2019 Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Giriş
Güncellenme
2019 Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?
SGK

Yetim aylığı (maaşı) ödemeleri anne ya da babası vefat etmiş olan çocuklara yapılmaktadır. Yetim aylığı için gerekli koşulları sağlayan tüm yetim çocuklara bağlanmaktadır. Yetim başvuru işlemleri ise SGK üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Şayet kişi başvuru yapmamış ise yetim aylığı alması mümkün değildir. Yetim aylığı başvuruları için Sosyal Güvenlik Kurumlarına İl ve İlçe müdürlerine bizzat başvuru yapılması gerekmektedir. Yetim aylığı başvurusu için:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine bizzat giderek başvuru yapılmaktadır.
 • Yetim aylığı için başvuru yapıldıktan ve başvuru onaylandıktan sonraki ay başında ödeme yatmaktadır.
 • Yetim aylığı hem erkek hem de kız çocuklarına yatmaktadır.

Yetim Aylığı Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yetim aylığında gerekli belgeler SGK tarafından bildirilmiştir. Yetim hakkı almaya hak kazanmış olan hem erkek hem de kız çocukları, SGK tarafından istenen belgeleri SGK’ya teslim etmelidir. Yetim aylığı başvurusu için gerekli evraklar ise:

 • SGK kurumlarından alınacak olan başvuru evraklarının eksiksiz şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Yetim aylığını alabilmek için vefat etmiş olan anne-babanın hizmet dökümünün teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan anne-babanın vefat raporlarının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapan çocuk ya da çocuklarının nüfus cüzdanı da teslim edilmelidir.

Vefat etmiş olan kişinin en az 5 senelik sigorta priminin ödenmiş olması en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Gerekli koşulların yerine getirilmesi halinde kişiler yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır.

Kimler Yetim Aylığı Alabilir?

Yetim aylığı alacak olan kişiler meclise sunulan torba yasası ile tekrar belirlenmiştir. Bundan dolayı da 2019 senesinde yetim aylığı almaya hak kazanan kişiler değişmiştir. Yetim aylığı alabilecek kişiler:

 • Vefat etmiş olan sigortalı anne ya da babanın en az 5 yıl boyunca sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu kişinin 900 gün primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Erkek çocukları ise eğer okuyorsa, 18 yaşını doldurana kadar yetim aylığı alabilmektedir. Bunun dışında lise ya da dengi kurumlarda eğitim görüyorsa 20 yaşına kadar yetim aylığı alabilmektedir.
 • Üniversite öğrencisi olan erkek çocukları ise 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilmektedir.
 • Kız çocuklarının yetim aylığı ödeneği alabilmesi için ise evlenmemiş olması gerekmektedir. Sigortalı işte çalışan kız çocuklarının yetim aylığı ödemesi kesilmektedir.
 • Çocuğun çalışma gücü eğer yüzde 40 ve altında ise ömür boyu yetim aylığı alabilmektedir.

Yetim Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Yetim aylığı kesilmesi yasalarca bir haktır ve kişinin sigortalı işe girmesi ya da evlenmesi durumunda kesilmektedir. Kişi işe başladığında ya da evlendiğinde durumu SGK’ya bildirmelidir. Yetim aylığının kesildiği durumlar ise:

 • Sigortalı olarak işe başlanması,
 • Evlenmek yetim aylığının kesilmesine yol açar.

Şayet kişi sigortasız olarak çalışıyor ancak yetim aylığı alıyorsa, durumun tespiti yapılırsa yapılan yetim aylığı ödemelerinin kesilmesi söz konusu olabilmektedir.

2019 Dul Aylığı Ne Kadar Bağlanır?

Dul aylığı 2019 senesinde iki ayda bir verilmekte ve ik ayda bir 550 TL ödenmektedir. Dul aylığı; ölen eşinden sonra geçinebilmesi için hem kadınlara hem de erkeklere verilen bir hizmettir. Vefat etmiş olan eşin geride kalan yetim çocuklarının kalması durumunda ise, bu aylıklar, kanun kapsamında belirlenen oranlarda hem eşe hem de çocuklara bölüştürülmektedir:

 • Eğer çocuk yoksa ya da çocuklara maaş verilmeyecek ise dul eşe maaşın yüzde 75’i ödenir.
 • Çocuklara maaş bağlanacaksa çocuklara yüzde 30 ve dul eşe yüzde 60 oranında emekli maaştan ödenmektedir.
 • Duş eş eğer kamuda çalışıyor ya da emekli maaşı alıyorsa, eşinden de yüzde 50 oranında yetim aylığı bağlanmaktadır.

Maaş Alan Kadınlar Dul Aylığı Alabilir mi?

Maaşı olanların dul aylığı ödemesi alabilmesi için vefat etmiş olan eş ile maaş hakkı olan anne ya da babanın farklı sigorta statülerinde çalışması gerekmektedir. Buna göre vefat etmiş olan babasından ya da annesinden maaş hakkı kazanmış olan dul kadınların bu haklarından vazgeçmeden dul aylığı alması da olasılıklar dahilindedir:

 • Vefat etmiş olan eş ya da anne-babalardan herhangi birinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüş olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan eş ya da anne-babanın farklı sigorta statüsünde çalışmış olması gerekmektedir. (Örnek: Anne-baba 4A, eş 4B vb.)

Bu koşulların yerine getirilmesi halinde hem dul aylığı hem de emekli maaşı ödemesi alınabilmektedir. Boşanmış olan kadın ya da erkekler ise tekrar dul aylığı almaya hak kazanabilmektedir.

2019 Dul Aylığı Başvurusu Ne Zaman Belli Olur?

2019 dul aylığı başvuru sonuçları kişi başvurduktan sonraki ay içinde açıklanmaktadır. SGK uzman ve yetkilileri geride kalan eşi araştırmaktadır. Hak sahibi olan dul eşe eğer uygun kriterleri yerine getiriyorsa maaş bağlanmaktadır. Dul aylığını sorgulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ulaşarak detaylar sorgulanabilir.
 • Ziraat Bankası ve PTT şubelerini arayarak ya da bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz.

2019 Dul Aylığı Kesilir mi?

2019 dul aylığının kesilmesi çeşitli durumlarda meydana gelmektedir. Dul aylıkları yasal olarak bir haktır. Ancak bu hakkın ortadan kalkmasına yol açabilecek unsurlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Dul eş eğer yeniden evleniyorsa maaş ödemesi kesilmektedir.
 • Dul eş eğer sigortalı bir işe başlarsa maaş ödemesi kesilmektedir.
 • Yetim erkek çocuğu okumazsa ve öğrenimini yarıda keserse, 18 yaşında kesilmektedir.
 • Yetim kız çocuğu evlenir ya da sigortalı işe girerse ödemesi kesilmektedir.
 • Yetim erkek çocuğunun öğrenimine devam etmesi halinde yetim aylığı 25 yaşına kadar ödenmektedir.

2019 Dul Aylığı Ne Kadar?

Dul aylığı 2019 ödemeleri 550 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödemeler 2 ayda bir yapılmaktadır. Dul aylığı almak için uygun olan adayların minimum koşulları sağlaması durumunda ilk ay ödemeler yapılmaktadır. Dul aylığı almak için ise;

 • Eşin vefatı sırasında resmi nikah ile evli olmak gerekmektedir.
 • Ölümün ardından ise eşin farklı bir kişi ile resmi nikahlı olmaması gerekmektedir.

Dul maaşından kadınlar da erkekler de faydalanabilmektedir. Dul aylıkları SGK tarafından hem erkeklere hem de kadınlara ödenen bir aylıktır. Dul aylığı almak isteyen erkek eşler için tek kriter, kadın eşlerin belirli prim gününü dolduracak kadar çalışmış olmasıdır.

2019 Dul Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2019 dul aylığı başvurusu yapmak için kişinin yaşadığı Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne gitmesi gerekmektedir. Dul aylığı alabilmek için öncelikli olarak vefat etmiş olan eşin, gerekli prim ödemelerini yapmış olması gerekmektedir. Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne gidemeyen kişiler, e-devlet sistemi üzerin başvuru yapabilmektedir. Bunun için:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yeterlidir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ise arama bölümüne ‘’Dul aylığı başvurusu’’ yazarak entera tıklanmalıdır.
 • Daha sonra açılan sekme sayfasında vefat etmiş olan eşin TC kimlik numarasına ve istenen belgelere göre başvuru yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK prim sorgulama nasıl yapılır?

27 Ekim 2021 15:40, Çarşamba

SGK prim sorgulama nasıl yapılır? Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kendi adına çalışan, başkasının yanında sigortalı olarak çalışan ya da memur olarak çalışanlar gibi 3 aşama vardır. 3 aşama arasında SGK prim sorgusu ya da gün dökümü sorgu sayfası ile yapılır.    4A’lı iseniz SGK’da açılan ilgili sayfaya kimlik bilgilerinizi girerek ilerleyebilir ve hizmet ekranından aradığınız bilgilere […]

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir