2019 SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır ?

Giriş
Güncellenme
2019 SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır ?
SGK

SGK için geriye dönük borç durumu e-devlet üzerinden görüntülenebilmektedir. Kişilerin emekli olmak için gerekli prim gününü yatırmış olmaları gerekir. Bu prim günlerinde eksiklikler ya da borçlar söz konusu ise geriye dönük prim ödemesi yapılarak borç kapatılabilir. Kişiler, geriye dönük prim ödemesi sayesinde emeklilik durumları olumsuz etkilenmeden, bu hizmetten faydalanabilir. Ancak bu kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışması ve belirli bir yaşı doldurmak şartı ile emekliliğinin prim sebebiyle gerçekleşemiyor olması gerekir.

SGK Borçlanma Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanma geriye dönük prim borcunu ifade eder. Emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak emeklilik prim gün sayısını dolduramamış olan emekli adayı kişiler, bazı fırsatlardan yararlanabilir. Kanun kapsamında belirlenmiş olan bazı SSK’lı kişiler, geriye dönük ödeme yapabilir. 5510 sayılı kanuna göre yapılacak olan hizmet borçlanmaları şu şekilde meydana gelmektedir:

 • Ücretsiz doğum izni alan kadınlar, yasal olarak geriye dönük şekilde borçlanabilmektedir. Bu kadınlar; 4A, 4B ve 4C’li olarak borçlanabilir.
 • Er ya da erbaş olarak silah altında ya da yedek subay okulunda okuma durumlarında borçlanma söz konusu olabilir.
 • 4C’li olarak görev yapan personel mevzuatına göre aylıksız izin sürelerine göre borçlanma olabilir.
 • Sigortalı olmayan ancak doktora öğrenimi ya da tıpta uzmanlık için yurt içinde ve yurt dışında geçirdikleri öğrenim süreleri boyunca borçlanma mümkündür.
 • Sigortalıyken tutuklanan ve daha sonra beraat eden kişilerin tutuklu veya gözaltındaki süreleri de geriye dönük borçlanmadan sayılmaktadır.
 • Grev süreleri,
 • Seçim kanunları kapsamında görevlerinden istifa etmiş olanların seçimin yapıldığı tarihe kadar olan süreleri,
 • Askerden önce sigortası olan erkekler geriye dönük borçlandırma yapabilir.

Geriye Dönük Borçlanma Kapatılabilir mi?

Geriye dönük borcun kapanması mümkündür. Geriye dönük borçlanmanın kapatılabilmesi için kişinin emeklilik yaşının gelmiş olması gerekmektedir. Emeklilik yaşı gelen ancak eksik prim sebebiyle emekli olamayan kişiler, geriye dönük borçlarını kapatarak, emekli olabilmektedir. Emeklilik için prim günü eksik olan kişilerin, geriye dönük borçlanma yapabilmesi için bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu koşullar ise:

 • Geriye dönük şekilde borçlanma ile emekli olmayan isteyen vatandaşların en az 1800 prim gününe sahip olması gerekmektedir.
 • Borçlanma ile beraber emekli olmak isteyen vatandaşların emeklilik yaş şartlarını sağlaması gerekmektedir. 65 ya da 60 yaşını tamamlamış olan, 1800 prim günü ya da 1800’den fazla prim gününe sahip olan kişiler, geriye dönük borçlanma talebi için başvuru yapabilir.
 • Geçmişe dönük borçlanma ile beraber emeklilik hakkı olmayan kişiler, isteğe bağlı olarak sigorta primi yatırabilir ve emekli olabilir.

SGK Geriye Dönük Borçlanma Çıktı 2019

Geriye dönük borçlanmalar bazı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Bu sebepler erkek ve kadın vatandaşlar için farklıdır.

 • Erkekler askerlik dönemi sebebiyle geriye dönük borçlanabilir.
 • Askerlik borçlanması sigortalıların ya da hak sahiplerinin prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasındadır. Buna göre belirlenecek olan günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden hesap yapılır.
 • Kadın vatandaşlar ise doğum borçlanması yapabilir. Sigortalı işe başlama tarihinden sonra dünyaya gelen 3 çocuk için geriye dönük SGK borçlanması yapılabilir. Doğum tarihinden sonraki 24 aylık süreç içinde annenin adına prim ödenmemiş olması gerekmektedir.

Resmi Gazete Geriye Dönük Borçlanma

Resmi gazetede SGK geriye dönük borçlanma haberleri yayınlanmıştır. Emeklilik için çalışılmış olan hizmetlerin yetersiz kalması durumunda; prim gün eksiği olan kişiler borçlanabilir. Bu borçlanmalar askerlik, doğum ya da yurt dışı çalışma süreleri alabilir. SGK kapsamında tüm bu borçlanmalar, asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre günlük borçlanma da yaklaşık olarak 26 TL’ye yükselmektedir. Asgari ücrete göre bir günlük asgari tutar borçlanması 21,6 TL olarak belirlenmektedir. Buna göre:

 • 540 gün askerlik borçlanması 11 Bin 691 TL,
 • 3 Çocuk için 2 Bin,
 • 160 gün doğum borçlanması için 46 Bin 764 TL,
 • 5 bin gün yurt dışı borçlanması için 108 Bin 250 TL geri ödeme ile emekli olunabilmektedir.

Geçmişe Dönük Sigorta Yatar mı?

Geriye dönük sigorta borcu SGK tarafından, vatandaşların emekli olabilmesi için düzenlediği bir hizmettir. Geriye dönük borcun ödenebilmesi için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Kişinin emeklilik yaşının gelmiş olması ve en az 1800 prim gününün ödenmiş olması gerekir. Bu şartları sağlayan kişiler, geriye dönük sigortalarını ödeyerek, emeklilik için talepte bulunabilir. Yaşını doldurmuş ancak prim günü eksiği olan kişilerin emekli olması için sunulan bu fırsat, özellikle belirli bir yaşın üzerinde olan vatandaşlar için önem kazanmaktadır. Yapılandırma kapsamında geçmişe dönük olarak borçlanmış olan Bağ-Kur’lu olan kişiler; yaş, yıl ve prim koşullarını yerine getirmeleri halinde emeklilik hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Geriye Dönük Borçlanma Öğrenme

Prim borçlarını öğrenme hizmetlerinden online olarak yararlanabilirsiniz. Prim borçlarını öğrenmek için online olarak e-devlet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden geriye dönük borçları öğrenmek için:

 • E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yapmak için e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesi aracılığı ile 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edebilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Hizmet dökümü kısmından borçlandığınız prim oranını görüntüleyebilirsiniz.
 • Bu sistemden hem 4A sigortalılar, hem 4B Bağ-Kurlular, hem de 4C Emekli Sandığı vatandaşları faydalanabilmektedir.

SSK’da Geriye Dönük Borçlanma 2019 Son Dakika

Geri dönük borçlarda son dakika haber kısa süre önce mecliste kabul edilmiştir. Konu ile ilgili çalışmaların kısa sürede tamamlanmasından sonra borcu olan vatandaşların, prim gün borçlarını ödemesi halinde emekli olması söz konusu olmaktadır. Ancak kişinin en az 1800 günlük prim hizmetinin olması gerekmektedir. Daha sonra yıl ve yaş şartlarını tamamlaması halinde emekli olma şansı elde etmektedir. Özellikle iflas sebebiyle işsiz kalan ya da işe ara vermek durumunda olan vatandaşlar, bu sayede emeklilik hakkı kazanabilmektedir.

SGK Geriye Dönük Borçlanma Kanun Teklifi 2019

Geri dönük borçlanma şartları meclis tarafından kabul edilmiştir. Özellikle belirli bir süre SGK kapsamında hizmet vermiş ancak çeşitli sebeplerle prim gününü tamamlayamamış ya da işe ara vermek durumunda kalmış vatandaşlar, emekli olma şansını kaçırmıştı. Ancak 2019 senesinde yapılan düzenlemeler sayesinde vatandaşlar gerekli prim gününü ödeyerek emekli olabilmektedir. Emekli olabilmek için:

 • Vatandaşların eksik prim günlerini ödemeleri gerekmektedir.
 • Vatandaşların emeklilik yaşını tamamlamış olması gerekmektedir.
 • Vatandaşların en az 1800 günlük bir hizmet üresi olması gerekmektedir.

Geriye dönük borçlanma oranlarında ödenmemiş sigorta prim ücretleri belirli oranlarda hesaplanmaktadır. Buna göre:

 • 30 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 649,44 TL
 • 360 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 7.793,28 TL
 • 720 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 15.586,56 TL
 • 1440 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 31.173,12 TL
 • 1800 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 38.966,40 TL
 • 5400 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 116.899,20 TL olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama

23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

E-DEVLET TELEFON KAYDI
20 Ağustos 2019 11:30, Salı

Her birey nereden olursa olsun ülkemizden telefon almadığı takdirde telefonunu E-Devlet telefon kaydı yaparak yasallaştırmalıdır. Telefon kaydı yapılmadığı sürede telefon kullanımı olanaksızdır. İnternet üzerinden kayıt yapmak için sizlere birkaç yol sunulmaktadır. Bu yollardan biri de E-Devlet telefon kaydıişlemidir. Yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığına dair bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet telefon kaydı için gerekli olanlar; IMEI numarası, pasaport sahibinin E-Devlet şifresi veya GSM bayilerinin […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir