2019 – SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Giriş
Güncellenme
2019 – SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?
SSK

2019 Çeyiz parası nasıl alınır ? öncelikle kız çocuğu olmak ve ebeveynlerinden kalan yetim aylığından yararlanmak şartları bulunur. Evlenecek olan kız çocukların çeyiz parasından yararlanabilmeleri için yetim aylığı alıyor olmaları ve nikâh öncesinde çeyiz parası almak için başvuruda bulunmaları gerekir. Çeyiz parası olarak verilen ödenekler 1 defaya mahsus olarak hak sahiplerine verilmektedir. Devletin sağladığı bu sosyal güvenlik ödeneğinde yapılan ilk evliliklerde de alınması şartı bulunmaz.

Çeyiz Parası Nedir Ve Kimlere Verilir?

İnsanlar tarafından evlilik yardımı olarak da bilinen çeyiz parası, evlilik nedeni ile yetim aylıkları kesilecek olan kız çocuklarına devlet tarafından verilen yardım olarak ifade edilebilir. Çeyiz yardımları bir defa verilmektedir ve bu destek ödeneğinden yalnızca kız çocukları yararlanabilir. Çeyiz parası kimlere verilir ve bu ödenekten yararlanma hakkına kimler sahiptir şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Anne veya babasını kaybetmiş olan kız çocukları şayet onlar tarafından yetim aylığı alıyorlarsa çeyiz parası yardımından yararlanabilirler.
 • Aynı durumu yaşayan erkek çocukların böyle bir hakka sahip değildirler.
 • Çeyiz parası yardımını alabilmek için yetim aylığı alınması gerekli olup çeyiz parası şartları içerisinde bulunan önemli bir detaydır.
 • Çeyiz parası yardımından yetim aylığı almak koşulu ile birlikte işlerinden ayrılmış olan kız çocukları da yararlanmaktadır.
 • Çeyiz parası yardımlarından yararlanma hakkına sahip olan 4A ve 4B kapsamındaki yetim aylığı sahibi kız çocukların başvurularını SGK Merkez Müdürlüklerine ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yapmaları gerekir.
 • Çeyiz parası yardımından sadece ilk evliliğini yapacak olan kişiler yararlanabilirler.
 • Dul olan kişiler ikinci evliliğini yaparken çeyiz parası yardımından yararlanamazlar. İkinci evliliklerini yapacak olan kişilerin çeyiz parası yardımı almaya hakkı bulunmaz.
 • Çeyiz parası yardımı alan kişiler için yaş sınırı bulunmaz. Çeyiz yardımı almak için gereken temel esaslar arasında ilk evliliğin yapılacak olması gelir.

Çeyiz Parası Almanın İlk Şartı Olan Yetim Aylığı Nedir?

Çeyiz parası almanın en önemli şartları arasında bulunan yetim aylığı, anne veya babası vefat eden kız ve erkek çocuklarına ve ölen kişinin eşine SGK tarafından ödenen paradır. Vefat eden kişinin %60 ve daha üzeri oranda özürlü çocukları varsa bu özürlü çocuklar ömürleri boyunca yetim aylıklarından faydalanabilirler.

Engelli kişinin evlenme durumu gerçekleşirse veya işe girerse dahi yetim aylığını etkilemez ve faydalanmaya devam edebilirler. Ancak sağlığı yerinde olan kız çocuklarını aldıkları yetim aylıkları işe başlamaları durumunda veya evlendikleri zaman kesilmektedir. İlk evliliğin gerçekleşerek nikahın kıyılması ile kesilen yetim aylıklarının yerine devlet yetim kız çocuklarına çeyiz parası yardımında bulunmaktadır.

Yetim erkek çocuklarında durum daha farklıdır. Yetim aylığı alan erkek çocukları 18 yaşına geldikleri zaman veya sigortalı bir işe başladıkları zaman yetim aylıkları kesilmektedir. Yetim aylıklarının belirlenerek ödenmeye başlaması vefat eden kişinin ölüm tarihine göre ayarlanarak bağlanmaktadır. Buna göre yapılan ödemelerde;

 • 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden kişilerin çocuklarına bağlanan yetim aylıkları o esnada yürürlükte olan Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağkur ve Emekli Sandığı uygulamalarına istinaden yapılır.
 • 1 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat etmiş olan kişilerin çocuklarına bağlanan yetim aylıkları ise 5510 sayılı kanuna göre uygulanarak yapılmaktadır.

Çeyiz Parası Başvuruları Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası başvurusunda bulunmak için gerekli belgeleri temin hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine müracaatta bulunmaları gerekir. Çeyiz parası yardımından yararlanmak için mutlaka başvuruda bulunulması zorunluluğu vardır. Evlilik tarihinden itibaren 5 yıllık süre içerisinde başvuruda bulunulabilir. 5 yıl süresince başvuruda bulunmayan hak sahipleri çeyiz parası yardım haklarını kaybetmiş olurlar.

Çeyiz Parası Başvurularında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parasından yararlanmak için nikâh tarihinden sonra müracaat edilmesi gerekir. Müracaat sırasında talep edilen çeyiz parası için gerekli evraklar fazla sayıda değildir. Başvuru sırasında hak sahiplerinden Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi ve evli olunduğunu kanıtlayacak resmi bir belge istenmektedir. Bu belge nüfus kütüğü kaydı veya evlilik cüzdanı olabilir. Başvuruların ardından 2 ay süre içerisinde ilgililere ulaşan taleplerde bazı zamanlar gecikmeler yaşanmakla birlikte genellikle bu süre içerisinde neticelendirilmektedir.

Çeyiz Parası Ne Kadar Verilir?

Evlenme yardımı veya Çeyiz parası ne kadar olur ve nasıl belirlenir sorusuna cevap arayan hak sahipleri için yapılan hesaplamalar şu şekilde açıklanabilir:

 • Hak sahiplerine verilen çeyiz parası yardımları kişinin almış olduğu yetim maaşına göre hesaplanarak belirlenmektedir. Yapılan hesaplamalara göre;
 • En son alınan yetim aylığı üzerinden hesaplanır.
 • En son alınan yetim aylığının 2 yıllık tutarı hesaplanır.
 • 2 yıllık tutar bir aylığın 24 katı olarak hesaplanır.
 • Ortaya çıkan tutar hak sahibine toplam olarak 1 defada peşin ödenir.

Örneğin; güncel maaşını 500 bin TL olarak alırken müracaatta bulunan hak sahibinin alacağı peşin tutar 500 bin TL x 24 Ay = 12 bin TL olmaktadır. Aynı işlem 700 bin TL alan birisi için ise 700 bin TL x 24 ay = 16.800 TL olmaktadır. Yetim maaşının miktarı alınan çeyiz parasının tutarını doğrudan etkilemektedir.

Çeyiz parası ödenekleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahipleri adına Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.  Ziraat Bankasından alınabilen ödeneklerde şahsi hesap sahipleri kendi hesapları üzerinden çeyiz paralarını alabilirler. Şahsı hesabı olmadan çeyiz parası alanlar ise Banka veznesinden T.C kimlik numaraları ile çeyiz paralarını alabilirler.

Çeyiz Parasının Avantajları Nelerdir?

Devletin sağladığı desteklerden birisi olan çeyiz parası yardımının gençlere sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Evlilik esnasında imkânı olmayan gençler için düğün yapmalarında kolaylık sağlar.
 • Elde edilen toplu para ile borca girmeden eşya sahibi olunabilir. Yetim çocuklar hayal ettikleri düğünleri bu yardım ile kolayca gerçekleştirebilirler.
 • Ebeveynleri olmayan yetim çocukların kendilerini çaresiz hissetmemelerini sağlar. Devletin kanatları altında olduklarını bilerek kendilerini daha güvende hissederler.
 • Aile kurumunun kurulmasına katkı sağlar ve sağlam temelli evliliklerin başlangıcında yardımcı olur.
 • Borçsuz olarak gerçekleştirilen evliliklere destek olarak gençlere huzurlu ve mutlu bir geleceğe adım atmaları için imkân sunar.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden kolaylıkla ve rahatça yapılabilir. E-Devlet sistemi üzerinden çeyiz parası sorgulaması yapmak için öncelikle PTT’den kimlik numarası ile alınabilen şifreye sahip olmak gerekir. 2 TL işlem ücreti ödenerek alınan özel şifre ile E-Devlet sistemine giriş yapılarak sorgulama için SGK sayfasını seçmek gerekir.

SGK sayfasından arama butonuna çeyiz parası sorgulama yazarak ekranın takip edilmesi gerekir. E-Devlet sisteminde yönlendirilen sayfalara kolayca girerek sorgulama işlemini online olarak yapmak mümkün olmaktadır. E-Devlet sisteminden yararlanarak Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili her türlü soru ve sorgulamalarına kolayla erişilmesi mümkün olmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurulu iletişim merkezini arayarak çalışma hayatı ve SSK hakkında her türlü öneri, soru, eleştiri, ihbar, şikâyet, talep ve başvurularının yapılması mümkün olmaktadır. ‘ALO 170’i her gün 7/24 arayarak SSK ile ilgili bilgi alınabilir ve sorgulamalar yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir