o şubeye giderek ne kadar süre askerlik yaptığınızı gösteren belgeyi almanız gerekmektedir. İlk adım budur.

Daha sonra, en son işçi olarak çalıştıysanız 4A kapsamında, son çalıştığınız işyerinin bağlı bulunduğu SGK il müdürlüğüne gitmeniz gerekecektir.

Eğer en son 4B kapsamında Bağ-Kur’lu olarak çalıştıysanız, Bağ-Kur dosyanızın bulunduğu SGK il müdürlüğüne gitmeniz gerekecektir.

Eğer, son çalışma durumunuz 4C kapsamında ise SGK’nın Mithatpaşa Caddesi Numara:20 Sıhhiye/Ankara adresinde bulunan Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na gitmeniz ya da kargo ile başvuru yapmanız gerekecektir.

http://www.sgk.gov.tr/diger_uygulamalar/askerlik/index.html linki üzerinden

http://www.sgk.gov.tr/diger_uygulamalar/askerlik/askerlikborclanmabasvurusu.pdf

sgk askerlik borçlanma formunu 4C liler doldurup ilgili adrese gönderebilirler.

SGK’ya yapacağınız başvuru için borçlanma talep dilekçesi doldurmanız istenecektir. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra askerlik şubesinden aldığınız belge ile TC nüfus cüzdanı fotokopisini ilgili SGK birimine teslim etmeniz gerekir.

Teslimden sonra askerlik borçlanması tutarınız hesaplanır ve size SGK bir bildirimde bulunur. Bildirimden itibaren 1 ay içerisinde peşin olarak 2018 askerlik borçlanmasını yaparsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir