2019 Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır, Kimlere Verilir?

Giriş
Güncellenme
2019 Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır, Kimlere Verilir?
SGK

2019 Yetim aylığı bağlanması için anne ya da babası vefat etmiş olan çocukların başvuru yapması gerekmektedir. Yetim aylığı, gerekli koşulları sağlayan kişilere bağlanmaktadır. Yetim ayığı için belirlenmiş olan kriterleri sağlayan hak sahipleri; yetim maaşı başvuru işlemlerini SGK sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir. Eğer kişi başvuru yapmaz ise yetim aylığından faydalanmak mümkün olmamaktadır. Yetim aylığı başvurusu ise Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da İlçe müdürlüklerine yapılmaktadır.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmaktadır. Yetim aylığı başvuru yapıldıktan sonraki ay başında yatmaya başlamaktadır. Yetim aylıkları eşlerde olduğu gibi çocuklar tarafından da alınabilmektedir. Hem erkek çocuklar hem de kız çocukları yetim aylığı için başvuru yapabilir.

Yetim Aylığı Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yetim aylığında gerekli belgeler SGK tarafından belirlenmiştir. Buna göre yetim aylığı almaya hak kazanmış olan erkek ve kız çocukları gerekli belgeleri SGK’ya teslim ederek başvuru yapabilir. Başvuru için gerekli belgeler ise:

 • SGK tarafından hazırlanmış olan başvuru evraklarının doldurulması gerekmektedir.
 • Yetim aylığına hak kazanılması için vefat eden anne-babanın hizmet dökümü,
 • Vefat etmiş olan anne-babanın ölüm raporu,
 • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı talep edilen belgeler arasındadır.

Vefat eden kişinin en az 5 senelik sigortasının olması gerekmektedir. Vefat etmiş olan sigortalının en az 900 gün prim ödemesi gerekmektedir. Gerekli koşulların sağlanması durumunda, devam eden ayın ilk günü yetim maaşı yatmaktadır.

Kimler Yetim Aylığı Alabilir?

Yetim aylığı almaya hak kazananlar meclise sunulan torba yasası ile yeniden düzenlenmiştir. Buna göre 2019 senesinde yetim aylığı almaya hak kazanan kişiler ise:

 • Vefat etmiş olan sigortalı kişinin en az 5 sene sigortalı olması gerekmektedir. Bu kişinin 900 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.
 • Erkek çocukların öğrenim görmediği durumlarda 18 yaşını doldurana kadar ödeme alabilmektedir. Lise ya da dengi kurumlarda eğitim görüyorsa 20 yaşına kadar yetim aylığı olabilir.
 • Üniversite okuyan erkek çocukları 25 yaşına kadar yetim maaşı almaya hak kazanmaktadır.
 • Kız çocuklarının yetim aylığı alabilmesi için evlenmemiş olmaması ya da sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Çocuğun çalışma gücü yüzde 60 ve üzerinde ise yetim aylıkları ömür boyu ödenir.

Yetim Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Yetim aylığı kesilmesi çeşitli durumlarda söz konusu olmaktadır. Yetim aylığının kesilmemesi için bu konuda bilgili olmak gerekmektedir. Yetim aylığı başvurusunda olduğu gibi yetim aylığı kesintilerinin gerçekleşmesi için SGK’ya başvurusu yapmak gerekmektedir. Başvuruda bulunmayan kişilerin aylığı ödenir. Ancak durum tespiti yapıldığında yasal olarak ceza kesilmektedir. Haksız olarak ödenmiş yetim aylıkları, durum tespiti yapıldığında faizi ile beraber geri alınmaktadır. Yetim aylığının kesildiği durumlar:

 • Sigortalı olarak işe başlanması,
 • Evlenmek yetim aylığının kesilmesine yol açar.

2019 Dul Aylığı Ne Kadar?

Dul aylığı 2019 ödemeleri iki ayda bir yapılmaktadır. 2019 senesinde dul aylığı ise 550 TL olmaktadır. Dul aylığı almaya hak kazanan eşler, minimum koşulları sağlaması halinde, dul aylığını başvuru yaptıkları ayın ilk gününde almaktadır. Dul aylığı almak isteyen eşlerin:

 • Ölüm anında, vefat etmiş olan eş ile resmi olarak evli olmak gerekmektedir.
 • Ölümden sonra eşin farklı bir kişi ile resmi nikah yapmamış olması gerekmektedir.

Ölüm aylığından kadınlar gibi erkekler de yararlanabilmektedir. Dul aylıkları SGK tarafından hem erkeklere hem de kadınlara verilmektedir. Dul aylığı almak isteyen erkeklerin ise eşlerinin belirli bir SGK primini tamamlamış olması gerekmektedir.

2019 Dul Aylığı Ne Kadar Bağlanır?

Dul aylığı 2019 senesinde 550 TL olarak belirlenmiştir. Dul aylığı; ölüm yardımı kapsamında verilen bir hizmettir. Vefat etmiş olan eşin geride kalan yetim çocuklarının olması durumunda, bu aylıklar, kanun kapsamında belirlenen oranlarda hem eşe hem de çocuklara verilmektedir. Buna göre:

 • Çocuklara maaş bağlanmaması halinde, dul eşe maaşın yüzde 75’i verilmektedir.
 • Çocuklara maaş bağlanması halinde çocuklara yüzde 30 ve dul eşe yüzde 60 oranında maaş verilmektedir.
 • Duş eşin kamuda görev alması ya da emekli maaşı alması durumunda yüzde 50 oranında yetim aylığı bağlanmaktadır.

2019 Dul Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2019 dul aylığı başvurusu ikamet edilen ilde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne başvuru yapılmaktadır. Dul aylığına hak kazanılması için vefat etmiş olan eşin, gerekli prim ödemelerinin yapılmış olması durumunda yetim aylığı ödemeleri yapılmaktadır. E-devlet kapısı üzerinden başvuru yapmak isteyen hak sahipleri ise e-devlet şifrelerini PTT üzerinden satın alarak, online olarak da başvuru yapabilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yapmak için:

 • E-devlet sistemine giriş yapılması için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yaparak arama kısmına ‘’Dul aylığı başvurusu’’ yazılmalıdır.
 • Ardından açılan sekme sayfasında vefat etmiş olan eşin TC kimlik numarasına göre başvuru yapılmaktadır.

2019 Dul Aylığı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanmaktadır?

2019 dul aylığı başvuru sonuçları en kısa sürede açıklanmaktadır. SGK tarafından yapılan denetleme neticesinde, hak sahibi olan duş eşe maaş bağlanmaktadır. Dul aylığı vefat etmiş olan eşin, vefat tarihinin devam eden ilk ayın başında ödenmeye başlanmaktadır. Dul aylığı sorgusu ise:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri tarafından sorgulanabilir.
 • Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden sorgu yapılabilir.

Yetim aylığı sorgusu yaparak ödemelerinizin yatıp yatmadığını ya da yetim aylığı onayının verilip verilmediğini öğrenmeniz mümkün.

2019 Dul Aylığı Hangi Durumlarda Kesilmektedir?

2019 dul aylığının kesilmesi bazı durumlarda söz konusu olmaktadır. Hak olarak kazanılmış olan dul aylıkları, eşin ve yetim kalmış çocukların koşullarında meydana gelen bazı değişiklik durumlarında kesilebilmektedir. Buna göre:

 • Dul eşin yeniden evlenmesi durumunda kesilmektedir.
 • Dul eşin sigortalı bir işe başlaması halinde,
 • Yetim erkek çocuğunun öğrenimine devam etmemesi durumunda 18 yaşında kesilmektedir.
 • Yetim kız çocuğunun evlenmesi halinde ya da sigortalı işe girmesi halinde kesilmektedir.
 • Yetim erkek çocuğunun öğrenimine devam etmesi durumunda yetim aylığı 25 yaşında kesilmektedir.

Maaşı Olanlar Dul Aylığı Alabilir mi?

Maaşı olanların dul aylığı alması için vefat eden eş ile maaş hakkı bulunun ebeveynlerin farklı sigorta kollarına bağlı olması gerekmektedir. Vefat etmiş olan babasından ya da annesinden maaş hakkı kazanmış olan kişilerin bu haklarından vazgeçmeden dul aylığı alması mümkündür. Buna göre:

 • Vefat etmiş olan eş ya da ebeveynden herhangi birinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan eş ya da ebeveynin farklı sigorta kollarında çalışmış olması gerekmektedir.

Bu şartların sağlanması durumunda hem dul aylığı hem de emekli maaşı almak mümkündür. Boşanmış olan eşler, yeniden dul aylığı alabilmektedir. Ancak bunun için hak sahibinin yeniden Sosyal Güvenlik Kurumu İl ya da İlçe Müdürlüklerine bizzat olma şartı ile başvuru yapması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK prim sorgulama nasıl yapılır?

27 Ekim 2021 15:40, Çarşamba

SGK prim sorgulama nasıl yapılır? Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kendi adına çalışan, başkasının yanında sigortalı olarak çalışan ya da memur olarak çalışanlar gibi 3 aşama vardır. 3 aşama arasında SGK prim sorgusu ya da gün dökümü sorgu sayfası ile yapılır.    4A’lı iseniz SGK’da açılan ilgili sayfaya kimlik bilgilerinizi girerek ilerleyebilir ve hizmet ekranından aradığınız bilgilere […]

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?
23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir