Annelere Devlet Desteği

Meclis’te kabul gören Torba yasa ile, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için anneye doğum yardımı yapılıyor. Bu yasadan sadece Türkiye’de ki anneler değil yurtdışında yaşayan TC vatandaşı olan tüm anneler yararlanabilecektir.

Giriş
Güncellenme
Annelere Devlet Desteği

Meclis’te kabul gören Torba yasa ile, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için anneye doğum yardımı yapılıyor. Bu yasadan sadece Türkiye’de ki anneler değil yurtdışında yaşayan TC vatandaşı olan tüm anneler yararlanabilecektir.

Hamile Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

 Bu destekten sadece çalışan anneler değil, ev hanımı olan anneler de yararlanabilecektir. Eğer anne çalışmıyorsa, baba çalışıyorsa bu ödenekten yararlanılabilir. Yani ssk’lı babaya doğum parası ödenir. Sigortalı çalışan babanın sigortalı olmayan eşinin (anneye) süt parası alabilmesi için resmi nikah yapılmış olması gerekmektedir. Buna ek olarak bu resmi nikahın bebeğin doğum tarihinden önce kıyılmış olması gerekmektedir.

Süt parası, sigortalı kadınlara yada eşi doğum yapmış bireylere verilen ödenektir. Emzirme parasından yararlanmak isteyen annelerin bir işte çalışmaları yada sigortalarının olmasına gerek yoktur. Yalnızca eşlerinin sigortalı olması , yeni doğum yapan annelerin bu ödenekten yararlanmasına yeterli olmaktadır.

Süt parası hakkını kazandıktan sonra işten ayrılırsanız veya eşiniz işten ayrılırsa, kanunun 9. maddesi gereğince sigorta durumu kesilen kişilerin , işten ayrıldığı tarihten itibaren 300 gün içerisinde çocukları dünyaya gelirse , doğum yapan annelere veya eşlerine , doğum tarihinden önceki 15 ay gibi bir süre zarfında 120 günlük kısa vadede sigorta primi ödenmişse süt parasına hak kazanmak gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilirler.

Bu yardımdan vergi alınmıyor yada kesinti yapılmıyor. Doğum yardımı eğer çocuk sağ doğar ise ve her çocuk için bir kereye mahsus olmak üzere yapılıyor. Bu yardım eğer anne sağ ise annenin hesabına, değilse babası yada çocuğun bakımını üstlenecek kişinin hesabına yatırılıyor.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Başvurular Aile ve Sosyal İl Müdürlüklerine ve Sosyal Hizmetler Merkezlerine yapılmalıdır. Yurtdışında yaşayanlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığı ile başvurabilirler. Bu yardımı yapacak olan bakanlık, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için 144 ve 183 numaralı telefonlardan tüm sorularınıza ayrıntılı bir şekilde yanıt alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama

23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

E-DEVLET TELEFON KAYDI
20 Ağustos 2019 11:30, Salı

Her birey nereden olursa olsun ülkemizden telefon almadığı takdirde telefonunu E-Devlet telefon kaydı yaparak yasallaştırmalıdır. Telefon kaydı yapılmadığı sürede telefon kullanımı olanaksızdır. İnternet üzerinden kayıt yapmak için sizlere birkaç yol sunulmaktadır. Bu yollardan biri de E-Devlet telefon kaydıişlemidir. Yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığına dair bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet telefon kaydı için gerekli olanlar; IMEI numarası, pasaport sahibinin E-Devlet şifresi veya GSM bayilerinin […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir